Kristýna
Oblíbený rekreační areál Kristýna se stejnojmenným jezerem vznikl díky těžbě lignitu. V roce 1972 byla ukončena jeho těžba v povrchovém dole, který byl v následujících letech zatopen. Vodní plocha začala sloužit ke koupání, rybaření, ale i dalším vodním sportům. Rekreační areál s plážemi, kempem a restauracemi vznikal postupně na přelomu 70. a 80. let 20. století. Jezero má plochu asi 14 ha, největší hloubka je asi 28 m.
Počátky těžby lignitu na Hrádecku spadají do roku 1786, kdy nechal majitel panství Christian Philipp Clam-Gallas učinit první pokusy dobývání tohoto třetihorního a poměrně nekvalitního uhlí. Následně bylo otevřeno několik menších šachet v území v blízkosti dnešní státní hranice. Jedním z větších dolů byl Christian, pojmenovaný po majiteli grabštejnského panství. Ten byl na konci 19. století uzavřen, ale po objevení nových zásob byla těžba v roce 1926 opět zahájena.
Řeka Nisa byla v polovině 30. let 20. století v souvislosti s rozšiřováním těžby svedena do dnešního přímého koryta. V roce 1952 se těžba hlubinná změnila na povrchovou a tak pokračovala až do ukončení v roce 1972. Dnešní jezero Kristýna je nejviditelnější památkou na časy hornictví v Hrádku nad Nisou.
Rekreační areál Kristýna v Hrádku nad Nisou je znám svou stálou dobrou kvalitou vody ke koupání. Je ale také dobrým zázemím pro výlety do Lužických a Žitavských hor a sousedícího Polska. Ubytování je možné v autokempu, chatkách nebo v penzionu, v areálu je půjčovna kol, koloběžek, lanový park. Pro ty, kteří mají raději tekoucí vodu, je k dispozici půjčovna lodí – na kanoi je možné po Nise plout od Machnína až po německé město Ostritz.
Na své si v okolí Kristýny přijdou i in-line bruslaři. In-line dráhy spojují Hrádek nad Nisou s Trojmezím i areálem Kristýna.