Dom nr 73 (Ratusz)
Ratusz w Hrádku znajduje się po wschodniej stronie Górnego Rynku w miejscu, gdzie Rynek przechodzi w ul. Kościelną i Husową. Jako Urząd Miejski budynek funkcjonuje dopiero od 1922 roku. Początkowo był to dwór szlachecki, choć nawet początkowo jego część wykorzystywana była do zarządzania miastem. Budowlę wzniesiono na planie w kształcie litery L. Ma dwa piętra i dach mansardowy. Główną fasadę zdobi pięć ślepych arkad.
Dom został zbudowany po 1697 roku, kiedy to na koszt hrabiego Józefa Trauttmannsdorffa wyburzono oryginalny drewniany budynek stojący wcześniej na tym miejscu. W 1787 roku został odbudowany w stylu klasycystycznym według planów Johanna Josepha Kuntzego. W ramach kolejnej przebudowy w 1840 roku zamurowane zostały otwarte arkady. W 1930 roku Ratusz ponownie zmienił wygląd: między innymi wyburzono część narożną a w jej miejsce wstawiono wykusz. Renowacja budynku została przeprowadzona przez hradeckiego architekta Hugona Grasbone według projektu architektów z Zittau: Loewego i Wuntiga. Dzisiejszy wygląd budynku jest efektem przede wszystkim globalnej odbudowy przeprowadzonej w latach 1983-1985. Renowacja była konieczna ze względu na pożar, który niemal całkowicie zniszczył budynek. Klasycystyczny wygląd i forma objektu nie zostały na szczęście naruszone.
Po przeprowadzonej w XVIII wieku przebudowie, w roku 1801, właściciel nieruchomości, Christian Philip hrabia Clam-Gallas sprzedał Marianie Appelt, która przekazała ją swojemu mężowi. Jednak w 1808 roku Christian Christoph hrabia Clam-Gallas odkupił posiadłość z powrotem. Następnie budynek służył administracji miasta. W 1869 roku za dobrą służbę otrzymał go jednak od swoich przełożonych grabsztejnski gospodarz Johann Seidemann. Na funkcje administracyjne przeznaczono wówczas nowo zakupiony budynek nr 44 leżący na Dolnym Rynku. Miasto kupiło ten dom od potomków Seidemanna w 1911 roku, a już w 1922 roku wydzielono w nim pomieszczenia biurowe. Od 1929 roku w dwóch pokojach na prawo od wejścia mieściło się muzeum, od 1931 roku również biblioteka miejska z około 3800 tomami książek. Po II wojnie światowej w budynku znajdował się także oddział banku Česká spořitelna.
Fatalną w skutkach okazała się dla ratusza noc z 2. na 3. maja 1982 r., kiedy wybuchł w nim wielki pożar.
Pomimo wysiłków wielu ludzi, którzy ryzykowali życie, aby uratować budynek i cały majątek, z ratusza pozostały tylko osmolone ściany, a z dachu ostały się jedynie fragmenty kominów. Spalone zostało całe drugie i część pierwszego piętra. Strażacy włożyli wiele wysiłku w to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru na sąsiednie budynki. Spalonych zostało wiele dokumentów, zwłaszcza z archiwum budowlanego. Dlatego też obecnie niezwykle trudno jest odnaleźć wiele informacji na temat historii miasta. Można mówić o szczęściu, że w tamtych dniach zadecydowano, aby odnowić ratusz w jego oryginalnym stylu, bo z pewnością łatwiej byłoby wybudować zupełnie nowy budynek.