Procházka centrem Hrádku nad Nisou
Centrum Hrádku nad Nisou je od roku 2005 městskou památkovou zónou. V letech 2009-2010 prošlou rozsáhlou revitalizací. Pro vnímavého návštěvníka nabízí mnoho zajímavého, přitom není potřeba ani mnoho nachodit. Začněme přímo na Horním náměstí.
V letech 2009-2010 tady probíhal archeologický výzkum, jehož výsledky si můžeme prohlédnout přímo na místě. Můžeme se projít po ukázkách ze starých dlážděných cest, které se původně ukrývaly hluboko pod povrchem náměstí a našly místo v jeho nové podobě. Skrze skleněné desky pohlédneme do nejméně 400 let staré studny. V roce 2017 se na Horní náměstí vrátila replika morového sloupu se sousoším sv. Anny Samotřetí. Původní postavili hrádečtí měšťané v roce 1714, po roce 1945 se ale ztratil. Jediným pozůstatkem po něm byl jen pískovcový základ, zadlážděný v rovině náměstí. Novými prvky na Horním náměstí jsou vodní fontána a sluneční hodiny, zasazené do dlažby. Stín, ukazující denní čas, si musí každý vyrobit sám. Stačí se za slunečného počasí postavit na správné datum na časové ose. V Kostelní ulici, které vede z horního koutu náměstí, je v dlažbě vyznačen hrob vampýra Tobiáše. Jeho ostatky jsou vystaveny ve sklepení muzea.
Barokním skvostem, do kterého lze většinou nahlédnout alespoň otevřenými dveřmi, je katolický kostel sv. Bartoloměje s celým areálem. Mnohem mladší, ze začátku 20. století, je Chrám Pokoje, postavený v novogotickém stylu. Dnes jej využívá Církev československá husitská.
Zvláštní památkové ochrany se na náměstí dostalo ještě bývalé vinárně č. p. 86 (stojí v těsné blízkosti náměstí, přesněji už na Žitavské ulici), dále č. p. 85, 110, 109 (původně zájezdní hostinec Jelen), č. p. 123, č. p. 124 (dnes restaurace Camelot, dříve hostinec U Zeleného stromu nebo také Zeleného věnce). Přehlédnout samozřejmě nelze bývalý panský dům, dnes radnici č. p. 73 a dům s hrázděným patrem č. p. 71, ve kterém dnes sídlí informační centrum, muzeum, ale také kino.
Z náměstí pokračujme po Žitavské ulici směrem k hraničnímu přechodu. Naše další zastávka bude na křižovatce s Nádražní ulicí. Zde byl v letech 2015-2018 od základů rekonstruován podstávkový dům č. p. 215, kterému se říká Koník. Je svědkem doby, kdy podstávkové domy s hrázděným patrem byly nejen v Hrádku nad Nisou běžnými stavbami. Do současnosti jich ale na území města mnoho nezbylo. Koník se po rekonstrukci vrátil do podoby z 19. století, postaven byl v roce 1812. Na prostranství před Koníkem našla nové místo Grösselova kaple. Výklenková raně barokní kaple postavená roku 1697 sem byla přestěhována v roce 2017 ze soukromého pozemku, kde byla skrytá zrakům veřejnosti.
Procházku můžeme směřovat dále po Žitavské ulici. Naproti poslednímu domu stojí po pravé straně socha sv. Josefa. Po dalším kilometru bychom mohli odbočit k areálu Kristýna, nebo pokračovat ještě dále k Trojmezí a zpřístupněným mokřadům.
Pokud se od Koníka a Grösselovy kaple vydáme místo ke Kristýně doprava a na další křižovatce s Husovou ulicí doleva, dojdeme k soše sv. Vavřince. Nachází se kousek za železničním viaduktem. Je to jedna z nejlépe ztvárněných hrádeckých soch. Od sv. Vavřince pokračujeme ulicí Starou. Na jejím konci odbočíme doprava, přejdeme železniční přejezd a za ním pokračujeme mírně vlevo. Dojdeme k tzv. Azylu. Jedna z jeho budov je dnes pouhou ruinou, druhou se podařilo zachránit rekonstrukcí na byty. Budovy byly postaveny v roce 1723 a sloužily kromě jiného jako jedna z prvních textilních manufaktur v Čechách. Od Azylu se snadno vrátíme na Horní náměstí.
Pokud máte chuť se ještě trochu projít, sejděte městským parkem do ulice 1. máje. V parku si ještě můžete prohlédnout v Čechách poměrně ojedinělý pomník císaři Františku Josefovi I. nebo meteorologickou budku s funkčními přístroji ukazujícími aktuální teplotu, tlak a vlhkost vzduchu. Z ulice 1. máje se dostaneme do Václavské ulice. Nejzajímavější budovou, jejíž rozsáhlá rekonstrukce se připravuje na roky 2018-2019, je památkové chráněná Schubertova vila. V roce 1924 si ji nechal postavit majitel sousední přádelny a níťárny. A jen o kousek dále, na druhé straně ulice, se nachází Stompfeho kříž. Pokud se necháme vést Václavskou ulicí, dojdeme zpět na Horní náměstí, kde si můžeme odpočinout třeba na jedné z laviček pod okrasnými višněmi.
Pokud k procházce uvítáte mapku, zastavte se v informačním centru. Otevřeno je každý den.