Pamětní deska legionáři Novotnému v Hrádku nad Nisou
Bronzovou pamětní desku legionáři Josefu Novotnému, střelci 6. pluku Hanáckého, najdeme u hlavního vchodu do staré původní budovy Základní školy T. G. Masaryka v Komenského ulici, tedy tehdejší české školy. Zajímavý a smutný je nejen příběh Josefa Novotného, ale i samotné desky.
Pamětní deska má rozměry 45 × 65 cm a nese text:
ABY NÁROD SVOBODNĚ ŽIL!
JOSEF NOVOTNÝ Z DONÍNA, STŘELEC 6. PLUKU RUSKÝCH LEGIÍ
BOJOVAL U BACHMAČE A PADL NA SIBIŘI U MARIANOVKY 25. V. 1918.
PÉČÍ: JEDNOTY ČS. OBCE LEGIONÁŘSKÉ V HRÁDKU N/N 29. V. 1938
Odhalena byla třikrát. Poprvé jako připomínka dvaceti let od smrti Josefa Novotného, 29. 5. 1938 za účasti legionářů, žáků školy a zástupců českých společností. Na začátku druhé světové války musela být pochopitelně sundána. Podařilo se jí ale ukrýt, a tak mohla být po skončení války opět vrácena na původní místo. Stalo se tak 4. 5. 1947. Připomínat v letech budování socialismu legionáře ale nebylo možné. Proto byla deska opět sundána. Památka Josefa Novotného byla opět připomenuta po sametové revoluci. Deska byla ale považována za ztracenou, o čemž bylo několikrát psáno v místním tisku. Po jednom z článků v Hrádecku, který vznikl z vyprávění příbuzné pana Josefa Novotného v březnu 2005, se ale přihlásil člověk, který tvrdil, že desku podobnou popisu našel na zahradě jednoho z domů v Doníně. A skutečně to byla ona. Na budově školy je tedy v současnosti původní deska, neznámým člověkem zachráněná, šťastně nalezená a potřetí vrácená na budovu školy.
Josef Novotný se narodil ve Veselici u Jičína poblíž Libáně v roce 1890. Do Hrádku nad Nisou přišel před první světovou válkou v roce 1911 nebo 1912. Pracoval v továrně Cosmanos (později Praga), byl kovářem. V Hrádku nad Nisou se i oženil. Když přišla za 1. světové války mobilizace, odešel do války. Po třínedělním vojenském kurzu šel na frontu, rovnou do Ruska v uniformě rakousko-uherské armády. Odtud přeběhl k Rusům a nechal se zajmout. Po vzniku české zahraniční legie bojoval na ruské straně proti Rakousku.
Josef Novotný padl u Marianovky v r. 1918, když už se spolu s ostatními legionáři vraceli z války vlakem do Vladivostoku. Bolševici vlak přepadli, ten zastavil, a Josef Novotný byl při boji zastřelen.
Pamětní deska legionáři Novotnému
Poloha: Hrádek nad Nisou, 124/1, parcela katastru nemovitostí
Anotace: Pamětní deska připomínající legionáře Josefa Novotného, který padl 28. 5. 1918 při návratu z 1. světové války. Je umístěna na stěně u hlavního vchodu do Základní školy T. G. Masaryka v Komenského ulici.
Popis: Pamětní deska byla vyrobena v roce 1938. Je zhotovena z bronzu, má tvar obdélníka s rozměry 45 x 65 cm na výšku. Je umístěna na levé stěně u hlavního vchodu do Základní školy T. G. Masaryka ve výšce asi 2 m nad schodištěm.
Deska je rámována jednoduchým 2 cm širokým reliéfem. V horní části desky je do oblouku tvarované provolání:
ABY NÁROD SVOBODNĚ ŽIL!
Pod ním je reliéf hlavy legionáře doplněný českým lvem, moravskou a slezskou orlicí a slovenským křížem, ukončený dole textem PAMÁTCE LEGIONÁŘE.
Třetí část nápisu je věnována legionáři:
JOSEF NOVOTNÝ
Z DONÍNA,
STŘELEC 6. PLUKU
RUSKÝCH LEGIÍ
BOJOVAL U BACHMAČE
A
PADL NA SIBIŘI U MARIANOVKY
25. V. 1918.
V poslední části je informace o pořízení:
PÉČÍ: JEDNOTY ČS. OBCE
LEGIONÁŘSKÉ V HRÁDKU N/N
29. V. 1938
Dějiny: Josef Novotný se narodil ve Veselici u Jičína poblíž Libáně v roce 1890. Do Hrádku se přiženil v roce 1911 nebo 1912. Po mobilizaci odešel do války. Nastoupil v uniformě rakousko-uherské armády na ruské frontě. Odtud ale přeběhl k Rusům. Po vzniku čs. zahraniční legie bojoval proti Rakousku. Padl 25. 2. 1918 u Marianovky ve stanici Moskana při návratu z války.
Pamětní deska byla odhalena třikrát: poprvé 29. 5. 1938 při dvacátém výročí zastřelení Josefa Novotného. Zanedlouho po začátku II: světové války byla sňata a ukryta. Na své místo se vrátila 4. 5. 1947. Po nástupu komunistů k moci byla opět sundána. O desce se nemluvilo až do sametové revoluce. Poté byla opět připomenuta, ale považována za ztracenou. Objevena byla náhodou, údajně na zahradě jednoho z domů v Doníně. Po nezbytné obnově byla opět vrácena na původní místo.
Materiály: Bronz
Existující: Ano
Přístupný: Ano
Torzální: Ne
Zaniklý: Ne
Jedná se o kopii: Ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ