Krzyż Stompfego w ulicy Vaclavskiej
Krzyż Stompfego to obecnie najstarszy krzyż w Hradku nad Nysą. Anton Stompfe nabył go w 1800 roku. Starszy o rok był jeszcze tzw. Krzyż Zwergera znajdujący się przy moście nad Nysą w miejscowości Loučná. Niestety w 2010 roku zniszczyła go powódź.
Anton Stompfe zlecił postawienie krzyża przy ulicy Vaclavskiej. Obecnie znajduje się on przy posesji numer 231, na terenie byłego zakładu niciarskiego Bacon. W 1800 roku znajdował się tu jednak jedynie stary młyn oraz młynówka płynąca nieopodal.
Dziś trudno stwierdzić, dlaczego Anton Stompfe zdecydował się wybudować nową „kapliczkę“, jak nazywano niegdyś zabytki tego typu. Z kroniki miejskiej dowiadujemy się tylko o jej renowacji przeprowadzonej w 1929 roku. Po II wojnie światowej nie zajmowano się odnawianiem takich sakralnych zabytków. Mimo to w 1950 roku znalazł się człowiek, który pomalował metalowy krzyż, dzięki czemu nie uległ on zniszczeniu. Reakcja ówczesnej władzy była szybka, już bowiem po dwóch dniach do domu owego człowieka zadzwonili członkowie tajnej policji SB, którym nie podobała się taka samowola. Sprawca zamieszania, pan Sitty, uszedł z opresji cało, dzięki wstawiennictwu kolegów z pracy.
Na piaskowcowym cokole był wcześniej umieszczony krzyż z sylwetką Ukrzyżowanego, wycięty z blachy i ręcznie malowany. Upływ czasu go jednak nie oszczędził. W 2010 roku z resztek zachowanej blachy stworzona została jego kopia. Posługując się nowoczesną metodą airbrush, hradecki artysta Viktor Beneš namalował na powstałej kopii wizerunek Chrystusa. Mimo, że dzieło jest nowoczesne, zostało wykonane z wielką pokorą.
Hrádecki kamieniarz Josef Tichy zadbał o odnowienie piaskowca, wraz z oryginalnym niemieckim napisem. Tłumaczenie tego tekstu brzmi: „We wszystkich czterech częściach świata, ci którzy wierzą w Jezusa Chrystusa a Jego gorzkie cierpienie i umieranie widzą, nie będą zgubieni”. Tekst ten uzupełniony został o datę powstania krzyża, czyli rok 1800, oraz nazwisko fundatora: Antona Stompfe.
Krzyż Stompfego został po renowacji pobłogosławiony. Miało to miejsce 28 września 2010, czyli niecałe dwa miesiące od czasu wielkiej powodzi. Z tym wiąże się jeszcze inna historia. Po potężnej powodzi Artysta Viktor Beneš nie zamierzał odnawiać swojego warsztatu, który wcześniej znajdował sę blisko rzeki, i został zniszczony. Zmienił zdanie, kiedy poproszony został właśnie o stworzenie nowego krzyża. Od ostatniej renowacji krzyż stoi na terenie miasta, które odkupiło ziemię od wcześniejszego właściciela.