Rzeźba św. Józefa
W 1761 r. w trakcie swojej drogi do Zittau hradecki ksiądz Joseph Tobias Schöpfer polecił zbudować rzeźbę świętego Józefa z dzieciątkiem Jezus na rękach. Był to ten sam kapłan, który przyczynił się do ufundowania bogatej barokowej przebudowy i wystroju Kościoła św. Bartłomieja.
Cały teren po tej stronie ulicy Žitavskiej, patrząc od dzisiejszej ulicy Nádražní w kierunku do granicy państwa, należał wówczas do hradeckiej parafii katolickiej.
Dolna część podstawy rzeźby ma kształt potrójnego liścia i symbolizuje Trójcę Świętą. W kartuszu w górnej cylindrycznej części podstawy znajduje się tekst w języku niemieckim: "Sanct Joseph´s Rechtschaffenheit uns ein Vorbild, Mth. I.19“, czyli: "Uczciwości św. Józefa, bądź dla nas wzorem do naśladowania, Mth, I.19". Święty Józef jest patronem stolarzy, budowlańców i robotników.
Rzeźba została po raz pierwszy odnowiona w 1837 roku przez Franza Josepha Langa, później następnie w 1862 r. przez Józefa Hittela a w 1924 r. przez Ignaza Dauma. Byli to miejscowi dziekani lub księża. Wzmianki o przeprowadzonych zmianach znajdują się na piaskowcowej podstawie rzeźby. Ostatnią renowację przeprowadzono w 2009 roku ze środków miasta Hrádek nad Nysą, przeprowadził ją konserwator Radomil Šolc. W przeszłości rzeźba była ukryta w cieniu pięciu lip i chroniona przez drewniane ogrodzenie.
Według legendy gdzieś w okolicach rzeźby zakopana jest szkatuła ze złotem. Podobno ukryło ją tu wojsko francuskie w 1813 roku w przeczuciu zbliżającej się ostatniej bitwy. Wszyscy żołnierze jednak zginęli a szkatuły nikt nigdy nie odnalazł.