Dom nr 109 (Gospoda U Jelenia)
Dom jest położony w północno-zachodnim rogu ulic Górny Rynek i Žitavskiej. Jest to typowy przykład kamienicy późnego baroku z przełomu XVIII i XIX wieku. Mimo że dom był kilkakrotnie przebudowany, swoją wartość historyczną zachował też do naszych czasów. W przeszłości pełnił funkcję gospody i hotelu. Jest bardzo prawdopodobne, że został wybudowany jako zajazd, o czym świadczy szerokie wejście.
Plan budynku jest w kształcie litery L, pokrywa go dwuspadowy dach, który od strony ul. Žitavskiej zakończony jest dachem naczółkowym. Widać w nim obecnie cztery lukarny, choć początkowo istniały tylko trzy. Fasadę zdobią jedynie obramienia wokół okien i gzyms znajdujący się na linii pomiędzy piętrami. Najbardziej interesujące jest dawne przejście w domu. Jest obramowane portalem stukiowym z dwoma pilastrami zakończonymi głowicami jońskimi. Gzyms powyżej wejścia jest ozdobiony dentilem, podobnie jego część znajdująca się pod dachem.
Na miejscu obecnego domu U Brązowego Jelenia, jak go dawniej nazywano, znacznie wcześniej stała prawdopodobnie drewniana karczma. W 1625 roku spłonęła. Drugi wielki pożar miał miejsce w 1828 roku, kiedy to wraz z domem nr 109 zniszczonych zostało dziesięć innych domów w okolicy. Kolejne szkody domu nr 109 powstały po bombardowaniu w maju 1945 roku.
W 1828 roku, gdy dom przebudowano, odkryto tu 14 glinianych naczyń, zidentyfikowanych wówczas jako urny zawierające popiół. Dwie z nich zostały przewiezione do muzeum w Pradze, gdzie dziś niestety nie ma po nich śladu. Domniemanie, że miejsce odkrycia naczyń stanowiło niegdyś prehistoryczne cmentarzysko, które poszerzało swój zasięg, nie zostało jednak potwierdzone. Badania archeologiczne przeprowadzone na Górnym Rynku w latach 2009-2010 dowiodły, że cmentarzyska na tym miejscu prawdopodobnie nie było. Przed hotelem U Jelenia odkryto jeszcze kilka naczyń ceramicznych z terakoty malowanych na czerwono, wszystkie datuje się na okres od XV do XVI wieku.