Délka průvodu vycházejícího ze zaplněného Horního náměstí dosahuje v posledních letech spíše stovky než desítky metrů. Začátky byly přirozeně skromnější a jejich tradice je v našem městě pořádně dlouhá – již celé čtvrtstoletí. Poprvé se vydal z Chrámu Pokoje do zahrady Dětí a mládeže Drak. Děti nesly lampiónky, které si samy vyrobily. Z DDM se nešlo hned domů, ale zpět do kostela na horký čaj. Postupem let, jak přibývalo účastníků, bylo zázemí v kostele malé. Centrum se tedy přesunulo před radnici na Horní náměstí. Čas od času se změnila i trasa, například za covidu. Rodiny procházely městem v rouškách a s pořádným odstupem, Martina na koni bylo vidět jen z povzdálí za plotem DDM Drak, ale i tak se akce, v té době možná trochu nelegální, uskutečnila.
U zrodu společných procházek na sv. Martina naším městem s lampióny stála Hedvika Zimmermannová, farářka Československé církve husitské. Obdobné připomínky legendy o sv. Martinovi prožila v Německu a nápad se jí natolik zalíbil, že průvod připravila i doma, možná jako jedna z prvních v Čechách.
V posledních letech událost pořádá Brána Trojzemí. Cílem průvodu je Schubertova vila, kde ještě před tím, než se všichni rozejdou do svých domovů, čeká překvapení. V loňském roce to byla zinscenovaná legenda o životní pouti sv. Martina, letos efektní ohnivá show.
Dětské oči každoročně nejvíc potěší mihotající lampióny a koně. Koně! Tak velcí, krásní a hodní. Možnost si na ně sáhnout, být v jejich blízkosti. Ano, i koně rodiny Palasů nerozlučně patří k našim průvodům a přispívají k jejich romantické atmosféře, díky které se hrádecké náměstí před jejich začátkem plní rok co rok.