Pokud mám být upřímný a vyjádřit svůj osobní názoru názor na osvobození daně z nemovitosti jako způsobu další pomoci majitelům nemovitostí postižených povodní v srpnu 2010, nedomnívám se že je to řešení, které přinese městu a jeho obyvatelům skutečnou pomoc. Zde jsou argumenty pro tento názor:
1. V rozsahu škod, které potkaly naše město a vlastníky nemovitostí na jeho území je odpuštění max. 1000 Kč ročně ( v lokalitách Donín a Loučná se jedná o částku nižší) pro poplatníka sice pomoc, ale podle mého názoru v rozsahu škod pomoc symbolická. Pro město to bude znamenat výpadek v příjmech do půl milionu korun ročně.
2. Navíc jaká přesně mají být kritéria pro osvobození majitele od platby daně z nemovitosti? Má být osovobozeno všech 500 nemovitostí zasažených vodou v srpnu 2010? Nebo se má osvobození týkat jen nemovitostí se zaplavenými obytnými místnostmi? Bude se osvobození týkat jenom budov nebo i pozemků? Má být osovobozen majitel pokud je fyzickou osobou nebo budou osvobozeny i osoby právnické? Otázek tohoto druhu je celá řada a těžko hledat jednoduchý a zároveň spravedlivý princip kterým je vyřešit.
3. Pokud budou vlastníci osvobozeni , bude chybějícího půl milionu korun v rozpočtu města znamenat výpadek spolufinancování obnovy majetku (především opravy mostů, silnic a chodníků) za celkem 5 milionů korun.
4. Celkový rozsah odhadovaných škod na mostech, silnicích a chodnících v majetku města je 230 milionů korun. Skutečná částka bude známá až po ukončení veřejné soutěže na dodavatele jednotlivých stavebních objektů. Předpokládám, že konečné náklady budou známy na konci dubna, stát prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj zatím přislíbil částku 146 milionů korun. Město bude muset zajistit finanční prostředky na spolufinancování obnovy minimálně ve výši 10 procent a dotace nad 146 milionů zatím není ani přislíbena, jisté je jen to, že bude nutné hledat řešení. V této situaci si neumím pětiletý výpadek příjmů z daně z nemovitosti představit.
Na závěr konstatuji, že osobně roli města nevidím v odpuštění 1000 Kč ročně pro majitele nemovitostí, ale v zajištění 230 milionů korun, které bude Hrádek nad Nisou v letech 2011 a 2012 potřebovat pro obnovu města. Přesto předložím materiál o odpouštění k diskusi radním a zastupitelům a pokud s diskuse a projednání vyplyne jiný názor, budu jej samozřejmě respektovat.