Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Revitalizace centra města »

Aktuální zprávy »

Zprávy

 

Tečka za rekonstrukcí centra města

datum zveřejnění: 1.5.2011 zdroj: Vít Štrupl

 

V pátek 29. dubna bylo slavnostně předáno do užívání Horní náměstí a přilehlé ulice, které v loňském roce procházely rozsáhlou rekonstrukcí. Program pro děti a dva koncerty se staly tečkou za projektem Revitalizace historického centra v Hrádku nad Nisou. Sledovaly jej stovky lidí. Program zahájil v 17 h Michal Nesvadba s pořadem naplněným tím nejlepším, co Michal s dětmi umí. I po skončení své show se dětem trpělivě věnoval, fotografoval se s nimi a rozdal desítky podepsaných fotografií.

 

Koncertu Věry Špinarové předcházelo slavnostní předání náměstí. Symbolickou stuhu stříhali kromě starosty města Martina Půty a místostarosty Josefa Horinky ing. arch. Richard Černý, autor nové podoby náměstí, a zástupce stavební firmy Metrostav ing. Jaroslav Stuchlík. Program na Horním náměstí uzavřela liberecká kapela Hulapop.

Město Hrádek nad Nisou dokázalo v posledních dvaceti letech už mnohokrát využít dotací z fondů Evropské unie i dotačních prostředků národních ke zlepšení vzhledu města, infrastruktury i k podpoře společenského a kulturního života. Projekt Revitalizace historického centra v Hrádku nad Nisou, podpořený z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, byl ale objemem investovaných prostředků největší. Díky němu prošlo centrum města tak rozsáhlou obnovou, jakou město ve své historii asi ještě nezažilo. Kromě Horního náměstí bylo rekonstruováno dalších 11 ulic. Novou podobu získaly přitom nejen povrchy vozovek a chodníků, ale i inženýrské sítě. Na dlouhou dobu by proto měly odpadnout opravy poškozených kanalizací a vodovodů. Na náměstí a do ulic se dostala zeleň v podobě desítek drobných okrasných višní a stovek keřů, nové je veřejné osvětlení, desítky lavic a stojanů na kola.
Rekonstrukce byla oficiálně zahájena 16. října 2009. Dříve než začaly na náměstí ve velkém pracovat stavební stroje, muselo město nechat provést archeologický průzkum. To znamenalo jisté zdržení stavby, ale především zajištění asi 5 miliónů korun na vlastní průzkum a zpracování nálezů. Práce archeologů však přinesla nečekané výsledky. Mnoho exponátů je vystaveno v multifunkčním centru Brána Trojzemí na výstavě Znovunalezená minulost, řada objektů nalezla své místo v nové podobě náměstí. Město poznalo část své historie, mnoho obyvatel se začalo zajímat o dějiny místa, kde žijí.
Po půl roce, kdy získalo centrum města svou novou podobu, už obyvatelé jen občas vzpomenou na rozkopané ulice, překážkové dráhy v podobě děr a mostků, zablácené boty, omezený přístup do obchodů a další nepříjemnosti. Nyní mohou být hrdí na své náměstí, které obdivují snad všichni jeho návštěvníci. Příjemné posezení u fontány nebo před některou z restaurací, sluneční hodiny, unikátní studna, historické dlažby jsou odměnou za obtíže, které po několik měsíců znepříjemňovaly život na náměstí a v okolních ulicích.

Několik údajů:
Hlavní architekt stavby: Ing. Richard Černý, SiaDesign s. r. o., Liberec
Zhotovitel stavby pro Město Hrádek nad Nisou: Metrostav a. s.
Zhotovitel stavby pro SVS a. s. (vodovody, kanalizace): Integra Liberec a. s.
Celkové náklady na projekt: 67 649 120 Kč
Dotace činila 62 575 436 Kč
Vlastní podíl města 5 073 684 Kč
Další náklady na archeologický výzkum: asi 5,5 mil. Kč
Vícepráce vzniklé v průběhu stavby (např. hist. studna ad.): asi 5 mil Kč
Bylo položeno 4 153 m2 asfaltu, 10 933 m2 kamenných kostek různých druhů, 3726 m2 zámkové dlažby, bylo instalováno 101 sloupů veřejného osvětlení

 

 (119 kB)
 (85 kB)
 (123 kB)
 (90 kB)
 (101 kB)
 (174 kB)
 (152 kB)
 (138 kB)
 (162 kB)
 (149 kB)
 (104 kB)
 (99 kB)
 
 
            © 2000-2024 Město Hrádek nad Nisou