Grabštejn
Hrad Grabštejn je dnes národní kulturní památkou. Nechybělo ale mnoho a mohl být zříceninou. Od roku 1954 jej skoro dvacet let využívala armáda. Poté, co se posádka přestěhovala na mladší níže položený Dolní zámek, skončila i péče o hrad, a ten začal rychle chátrat. Záchranné práce začaly až v roce 1990 a restaurování hradu pokračovalo až do roku 2010.
Hrad skrývá ojedinělý skvost z poloviny 16. století: renesanční kapli sv. Barbory s bohatou celoplošnou výmalbou. Za kapli, stejně jako za dnešní renesanční podobu, vděčí hrad svému majiteli ze 16. století Jiřímu Mehlovi ze Střelic.
Původní hrad byl postaven v polovině 13. století pány z Donína, poprvé je zmiňován v roce 1286. Od nich koupil v roce 1562 zadlužené panství již zmíněný doktor práv, císařský dvorní rada a německý místokancléř Království českého Jiří Mehl ze Střelic a vlastnil ho až do roku 1586. Do roku 1704 se na hradě vystřídalo několik majitelů. Tehdy ho koupili Gallasové (od roku 1757 Clam-Gallasové) a vlastnili jej až do roku 1945. Posledním mužským potomkem rodu rodu Clam-Gallasů byl František. Ten zemřel v roce 1930 a veškerý majetek zůstal jeho sedmi dcerám. Majitelkou Grabštejna se stala Marie Clam-Gallasová se svým manželem Karlem Podstatzkým z Lichtensteina. Hrad byl už od roku 1943 zpřístupněn turistům.
Hrad dnes nabízí návštěvníkům několik prohlídkových tras. Interiérem hradu mohou putovat proti proudu času od 20. po 13. století. Neměli by vynechat kapli sv. Barbory, ponořit se i do hradních sklepení a potom načerpat čerstvý vzduch na věži s rozhledem do Čech, Německa a Polska.
Přístup na hrad je z parkoviště pod hradem, nebo pohodlnější z parkoviště u Dolního zámku.