Popova skála
V lesích Lužických hor je ukryto množství skal. Řada z nich ale vystupuje nad koruny stromů a nabízí jedinečné výhledy do okolí. Takovou dominantou Lužických hor nad Hrádkem nad Nisou je bezesporu Popova skála, zdálky působící jako tajemná zřícenina hradu. Nabízí rozhled do tří zemí najednou.
Popova skála a turisté
Mohutné vrcholové skalisko z pískovce se nachází ve výšce 565 m n. m. Tvoří jej několik mohutných bloků, které jsou poskládány tak, že vytvořily nejen vyhlídku, ale také malou skalní bránu a několik jeskyní. Na povrchu skály jsou vyhloubeny desítky skalních mís. Vrchol skály byl turistům zpřístupněn v roce 1907. V první polovině 20. století, kdy turistika vzkvétala, stávala na ploše pod skalou dokonce i malá tzv. Hugova chata.
Kdo se ze spodní skály rozhlédne nejen do krajiny, ale i po samotné vyhlídce, všimne si podezdívky nejvyššího skalního bloku. Ta pochází z roku 1934, kdy se blok uvolnil. Turisté z Hrádku a z Dolního Sedla tehdy vyhlídku tímto způsobem zachránili.
Rozhled z Popovy skály
Z nejvyššího místa vyhlídky mohou turisté díky kruhovému rozhledu zrakem cestovat po krajině údolí Nisy, Lužických a Žitavských hor, Českého středohoří, Ralské pahorkatiny, nahlédnout k sousedům do Německa, kde se rozprostírá Žitavská pánev, i do Polska. Za dobrého počasí uvidí i vrcholky Jizerských hor a Krkonoš. Z jednoho místa návštěvník Popovy skály vidí výrazné kopce Lužických hor včetně nejvyššího vrcholu Luž, kuželu Klíče, dvojvrcholového Hvozdu nebo pískovcových skal v blízkém okolí. V opačném směru najde symbol Libereckého kraje Ještěd. Při pohledu severním směrem nelze přehlédnout otevřené povrchové doly v sousedním Polsku.
O původu Popovy skály
Popova skála leží v místech tzv. lužického zlomu, majícího svůj původ na začátku třetihor. Lužický zlom se projevuje jako ostré rozhraní mezi druhohorními pískovci na jihozápadě a staršími horninami na severovýchodě. Díky rozdílným horninám na povrchu můžeme sledovat i odlišnou floru na obou stranách zlomu.
Malou záhadou je německý název skály, který byl používán v minulosti. Častěji se objevuje Pfaffenstein, v překladu nejspíše tedy Kněžský kámen. Vyskytuje se ale i název Pfaffstein, přičemž Pfaff znamená v nářečí „pískání“. A že na Popově skále je za hojných větrných dní pískání slyšet, to si může každý turista vyzkoušet na vlastní uši.
Popova skála je nejsnáze přístupná z Dolního Sedla. Z náměstí v Hrádku nad Nisou je třeba překonat o něco větší převýšení, ale ani tak cesta tam a zpátky nezabere více než dvě hodiny.