Kovbojové na Kristýně
datum zveřejnění: 21.5.2012
zdroj: Martin Půta, starosta města
Westernové městečko na Kristýně se v neděli 13.května otevřelo prvním návštěvníkům. Na WESTERNOW – INDIÁNOW a program u příležitosti jeho otevření bylo zvědavých řada místních, přespolních a návštěvníků Kristýny.¨
Mnoho z Vás jistě napadla otázka, jak se vlastně Westernow a jeho provozovatel „náčelník“ Vít Chaloupka v Hrádku nad Nisou a na Kristýně objevili?
Zhruba před rokem jsem byl osloven kolegou v krajském zastupitelstvu Radimem Zikou, s prosbou o kontakt na starostu Nového Boru. Protože jsem od přírody zvědavý zjistil jsem, že nějaký pan Chaloupka hledá místo pro umístění indiánského městečka, protože se nedomluvil s majitelem pozemku v Černousích na pokračování pronájmu. Jeho cílem bylo domluvit schůzku u starosty Nového Boru, kde měl vytipovanou lokalitu. Protože byl na Kristýně kus volného místa bez využití, nabídl jsem vedle telefonu na borského kolegu i návštěvu Hrádku nad Nisou. Westernow mi totiž přišel jako dobrý nápad, který by mohl na Kristýnu přitáhnout nové návštěvníky a tedy zákazníky pro areál ve kterém hospodaří společnost většinově vlastněná městem. Ostatně loňský rok, špatné léto a situace po povodních byla pro Kristýnu rokem, který jednoznačně ukázal, že přízeˇm návštěvníků není vůbec automatická a je o ně potřeba usilovat.
Panu Chaloupkovi se lokalita nejdříve nelíbila, potom se ozval ještě jednou s tím, že by chtěl pozemek od města koupit. Na to jsem mu sdělil, že město po předchozích zkušenostech nemá zájem pozemky prodat a že je má v pronájmu akciová společnost Kristýna a je možnost si je za standardních podmínek od Kristýny pronajmout. K pronájmu následně došlo a s ředitelem společnosti řešil pan Chaloupka také potřebná povolení, která byla pro zahájení provozu potřeba.
O způsobu financování jsem s panem Chaloupkou nejednal, respektive jsem mu už na začátku sdělil, že město má po povodni zcela jistě jiné starosti, než je finanční podpora výstavby městečka. Město také do dnešního dne žádnými penězi stavbu nefinancovalo ani nepodpořilo.
To že pan Chaloupka na stavbu Westernového městečka bude žádat o dotaci z krajského dělení medvěda, jsem zjistil až následně a tak jako v ostatních případech jsem hlasoval proti této podpoře. Je to způsob financování, který dlouhodobě považuji za příklad klientelisteckého přístupu ke správě veřejných peněz. Pokud máte pochybnosti o výši dotace a jejím využití, mohu Vám jen doporučit aby jste se obrátili na krajského radního pana Zdeňka Bursu (ČSSD), který má program dělení medvěda, neboli G99 ve své kompetenci.
Já osobně udělám vše proto, aby po podzimních krajských volbách byl tento program zrušen a poskytování krajských dotací se zaměřilo na skutečné potřeby kraje a jeho obyvatel a mělo jasná, průhledná a pro všechny stejná pravidla. Takovému kroku se koalice sociálních demokratů a komunistů celé čtyři roky brání, systém zavedený už v době vlády ODS v Libereckém kraji jim bohužel vyhovuje.
Na závěr chci všechny čtenáře tohoto textu ujistit, že můj pokus o kovbojský obleček byl reakcí na pozvánku pana Chaloupky na slavností otevření. Pokud někoho z Vás urazil a nepochopil jemnou ironii v tomto pokusu, omlouvám se mu, přecenil jsem jeho schopnost vnímat vtip, který jsem se pokusil udělat. Otevření městečka jsem se zúčastnil stejně, jako se účastním řady jiných podobných událostí na které jsem ve městě pozván. Považuji to v pozici starosty města za slušné a také rozumné, vyjádřit podporu lidem, kteří se ve městě o něco snaží. Účast ostatních hostů na akci byl výběr pana Chaloupky a pozval je především proto, že mu s výstavbou Westernowa nějakým způsobem pomohli. No a pokud někoho z návštěvníků přítomnost některých hostů nepotěšila, je to jistě jeho právo a volba. Potom se jen divím, že takovou akci vůbec navštívil.
Westernovému městečku na závěr přeji, aby se plnilo návštěvníky a bylo pro jeho provozovatele splněním jeho představ a bylo si schopné vydělat na svůj provoz. Novou atrakci a lákadlo pro návštěvníky potřebuje i Kristýna.