O Tobiáše je zájem
Výstava Vampýr Tobiáš – putování prostorem a časem byla ve výstavním centru Brána Trojzemí otevřena pro veřejnost 24. ledna. Dlouho očekávanou expozici ostatků záhadně pohřbeného muže doprovázela značná pozornost médií. A během prvního týdne přilákala i více než 200 návštěvníků. Ti budou mít možnost výstavu navštívit minimálně do konce ledna příštího roku. Otevřeno je přitom sedm dní v týdnu, tedy i o víkendech a oproti jiným muzeím i v pondělí.
Kromě samotných Tobiášových ostatků, které jsou vystaveny ve speciální vitríně ve sklepě domu, výstava v prvním patře přibližuje v jakém obydlí mohl Tobiáš ve 14. století bydlet, jak mohl topit, jaké předměty mohl používat, po jakých cestách mohl cestovat. Využívá přitom nálezů přímo z Hrádku nad Nisou a také exponátů zapůjčených z muzeí v Žitavě, Liberci a Plzně. Některé jsou přitom jedinečné – například kolekce dřevěných předmětů denní potřeby nebo poklad 38 pražských grošů z počátku 14. století nalezených na Oybíně.
Nejvíce pozornosti přitahují kromě samotných kosterních pozůstatků panely s odpověďmi na otázky spojené s vampýrem: jaký je rozdíl mezi vampýrem a upírem, proč se jmenuje Tobiáš, co vše o něm díky bádání vědců víme. Díky mnoha expertízám jde dnes o nejprozkoumanější ostatky v Čechách. Množství informací, které se podařilo získat, přitom není konečné. Příkladem může být zcela nový poznatek, zjištěný měřením poměru různých izotopů radioaktivního prvku stroncia. Podle něj Tobiáš z Hrádku nepocházel a ani tu dlouho nepobýval. Podobně jako u jiných výzkumů je pravděpodobné, že se v budoucnu podaří odhalit i další souvislosti a odpovědi.
Výstava vznikala v rámci projektu Vzpomínka na společnou budoucnost – Koordinační a výstavní centrum oblasti muzeí Trojzemí CZ–D–PL. Partnerem Hrádku nad Nisou bylo město Žitava, konkrétně Městská muzea Zittau.
Vernisáž výstavy byla zároveň slavnostním ukončením celého projektu, podpořeného z programu Cíl 3/Ziel 3.
Publikováno dne: 31.1.2012