Grabštejn
Zamek Grabštejn jest dziś Narodowym zabytkiem kultury Republiki Czeskiej. Niewiele jednak brakowało a stałby się ruiną. Od 1954 roku, przez prawie dwadzieścia lat, stacjonowało w nim wojsko. Po przeniesieniu się żołnierzy do niżej położonego Dolnego Zamku, Grabštejn zaczął szybko niszczeć. Prace remontowe rozpoczęły się dopiero w 1990 roku a odbudowa zamku trwała do roku 2010.
W środku znajduje się unikalny eksponat z połowy XVI wieku: renesansowa kaplica św. Barbary z bogatymi freskami. Istnienie kaplicy oraz dzisiejszy renesansowy kształt zamek zawdzięcza swojemu właścicelowi z XVI wieku, którym był Georg Mehl von Strelitz.
Zamek został wzniesiony już w drugiej połowie XIII wieku przez szlachciców z miejscowości Donín. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1286 roku. W 1562 roku zadłużoną posiadłość wykupił już wspomniany doktor prawa, cesarski radca nadworny i niemiecki wicekanclerz Królestwa Czeskiego – Georg Mehl von Strelitz. Był jego właścicielem do 1586 roku. W późniejszym okresie posiadłość znajdowała się w rękach różnych nabywców. W 1704 roku kupiła go rodzina Gallas (od 1757 roku Clam-Gallas), która sprawowała nad nim pieczę aż do 1945 roku. Ostatnim męskim potomkiem rodziny Clam-Gallas był Franz. Po jego śmierci w 1930 roku cały majątek odziedziczyło jego siedem córek. Właścicielką Grabštejna była Maria Clam-Gallas ze swoim mężem Karolem Podstatzkym-Lichtensteinem. W 1943 roku zamek został otwarty dla turystów.
Goście odwiedzający zamek mają do wyboru kilka tras zwiedzania. Wnętrze ukazuje historię przedstawioną wstecz, od XX do XIII wieku. Koniecznie należy zobaczyć kaplicę św. Barbary, zejść do zamkowych lochów, by następnie odetchnąć świeżym powietrzem w wieży, z której rozciąga się widok na Czechy, Niemcy i Polskę.
Do celu można dojść z parkingu położonego pod zamkiem, lub wygodniej z parkingu przy Dolnym Zamku.