Multifunkční centrum bude otevřeno za rok
datum zveřejnění: 30.10.2009
zdroj: Vít Štrupl
Rekonstrukce historicky cenného domu a vytvoření kulturního a informačního centra jsou cílem česko-polského projektu Multifunkční centrum Trojzemí Hrádek nad Nisou (CZ) – Bogatynia (PL). V srpnu byla ve výběrovém řízení vybrána firma, která bude stavbu provádět. Stala se jí Regionální stavební s. r. o. z Prahy, se kterou již byla podepsána smlouva.
Během roku se promění hrázděný dům č. p. 71 v multifunkční centrum, ve kterém budou prostory pro nejrůznější kulturní a společenské akce. V přízemí vznikne nové turistické informační centrum, v patře výstavní prostory a v podkroví prostor pro menší společenské akce či divadelní představení. Dvůr domu bude zastavěn moderním víceúčelovým sálem.
V první etapě realizace bude opraven prostor v sousedním domě, kam se poté přestěhuje trafika. Zároveň začnou přípravy dvora pro výstavbu nového objektu. To bude obnášet především vyrovnání jeho úrovně a odvoz přebytečné hmoty. Stavební práce na historickém objektu se naplno rozběhnou po Novém roce. V současnosti se dokončuje realizační dokumentace.
Polský partner projektu zahájil rekonstrukci lidového domu v části obce Bogatynia - Markotice, která by měla být dokončena do konce roku. Realizaci česko-polského projektu monitorovali 1. října zástupci měst Hrádek nad Nisou a Žitava a koordinátoři projektu obou partnerů.
Přímou návaznost na projekt Multifunkčního centra má další projekt Vzpomínky na společnou budoucnost, realizovaný z česko-saského programu Cíl3/Ziel3. Jeho náplní bude vytvoření koncepce výstavních prostor v multifunkčním centru. Na vytváření koncepce se budou podílet odborníci z Čech a Německa.
V souvislosti se vznikem Multifunkčního centra Trojzemí schválili v září zastupitelé založení obecně prospěšné společnosti Brána Trojzemí. Na říjnovém zasedání by měli projednat text zakladatelské smlouvy. OPS Brána Trojzemí bude zajišťovat provoz multifunkčního centra – tedy informačního centra, muzea, víceúčelového sálu, výstavních prostor. Převezme také pořádání kulturních akcí města, provoz knihovny, podporu cestovního ruchu a vydávání Hrádecka. OPS bude financována z prostředků, které dosud město vynakládalo na uvedené činnosti. Jako samostatný neziskový subjekt bude mít další možnosti na získávání dotací pro svou činnost. Podobný model funguje v řadě měst velikostí podobných Hrádku.