Na kole po okolí Hrádku nad Nisou
Cyklistický výlet můžeme začít v centru města na Horním náměstí. V jeho blízkosti lze zdarma zaparkovat na parkovišti na Žitavské ulici, případně ve většině z přilehlých ulic. Ještě než vyrazíme, můžeme si prohlédnout staré dlažby, repliku barokního morového sloupu se sousoším sv. Anny Samotřetí, pohlédnout do staleté studny nebo si za slunečného počasí vyzkoušet sluneční hodiny.
Jen je potřeba se postavit na správné datum na časové ose a sledovat vlastní stín. Alespoň za nahlédnutí stojí barokní kostel sv. Bartoloměje. Náměstí opustíme Husovou ulicí v pravém horním koutě. Budeme sledovat cyklotrasu tzv. Nové hřebenovky značenou číslem 3039.
Za železničním viaduktem mineme po levé straně sochu sv. Vavřince. Na konci Hrádku nad Nisou opatrně projedeme křižovatku s kruhovým objezdem a pokračujeme z kopce do Oldřichova na Hranicích. Kdo okolí nezná, nechá se snadno zmást. Ve skutečnosti před sebou vidíme dvě obce, navíc každou v jiné zemi – kostel sv. Josefa na kopci už leží v polském Kopaczówě. Státní hranici, a tedy i hranici mezi obcemi, tvoří Oldřichovský potok. V kopci po pravé straně silnice míjíme Richterův kříž. V Oldřichově bychom určitě měli alespoň občas zvednout oči od silnice. Dochovalo se zde několik udržovaných podstávkových domů s hrázděným patrem. Nová hřebenovka nás provede celým Oldřichovem a za ním nás nasměřuje na polní cestu, vedoucí do osady Uhelná. Její největší chloubou je kaple Panny Marie Pomocné, která byla zachráněna v letech 2017-2018. Doslova na poslední chvíli, z kaple už v té době stály jen obvodové zdi. Za kaplí stojí určitě za pozornost hrázděný dům č. p. 4. Pokračujeme dále po Nové hřebenovce. Na křižovatce na konci Uhelné míjíme po pravé straně ještě křížek z roku 1806.
Cesta z Uhelné vede mírně z kopce. Po pravé straně silnice upoutá naši pozornost válcovitá stavba větrného mlýna. Je jedním ze tří, které na tomto hřebeni stávaly. A také nejzachovalejší.
Přijíždíme na křižovatku „u spálené lípy“. Pokračovat budeme po rozbité cestě mírně stoupající na rozcestí se Školním křížem. Tady je čas se nasvačit a užít si nádherný výhled do krajiny. Opustíme Novou hřebenovku odbočením doprava do Václavic. Mineme hřbitov, na kterém stával kostel sv. Jakuba. Přímo naproti odbočce ke hřbitovu se pod stromy krčí jedna z nejstarších památek v okolí, smírčí kříž. Sjedeme na hlavní silnici a na ní pojedeme doprava. Napojíme se na značenou cyklostezku 3069. Cesta Václavicemi příjemně ubíhá, protože stále mírně klesá. Míjíme řadu lidových staveb a na konci obce Václavickou přehradu.
Ukrytí ve stínu stromů přijedeme na křižovatku silnic, na které se musíme rozhodnout, co dál. Pokud dáme přednost návštěvě hradu Grabštejn s renesanční kaplí sv. Barbory a věží nabízející výhledy do okolí, dáme se doprava. Na kopci odbočíme vlevo, po 80 metrech pokračujeme po pěšině až k hradní bráně. Po prohlídce Grabštejna můžeme do Hrádku pokračovat přímo po silnici, která nás k němu dovedla. Druhou možností je sjet po asfaltu z prudkého kopce a napojit se zpět na trasu 3069.
Kdo návštěvu hradu Grabštejn nechá na jindy, na křižovatce za přehradou pokračuje rovnou do Chotyně po trase 3069. Mineme golfové hřiště a po podjetí železničního viaduktu se dáme doprava. Po tzv. Dlouhé mezi se vracíme do Hrádku. Silnice nás bez odbočování dovede až k městskému parku, kde se dáme doprava mírně do kopce. Věž kostela nám prozradí, že jsme zpět u náměstí.
Kdo si chce výlet ještě o něco prodloužit, může přejet most přes řeku a pokračovat na Kristýnu a na Trojmezí. Silnice sleduje tok řeky, žádné kopce už nás nečekají. A areál Kristýna skýtá mnoho možností odpočinku i občerstvení.
I s návštěvou Kristýny a Trojmezí ujedeme pohodových 21 km a překonáme asi 300 m převýšení.