Kamień Rybacki
Zdecydowanie najstarszym drobnym zabytkiem w miejscowości Hrádek nad Nysą jest Kamień Rybacki z roku 1565. Podobnie jak dziś rybacy mają własne tereny rybackie, tak też 450 lat temu konieczne było wytyczenie granicy łowisk. Kamienie rybackie wydzielały poszczególne odcinki strumieni. W okolicy Hrádka nad Nysą istniały niegdyś cztery, do dziś zachowały się dwa i żaden nie znajduje się na swoim pierwotnym miejscu. W związku z tym nie spełniają one już swojej funkcji, są jednak interesującym świadectwem swoich czasów.
Pierwszy z kamieni rybackich znajdziemy przy Klubie Rybaków Hradeckich przy ul. Tovární, pod numerem 628. Początkowo kamień ten umieszczony był na granicy czesko-saksońskiej w miejscu nazywanym Barborka, nazwę przejęto od nazwy starej sztolni. Do Klubu Rybaków przeniesiono go dopiero w 1984 roku. Kamień jest umieszczony w kostce z betonu i małych kamyczków. Oprócz wyrytej daty 1565 roku znajdziemy na nim tekst w języku niemieckim AD 24. IVLI GREFENSTEINISCH DER WEISSBACH HEGWASSER GEGEN DEN GEBURG AVF WARTS AN BEDEN UFERN.
W tłumaczeniu: „Rok Pański 24 lipca: grabštejnskie wody Białego Potoku naprzeciw gór wzdłuż obu brzegów“. Pod tekstem widnieją rzeźbione trzy lilie, które pochodzą z herbu Jerzego Mehla ze Střelic, w owym czasie Pana dworu Grabštejn.
Rybacy z majątku grabštejnského mogli zatem łowić ryby od Barborky w górę rzeki. Podobny kamień, który się jednak nie zachował do dzisiaj, znajdował się po drugiej stronie granicy. Wytyczał on teren połowu w stronę nurtu rzeki do połączenia się potoku z Nysą, był to rewir saski. Podobnie jak Biały Potok, podzielona na łowiska była również Nysa. Dochowany kamień rybacki znajdziemy też w Hartavie, jest na nim napis: 1565 ADJ 24 JULJJ DER VON ZJTTAU HEGEWASSER DER NEJSSE NJEDERWARTS AN BEJDE UFFERN, Tłumaczenie: „24 lipca 1565 AD woda žitavska z biegiem Nysy po obu brzegach.“ Czwarty kamień prawdopodobnie stał naprzeciwko, ale nie zachował się do naszych czasów.