Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Hasiči »

Historie, partneři »

Historie

 

Činnost sboru do konce 1. světové války

Činnost sboru po jeho vzniku se dostala do pravidelných kolejí. Oprávněnost existence sboru dokazovaly pravidelné zásahy u požárů a na jiných akcích. Počet ročních zásahů ...

 

... se pohyboval v této době v průměru mezi 6 až 12 akcemi, z nichž některé byly velmi rozsáhlé a jiné vzbuzují dnes na tvářích úsměv. Tak například velký požár 3. května 1871 hospodářského areálu panské cihelny, dne 1. září 1875 požár hostince, kde se konala schůze, či požár stodoly pana Lamberta z č.p. 236 dne 15.června 1882, kdy požár byl způsoben majitelem pálícím tajně kořalku.

Zpestřením hasičského života i života ve městě byly různé hasičské slavnosti. V roce 1874 byl zdejší sbor pořadatelem okresní hasičské slavnosti za účasti mnoha sborů z okolí. Nejdříve místní i přespolní hasiči prošli ve svých stejnokrojích městem, poté místní hasiči předvedli ukázkové cvičení pro veřejnost na náměstí. Poté následoval koncert místní hudby ostrostřelců a taneční zábava.

Rok 1900 byl rokem velkolepé hrádecké slavnosti.Místní hasiči oslavovali 30 let svého trvání, své 80. výročí měl i místní pěvecký spolek a 140 let činnosti slavil i spolek místních  ostrostřelců. Navíc město slavilo 660 let prohlášení Hrádku nad Nisou městem. Všechny jubilující spolky svým programem přispěly k důstojným oslavám. Na závěr celé akce byl poprvé v Hrádku nad Nisou k vidění velký ohňostroj.

          Během tohoto období se výrazně zlepšovalo technické i materielní vybavení sboru. V roce 1874 byla zakoupena nová koněspřežná stříkačka, v roce 1908 byla namontována první siréna na budovu radnice ke svolávání hasičů, celý sbor dostal nové přilby. Vrcholem tehdejšího technického vybavení pro hasiče bylo v roce 1900 zakoupení čtyřkolové stříkačky s výkonem 900 litrů za minutu, která mohla i dopravit na místo zásahu deset hasičů. V roce 1911 se v Hrádku nad Nisou objevil jeden z nejmodernějších hasičských žebříků té doby. Čtyřkolový žebřík mohl dosáhnout do výšky až 18 metrů, což v té době převyšovalo veškeré domy ve městě.

Sbor se dočkal i nových uniforem. Z armádních zásob byly městem zakoupeny nové stejnokroje:

  • světlemodrá blůza,
  • tmavomodré kalhoty,
  • vysoké boty,
  • světlomodrá čepice se štítkem pro mužstvo a tmavomodrá čepice pro velitelský kádr.

Vznik 1. světové války měl i zásadní vliv na činnost sboru. Do války narukovalo i mnoho členů sboru a tak postupně vznikl problém s tím, kdo bude vyjíždět k požárům. Stav členské základny tehdy poklesl až o 70 % a prakticky usnul i spolkový život. Na bojištích zahynulo 13 členů sboru a celkem 95 hasičů všech věkových ročníků muselo během války narukovat do armády.

 

 (340 kB)
 (303 kB)
 (327 kB)
 (306 kB)
 
 
            © 2000-2024 Město Hrádek nad Nisou