Dom numer 71 – wielofunkcyjne centrum Brána Trojzemí (Brama Trzech Państw)
Dom numer 71 na Górnym Rynku można łatwo zidentyfikować: jest to jedyny budynek, który ma drewniane, szachulcowe piętro. W obiekcie, którego parter w przeszłości służył między innymi jako sklep a pierwszego piętra używano do celów mieszkalnych, znajdują się dziś centrum informacyjne, muzeum, galeria, a w nowoczesnej hali wielofunkcyjna sala z kinem.
Parter budynku został zbudowany pod koniec XVII wieku na fundamentach starszego budynku, być może zniszczonego w czasie wojny trzydziestoletniej.
Prawdopodobnie w 1689 roku pierwszym właścicielem domu nr 71 był Christoph Schwertner. Około sto lat później do domu dobudowano drewniane piętro, a następnie dzisiejszą więźbę dachową. Metoda dendrochronologii pozwoliła ustalić okres dodania części drewnianych, były to lata 1878-1888.
Prawdopodobnie najstarszą częścią domu jest piwnica. Podczas rekonstrukcji w 2010 roku na parterze znaleziono piec chlebowy, ale niestety nie zachował się, ze względu na przeprowadzana prace budowlane. Zachowane zostały miejsca po dwóch wybudowanych nad sobą czarnych kuchniach - jednej na parterze i drugiej na piętrze. Korytarz na drugim piętrze zrekonstruowano tak, aby zwiedzający mogli obejrzeć naraz kilka konstrukcji. Opróć konstrukcji drewnianej jest tutaj zachowany mur z palonych i niepalonych cegieł oraz kamienny mur z czarnej kuchni. Świadkami rosnącego komfortu życia są otwory po pośrednim i bezpośrednim ogrzewaniu domu.
Budynek odnowiono niedawno w dwóch etapach. Najpierw, w latach 2002-2005, został naprawiony dach. Wtedy również odkryta została szachulcowa konstrukcja piętra i choć na żadnych historycznych fotografiach nie jest widoczna, dodano ją do późniejszej postaci, ze względu na to, że konstrukcja ta była typowa dla tego regionu.
Dokładna renowacja kontynuowana była w latach 2009-2010. Wówczas dom przekształcono w centrum wielofunkcyjne. Zanim powstało kino, przeprowadzono badania archeologiczne na podwórzu. Najciekawszym znaleziskiem okazały się pozostałości drewnianego budynku, według chronologii dendrologicznej pochodzące z okresu 1219-1235. Na dziedzińcu nowopowstającego muzeum odnaleziono przedmioty pochodzące z początków istnienia miasta. Dowodem na to, że ludzie mieszkali tu w późniejszych wiekach, były odnalezione półziemianki i nieco młodsza dzieża z wapna z XVI wieku.
Częścią domu nr 71 jest dziś także objekt leżący na prawo od głównej fasady. Jest jednak znacznie młodszy, powstał w latach dwudziestych XX wieku. Na parterze znajduje się kiosk, na piętrze galeria centrum. Wcześniej było to puste miejsce, a dom nr 71 miał od tej strony 8 okien. Nisze po oknach są do dzisiaj widoczne w pomieszczeniach centrum. Podobnie jak starsza część domu nr 71, obiekt jest podpiwniczony. W piwnicy znajdują się toalety kina. Pod podłogą pod szklaną płytą widać zachowaną studnię podobną do studni na Górnym Rynku.