Kaple a křížek na Uhelné
Když člověk přijíždí na Uhelnou, ocitá se v trochu jiném světě. Tuto část Hrádku tvoří jen něco málo přes dvacet domů, po silnici je dnes kvůli těžbě písku v nedaleké pískovně přístupná jen z jedné strany. Cyklisté a pěší se mohou vydat ještě po stezce, vedoucí od Oldřichova po státní hranici. Ukryta v lipové aleji stojí u jediné silnice malebná kaplička Panny Marie Pomocné, postavená v roce 1867. Nechybělo ale mnoho a kapli na Uhelné jsme si mohli připomínat už jen z fotografií.
Nápad na její zřízení vznikl v zimě 1861/1862 v místním hostinci. Původně přitom obyvatelé Uhelné řešili potřebu výstavby hasičárny. Vlastnili totiž stříkačku, která byla nevhodně uložená v dřevěné kůlně. Už v roce 1849 navíc pořídili zvon, který byl zavěšen ve větvích mohutné lípy před domem č. p. 4. Ani umístění zvonu nebylo vhodné, při jedné vichřici z lípy dokonce spadl. Stavbě hasičárny ale bránil nedostatek peněz. Onoho večera, kdy se v hostinci opět vedla debata na postavení hasičské zbrojnice s věžičkou pro zvon, padl nápad umístit do zadní strany věžičky také výklenek pro oltář nebo alespoň kříž. Přítomný Wenzel Wagenknecht tehdy řekl: „No, tak postavme přece raději hned pořádnou kapli!“ Nápad se setkal se všeobecným souhlasem. Na stavbu se skládali obyvatelé Uhelné, ale přispěl i tehdejší majitel panství hrabě Clam-Gallas.
I s vybavením přečkala kaple obě světové války. Na začátku devadesátých let byla ještě pod střechou, uvnitř byl kůr i oltář, i když v bídném stavu. V roce 1996 byla prodána do soukromých rukou, avšak dále bez udržování chátrala. Po dalších 12 letech ji zpět odkoupilo město. Od té doby několikrát usilovalo o získání peněz na její záchranu. Snažení bylo korunováno úspěchem v roce 2016, kdy se podařilo zajistit financování rekonstrukce v rámci projektu Paměť v krajině Trojzemí, financovaného z prostředků EU.
Záchrana kaple přišla na poslední chvíli, kdy z ní zbývalo již jen obvodové zdivo a jeden stropní trám. Rekonstrukce kaple začala v červenci roku 2017 a ještě téhož roku v prosinci byla téměř dokončena. Vycházelo se přitom z dobových fotografií s cílem zachovat charakter kapličky v co možná nejpůvodnějším tvaru s materiálovým řešením vycházejícím z dobových či předpokládaných původních materiálů.
Jen o něco výše se po pravé straně silnice nachází křížek. Na stěnách pískovcového podstavce jsou nečitelné zbytky textu a jasně patrný je jen letopočet 1806. Na podstavci je litinový kříž s Ukřižovaným, jeden z mála, který se na Hrádecku zachoval a odolal ničení podobných památek. O křížku nevíme ani kdo jej nechal zhotovit, ani co jej k tomu vedlo.