Pomníky obětem druhé světové války v Hrádku nad Nisou
Pomníky obětem druhé světové války najdeme v Hrádku nad Nisou na hřbitově na Liberecké ulici. Nacházejí se nalevo od hlavní cesty v horní části hřbitova.
Na loučce mezi tújemi je v řadě umístěno pět kamenných desek z šedého a černého kamene. Největší je věnována památce 11 zemřelých lidí, kteří nuceně pracovali v hrádeckém Spreewerku, kde se za druhé světové války vyráběly zbraně. Už podle jmen je vidět, že to byli zajatci několika národností ve věku od 16 do 60 let. Na desce nahoře je nápis: „OBĚTI NACISMU V R. 1940 – 1945“, se sovětskou pěticípou hvězdou. Pod ním jsou uvedena jména obětí a jejich věk.
Napravo od prostřední desky je jedna menší, která připomíná první oběť druhé světové války na Hrádecku. Už 17. září 1938 zemřel při ostraze města devětadvacetiletý vojín Rudolf Zárybnický, hrádecký Čech. Den předtím večer spolu s Josefem Roubíčkem střežil železniční trať a úsek mezi Žitavskou a Oldřichovskou ulicí. Když zaslechli šramot v kukuřici, šel Josef Roubíček obhlédnout okolí. Protože nic nezjistil, zašel do nedalekého strážního domku. Zanedlouho se ozvaly výstřely. Ještě živý Zárybnický vypověděl, že se nestihl bránit, protože byl přepaden zezadu třemi německy hovořícími lidmi. I když se na místo brzy dostavili lékaři a Rudolf Zárybnický byl převezen do liberecké nemocnice, druhý den v ní skonal.
Na hřbitově najdeme ještě řadu dalších hrobů, ze kterých vyčteme, že souvisejí s druhou světovou válkou. Například hrob rodiny Winternitzů při pravé hřbitovní zdi připomíná, že prakticky celá tato židovská rodina byla vyvražděna během druhé světové války. Před ní jí v Hrádku nad Nisou patřila likérka a palírna.
I po skončení války přibývaly její oběti. Chlapec Otto Miller nalezl nedaleko náměstí pancéřovou pěst, která vybuchla. Na následky zranění 21. 5. 1945 zemřel.
Pomník obětem 2. světové války
Poloha: Hrádek nad Nisou, 1080, parcela katastru nemovitostí
Anotace: Pomník se nachází na městském hřbitově na Liberecké ulici v sektoru č. 4 po levé straně hlavní cesty vedoucí v ose hřbitova. Jde o jednoduchý objekt, připomínající jmenovitě konkrétní oběti 2. světové války.
Popis: Pomník byl postaven po druhé světové válce v roce 1946. Skládá se z centrální čtvercové desky, která je po obou stranách souměrně doplněna dvěma dvojicemi nižších užších sloupků. Nejvyšší čtvercová deska má výšku 118 cm, tloušťka všech prvků nepřesahuje 15 cm. Celková šíře pomníku je 200 cm.
Prostřední čtvercová deska je z černé leštěné žuly, postranní sloupky z žuly šedé. Prostor před pomníkem je vydlážděn žulovými kostkami, po obou stranách cesty vysypán světlými oblázky.
Na prostřední desce jsou vytesána jména a věk 11 obětí. V její horní části je text OBĚTI NACISMU, slova odděluje symbol sovětské pěticípé hvězdy se srpem a kladivem.
Následuje text:
V R. 1940-45 a jména obětí:
NIČEVIČOVÁ LIDA 21 LET
LJUKAMENKO IVAN 20 LET
FERANTI FILIPO 22 LET
AUBERT ANDRÉ 20 LET
VINCENT ROBERT 22 LET
BABI HELENA 16 LET
KOT ALEXANDR 20 LET
LESJANENKO IVAN 18 LET
KURBIC JOSEF 55 LET
KUSMANEK VLADIMÍR 60 LET
MAKSINJAKOVÁ ŠTEFANIE 20 LET
Text je zvýrazněn stříbřením.
Pravý sloupek nese v horní polovině vytesaný nápis, rovněž zvýrazněný stříbřením:
RUDOLF
ZÁRYBNICKÝ
PADL
PŘI OBRANĚ VLASTI
17. 9. 1938
Dějiny: Pomník byl pořízen v roce 1946. Uvádí jména 11 osob, které byly nuceně nasazeny ve firmě Spreewerk GmbH v Loučné a zde zemřeli. Pohřbeno je zde ale 12 osob. Čtyři z nich zemřely na plicní onemocnění, jedna po úrazu elektrickým proudem, jedna byla zastřelena na útěku. U ostatních osob není příčina úmrtí známa. Osm zde pohřbených je ruské národnosti, dva francouzské a jeden italské. Poslední je pak neznámý muž nalezený mrtvý v Loučné.
Jméno vojína Rudolfa Zárybnického bylo na pomník doplněno až po roce 1981. Zemřel 17. září 1938 při ostraze města. Den předtím večer spolu s Josefem Roubíčkem střežili železniční trať a úsek mezi Žitavskou a Oldřichovskou ulicí. Když zaslechli šramot v kukuřici, šel Josef Roubíček obhlédnout okolí. Protože nic nezjistil, zašel do nedalekého strážního domku. Zanedlouho se ozvaly výstřely. Ještě živý Zárybnický vypověděl, že se nestihl bránit, protože byl přepaden zezadu třemi německy hovořícími lidmi. I když se na místo brzy dostavili lékaři, a Rudolf Zárybnický byl převezen do liberecké nemocnice, druhý den v ní skonal. V září roku 2019 byl na místě této události ve Větrné ulici při příležitosti 80. výročí Rudolfu Zárybnickému zřízen pomník.
V prostoru hřbitova jsou ještě další tři válečné hroby (Santé či Nadin, kapitán Rudé armády Nikolaj Sosnovský a vojín Karel Bartoš.
Materiály: Žula
Existující: Ano
Přístupný: Ano
Torzální: Ne
Zaniklý: Ne
Jedná se o kopii: Ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ