Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Město - Archiv »

Martin Půta »

Starostův blog

 

Jak je to s příjmy z výherních hracích přístrojů, loterijních a sázkových her.

datum zveřejnění: 5.4.2012 zdroj: Martin Půta, starosta města

 

Co přinese změna zákona o loteriích a sázkových hrách městu a jeho rozpočtu? Jak se očekávané zvýšené příjmy promítnou do příspěvku města na podporu sportu, kultury a společenského života ve městě? Odpověď na tyto dotazy se pokusím přinést v tomto textu.

 

V poslední době se na mě obrátilo hned několik zástupců ze sportovního prostředí s dotazem, jak se projeví očekávané vyšší příjmy z výtěžku  z loterijních a sázkových her podle novely zákona č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách. Rád bych proto upozornil na skutečnost, že první odvody a jejich výše budou známy teprve v průběhu měsíce dubna 2012. Teprve následně bude možné určit nakolik budou očekávané příjmy skutečností a teprve poté moci Finanční výbor, Rada města a Zastupitelstvo města řešit otázku, jak s takovými příjmy naložit.

Rád bych s plnou vážností konstatoval, že město Hrádek nad Nisou dlouhodobě financuje nebo pomáhá financovat chod všech sportovních areálů ve městě - objekt Sokolovny (který jsme navíc museli od státu odkoupit), areál fotbalového stadionu TJ Slovan v Doníně, sportovní hřiště u hrádeckých základních škol, sportovní areál TJ Orel U koupaliště a areál Jiskra Václavice. Město také financuje provoz domu kultury Beseda a nového objektu Brány Trojzemí v domu čp. 71 na Horním náměstí. Od roku 2003 město plně financuje grantový program, ze kterého je podporována další spolková činnost ve městě. Podporujeme jednotlivé akce hrádeckých spolků, příspíváme na členy neziskových organizací a také na obnovu majetku hrádeckých spolků.

Pro ilustraci a názorný příklad. V roce 2011 byl příjem města, tedy odvody provozovatelů výherních hracích přístrojů celkem 615.637,- Kč. Náklady města na podporu sportu, kultury a společenského života byly 6,7 mil. Kč. Rozdělení této finanční částky bylo následující:

  • příspěvek Bráně Trojzemí na kulturní akce a provoz informačního centra – 3.692 tis.Kč
  • příspěvek na provoz kluziště – 664 tis.Kč
  • příspěvek na provoz Sokolovny – 907 tis.Kč
  • náklady na provoz stadionu v Doníně – 463 tis.Kč
  • hřiště Václavice 50 tis. Kč
  • grantový program Města – 991 tis.Kč. 

Lze tedy konstatovat, že město vynaložilo na veřejněprospěšné účely v roce 2011 desetkrát větší částku než byl příjem z výtěžku z loterijních a sázkových her. Také v příštím období chce město sportovní, kulturní a společenské organizace podporovat a pokud to bude možné lze uvažovat i o navýšení celkového objemu podpory.

Rád bych vás také seznámil se svým osobním stanoviskem k celé problematice. Myslím si, že novela zákona umožní financovat sportovní organizace a další spolky právě na té nejnižší úrovni, kam dosud finanční prostředky z výtěžku loterijních a sázkových her příliš nesměřovaly. Stav před novelou zákona prospíval především financování vrcholového sportu, jednorázových akcí a závodů, automobilových soutěží  a podobných záležitostí. Nejsem si rozhodně vědom toho, že by legislativní stav, platný do konce r. 2011, umožňoval přežití  sportu v Hrádku nad Nisou.

Dovolte mi také konstatovat, že především vinou sportovních svazů a sportovního prostředí obecně, ztratil český sport ročně téměř miliardu korun, které mu původně zajišťovala společnost Sazka, a.s. V této věci se necítím být jako zástupce samosprávy nijak odpovědný a myslím si, že odpovědnost je třeba hledat především v řadách vrcholových sporotovních funkcionářů. Sportovní prostředí v Sazce a.s. zastupoval v posledních letech například současný předseda Českého olympijského výboru pan Jirásek, nebo bývalý předseda ČSTV pan Kořán. Jen smutným dokreslením příběhu je, že jejich roční odměny byly statisícové. Věřím, že ve sportovním prostředí dojde k výrazným personálním změnám, protože podle mého názoru není udržitelné, aby lidé, kteří jsou odpovědní za současnou situaci kolem Sazky a financování sportu, dále ve sportovním prostředí působili.

Chci vás ujistit, že Město Hrádek nad Nisou bude i v příštích letech hlavním finančním partnerem sportovních organizací a dalších spolků ve městě. V průběhu května proto zorganizujeme Den starosty na téma Financování veřejněprospěšných účelů v Hrádku nad Nisou, kam velice rád pozvu nejenom veřejnost, ale především zástupce hrádeckých spolků, sportovních oddílů a dalších neziskovek a také zástupce krajské organizace ČSTV iNg.Vladimíra Boháče, který mě nepřímo o takovou schůzku požádal.

 

 
 
            © 2000-2024 Město Hrádek nad Nisou