Rzeźba św. Anny
W miejscu, gdzie z ulicy Libereckiej droga skręca do cmentarza, na cokole z piaskowca stoi rzeźba św Anny i Panny Marii. Podobno została zbudowana ze środków gminy hradeckiej w 1819 roku, o czym świadczy napis na cokole.
Możliwe jednak, że jest trochę młodsza. Jeśli przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że cokół i figura wykonane są z kamieni, które różnią się od siebie, obie części nie pasują do siebie nawet stylem. Ponadto, zgodnie z mapami katastralnymi (1843), jest bardzo prawdopodobne, że cały zabytek był w przeszłości przenoszony. W XIX wieku w pobliżu znajdowała się droga do zamku Grabštejn, nowy cmentarz zaczął być używany dopiero pod koniec XIX wieku.
Rzeźba wykonana jest w typowy sposób: św. Anna ma długą sukienkę, włosy zakryte welonem, książkę w lewej ręce a pod prawą ręką trzyma małą figurę Panny Marii. Rzeźba z piaskowca nawet po ponad dwustu latach zachowała się w dobrym stanie, jest otoczona nieustanną opieką. Św. Anna to patronka matek i małżeństwa. Według tradycji chrześcijańskiej wyjątkową ochroną otacza matki w trakcie porodu.
W Hrádku nad Nysą stały w przeszłości, i dziś jest podobnie, dwie rzeźby św. Anny. Starsza, większa, stała kiedyś na Górnym Rynku. Wraz z Panną Marią i małym Jezusem stanowiły rzeźbę tzw. św. Anny Samotrzeciej, która była zwieńczeniem kolumny morowej. Kolumnę zbudowano w 1714 roku, na wiosnę 1945 roku ją jednak rozebrano. Nic z niej nie zostało, ale w sierpniu 2017 roku postawiono na placu jej wierną replikę.