Popova Skała (czes. Popova skála)
W lasach Gór Łużyckich skrywa się mnóstwo skał. Wiele z nich wystaje jednak ponad korony drzew, umożliwiając turystom podziwianie wyjątkowych widoków. Jednym z takich miejsc w Górach Łużyckich piętrzących się nad miejscowością Hrádek nad Nysą jest bez wątpienia Popova Skała. Z daleka sprawia wrażenie tajemniczej ruiny zamku. Rozciąga się z niej widok jednocześnie na trzy państwa.
Popova Skała i turyści
Potężna piaskowcowa grupa skalna znajduje się na wysokości 565 m n. p. m. Składa się z kilku dużych bloków, które są ułożone w taki sposób, że stworzyły nie tylko punkt widokowy, ale też małą skalną bramę i kilka jaskiń. Na powierzchni skały są wydrążone dziesiątki mis skalnych. Szczyt został udostępniony dla zwiedzających w 1907 roku. W pierwszej połowie XX wieku, kiedy turystyka w tych okolicach przeżywała swój rozwój, na płaszczyźnie pod skałą został nawet zbudowany drewniany domek, nazywany Hugo-hütte.
Kto rozejrzy się z dolnej skały dookoła, zauważy podstawę najwyższego bloku skalnego, pochodzącego z 1934 roku. Fragment skały oddzielił się wówczas od reszty masywu, jednak dzięki turystom z Hrádku nad Nysą i Dolního Sedla punkt widokowy został zabezpieczony.
Widoki z Popowej Skały
Z najwyższego miejsca punktu widokowego można podziwiać krajobraz doliny rzeki Nysy, Gór Łużyckich i Żytawskich, Średniogórza Czeskiego oraz Wyżyny Ralskiej. Można też zajrzeć do sąsiadów w Niemczech, gdzie znajduje się Kotlina Żytawska, a także do Polski. W pogodne dni widać stąd szczyty Gór Izerskich i Karkonoszy. Osoby stojące na Popovej Skale dostrzegą ogromne wzgórza Gór Łużyckich, w tym najwyższy szczyt Luž, wgórze Klucz (Klíč), dwuwierzchołkową górę Hvozd oraz okoliczne skały piaskowcowe. Patrząc w stronę przeciwną zobaczą znak rozpoznawczy Województwa Libereckiego - górę Jeszted (Ještěd), a na północy zaś – kopalnię odkrywkową leżącą w sąsiedniej Polsce.
O pochodzeniu Popovej Skały
Popova Skała znajduje się w miejscu tak zwanego nasunięcia łużyckiego, będącego efektem ruchów tektonicznych z okresu wczesnego trzeciorzędu. Nasunięcie łużyckie to ostra granica między mezoicznymi piaskowcami po stronie południowo-zachodniej i starszymi skałami na północnym wschodzie. Dzięki występowaniu różnych skał na powierzchni możemy obserwować też różną roslinność po obu stronach nasunięcia.
Zagadkowa jest niemiecka nazwa skały, którą stosowano w przeszłości. Częściej pojawia się nazwa „Pfaffenstein“, w tłumaczeniu: „Książęcy Kamień“. Alternatywą jest „Pfaffstein“, gdzie „Pfaff„ oznacza w dialekcie "gwizd". O tym, że na Popovej Skale w trakcie wietrznych dni naprawdę słychać gwizdanie, każdy turysta może przekonać się sam na własne uszy.
Do Popovej Skały najłatwiej dotrzeć z miejscowości Dolní Sedlo. Z rynku w Hrádku nad Nysą trzeba podejść trochę pod górę, ale nawet droga tam i z powrotem nie powinna zająć więcej niż dwie godziny.