Trójstyk
Punkt Trójziemia, inaczej Trójstyk – miejsce, gdzie spotykają się granice trzech państw. Na mapie Europy znajdziemy ich dziesiątki. Czesko – niemiecko – polski punkt Trójziemia leży na ujściu rzeki Nysy Łużyckiej i potoku Lubota (Oldřichovský potok). Granice państw prowadzą środkiem obu strumieni. Trójstyk znajduje się niecałe 2 km od centrum miasta Hrádek nad Nysą w pobliżu niemieckiego Zittau. Najbliższym większym polskim miastem w okolicy jest Bogatynia.
Czesko-niemiecko-polski punkt Trójziemia był świadkiem zmian, którymi Europa Środkowa przechodziła przez ostatnich 70 lat. Powstał dopiero w 1945 roku na podstawie Umowy Poczdamskiej. Wówczas granica państwowa między Niemcami i Polską przesunięta była w kierunku zachodnim do linii Odra – Nysa. Trójstyk był przez wiele lat nieprzystępny. Granice państwowe, nawet między przyjaznymi krajami byłego bloku socjalistycznego, zostały zamknięte i dobrze chronione. Zmiana nastąpiła po 1989 roku wraz z otwarciem nowych przejść granicznych. Od tego czasu nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić to symboliczne miejsce.
W 2004 roku punkt Trójziemia stał się świadkiem Gwiezdnej Chwili Europy, wielkiej uroczystości rozszerzenia Unii Europejskiej. Proces otwarcia granic został zakończony w 2007 roku, kiedy Czechy i Polska stały się częścią Strefy Schengen. Czesko-polską granicę można przekroczyć przez mostek na potoku Lubota. Brzegi Nysy łączył jeszcze niedawno tzw. Most Niebiański (Himmelbrücke) w odległości 200 metrów od Trójstyku. Z powodu złego stanu technicznego został jednak zburzony. Obecnie miasta Hrádek nad Nysą, Zittau i Bogatynia dążą do zbudowania okrągłego mostu tuż przy zbiegu obu strumieni.
Na czeskiej stronie Trójstyku znajduje się symboliczny trzystronny granitowy obelisk oraz drewniana dzwonnica. O współpracy trzech miast przypomina pomnik znajdujący się po polskiej stronie. W niemieckiej części Trójstyku znajduje się krzyż, a zaraz obok miejsce do odpoczynku dla turystów. W punkcie Trójziemia powiewają flagi państwowe wszystkich trzech państw oraz niebieska flaga Unii Europejskiej.
W tym symbolicznym miejscu co roku wiosną odbywają się festyny pod nazwą Wspólną drogą, nabożeństwa ekumeniczne, w czerwcu przypływa tu rzeką rusałka Nysa z przesłaniem, a w grudniu mieszkańcy Trójstyku wrzucają do wody wiadomości w butelce. Po otwarciu granic rzeka Nysa ożyła, i to również dzięki turystom, którzy odbywają spływy na łódkach od Machnína (części czeskiego miasta Liberec) aż do saksońskiego miasta Ostritz.