Socha svaté Anny
V místě, kde z Liberecké ulice odbočuje cesta ke hřbitovu, stojí na pískovcovém podstavci sousoší sv. Anny a Panny Marie. Sousoší prý bylo postaveno na náklady hrádecké obce v roce 1819, jak dokládá nápis na podstavci. Dost možná je ale socha o něco mladší. Podíváme-li se na památku pozorněji, zjistíme, že podstavec a socha jsou z kamenů s odlišnými vlastnostmi a ani stylově se obě části neshodují. Navíc podle mapy stabilního katastru (1843) je velmi pravděpodobné, že se celá památka v minulosti stěhovala. V 19. století nedaleko procházela cesta ke Grabštejnu, nový hřbitov se začal využívat až na sklonku 19. století.
Sousoší je provedeno asi nejběžnějším způsobem: sv. Anna má dlouhé šaty, vlasy zakryté závojem, knihu v levé ruce a pod pravicí má malou figuru Panny Marie. Pískovcová socha je i po dvou stech letech v dobrém stavu, o její nejbližší okolí stále pečuje několik dobrovolníků.
Svatá Anna je ochránkyní matek a manželství. Zvláštní ochranu drží podle křesťanské tradice nad šťastným průběhem porodu.
V Hrádku nad Nisou v minulosti bývaly, a dnes opět jsou, dokonce dvě sochy sv. Anny. Starší, více na očích, bývala na Horním náměstí. Spolu s Pannou Marií a malým Ježíšem tvořily sousoší tzv. sv. Anny Samatřetí, korunující morový sloup. Ten byl postaven v roce 1714, na jaře roku 1945 byl ale odstraněn. Ze sloupu se nic nedochovalo, ale v srpnu 2017 byl obnoven jako věrná replika původní památky.