Celní kámen v Hrádku nad Nisou
Celní kámen dnes najdeme v prostoru bývalého silničního hraničního přechodu Hrádek nad Nisou – Porajów.
Jde o zajímavou památku, která sem ale byla přemístěna odjinud – od jedné z cest vedoucích od Hrádku nad Nisou k Žitavě, nevíme však od jaké. Z toho, že nese číslo 3, můžeme usuzovat, že podobné kameny stávaly i u dalších cest.
Celní kámen je památkou bezesporu zajímavou. Je dokladem toho, že od dob, kdy za dopravu zboží přes hranice páni vybírali clo, se vždy našel někdo, kdo se snažil tuto povinnosti obejít. V kraji Trojzemí s touto činností měli obyvatelé bohaté zkušenosti. Pašováním se živilo mnoho lidí. V průběhu doby se jen měnil sortiment pašovaného zboží.
Na asi dvoumetrovém pískovcovém kvádru je text, který upozorňuje na to, že taková činnost je zakázána: „Tahlen Křižowj cesta gest s celnim zbožim prochazitÿ docela zapowezena“. Stejné sdělení je nad textem v češtině uvedeno i německy.
Celní kámen pochází z 19. století. Výběrčí cla v Hrádku nad Nisou působili od poloviny 17. století. Přímo na hranici, kde se dnes nachází Celní kámen, ale byla celnice vybudována až roku 1858, do té doby měli celníci svůj úřad ve městě. Nová velká celnice, která zde stojí dodnes, byla postavena v roce 1932.
Celní kámen v Hrádku nad Nisou
Poloha: Hrádek nad Nisou, 1582/2, parcela katastru nemovitostí
Anotace: Celní kámen se dnes nachází v prostoru někdejšího silničního hraničního přechodu Hrádek nad Nisou – Porajów. Je připomínkou ujednání o clech. Datum vzniku je nejisté.
Popis: Celní kámen pochází pravděpodobně z poloviny 19. století, období ale není ověřitelné z památky ani z pramenů.
Celní kámen je zhotoven z pískovce. Má tvar kvádru o výšce 196 cm, šířce 38 cm a hloubce 29 cm. na povrchu je patrná textura po opracování.
Na západní straně, otočené směrem ke komunikaci, je v horní části kamene patrný nápis
Dieser Kreutzweg
ist mit zollbaren
Waaren zubewan=
dete gef[---] verbothen
Tahlen Křížowj cesta
gest s celnim zbožim
přechazily docela
zapovezena.
Na čelní straně je v úrovni textu patrný otvor se zbytkem železného prutu, za zadní části kamene, zhruba ve stejné úrovni, vystupuje z kamene železné kování.
Dějiny: Datum vzniku celního kamene není jisté. Pravděpodobně byl pořízen v polovině 19. století. Nynější poloha kamene je ale druhotná, byť původní umístění neznáme.
Kámen je dokladem vybírání cla a také toho, že se lidé snažili tuto povinnost obejít. Přímo v Hrádku jsou doložení výběrčí cla od 17. století. Přímo na místě, kde se dnes kámen nachází, byla celnice vybudována v roce 1858. Nynější budova celnice, která už svému účelu od rozšíření schengenského prostoru neslouží, byla postavena v roce 1932.
Materiály: Pískovec
Existující: Ano
Přístupný: Ano
Torzální: Ne
Zaniklý: Ne
Jedná se o kopii: Ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ