Mordkiefer na Dolním Sedle
Mordkiefer, česky poněkud kostrbatě Vraždovou borovici, najdeme nedaleko skály Podkova, vlevo od červeně značené turistické stezky k Tobiášově borovici. Místo připomíná událost z roku 1850, kdy opodál došlo k vraždě osmnáctileté Kathariny Pietsch z Hrádku nad Nisou.
Tělo dívky nalezl 13. prosince lesník Josef Hub. Hruď měla propíchnutou dýkou. Lidé v Hrádku nad Nisou měli o pachateli celkem brzy jasno. Franz Zehkorn, který byl dívčiným snoubencem, byl řadu dní nezvěstný. Mělo se za to, že uprchl. Vrah se ale jen ukrýval, jak se ukázalo o tři měsíce později, kdy ho svědomí dohnalo. Byl nalezen oběšený ve stodole č. p. 41 v Loučné. Podle dobových článků, kterých se po takové události vyrojila řada, šlo o vraždu ze žárlivosti.
Dnešní podoba památky je novodobá. V devadesátých letech 20. století ji obnovil spolek Patron – spolek přátel drobných památek Jizerských hor, stejně jako Pekařův a Landvašský kříž na hřebeni Lužických hor. Dokonce ani borovice není původní. Nejstarší připomínkou události byla do kůry stromu vyrytá lidská lebka doplněná heslem: „Memento mori“ – „Pamatuj na smrt“. Údajně jej vyryl nějaký rakouský vrchní kontrolor finanční stráže, denně obcházející hranici, kterému se zželelo tragického osudu zúčastněných.
Dnes na borovici najdeme krucifix s nápisem Memento Mori. Pod ním jsou umístěny dva štítky. Jeden s českým textem: „Zde na tomto místě byla kolem r. 1850 nalezena dívka z Loučné u Hrádku, zastřelená jejím milencem, dolnosedleckým hraničním strážným, který poté zabil i sám sebe“. Druhý pak opakuje totéž v němčině.
Jak je vidět, příběh přímo na borovici je popsán jinak. Podle již zmíněných článků se ale přikláníme k výše popsané verzi.
Poloha: Hrádek nad Nisou, Dolní Sedlo, 507/1, parcela katastru nemovitostí
Anotace: Mordkiefer najdeme u modře značené turistické stezky, vedoucí od Popovy skály ke skalnímu útvaru Podkova a dále k Tobiášově borovici. Je zavěšen poměrně vysoko na borovici po levé straně cesty, asi 300 m od Podkovy. Jedná se o kovový krucifix s medailonem a dvěma doplňkovými tabulkami.
Popis: Kříž z roku 1995, připomínající událost z roku 1850. Je zavěšený ve výšce asi 250 cm. Je vysoký 132 cm a široký 33 cm.
Sestává z plechového kříže, zakončeného na všech čtyřech koncích trojlístkem. Kříž je černý se stříbrným orámováním. Na kříži je korpus s Ukřižovaným, nad kterým je tabulka s nápisem INRI.
Ve zlatě orámovaném černém medailonku umístěném na krucifixu je malovaný zlatý nápis:
Memento
Mori!
Těsně pod krucifixem je na strom upevněna černá čtvercová tabulka se stříškou, obojí stříbrně orámované. Ve stříbrně orámovaném čtvercovém poli je stříbrně malovaný text:
Zde na tomto místě
byla kolem r. 1830 nalezena
dívka z Loučně u Hrádku,
zastřelená jejím milencem,
dolnosedleckým hraničním
strážným, který poté zabil
i sám sebe.
Těsně pod tabulkou s českým textem je upevněna ještě jedna obdélníková černá tabulka. Ve stříbrně malovaném obdélníkovém rámečku je rovněž stříbrně malovaný text:
Hier an dieser Stelle
wurde ein Mädchen aus Görsdorf
bei Grottau, von ihrem Geliebten,
einem Spittelgrunder Grenzjäger,
der sich denn selbst auch den Tod gab,
ums J. 1830 erschossen angefunden.
Dějiny: Kříž na stromě připomíná událost z 19. prosince 1850.
Svobodná 32letá Katharina Pietsch z Hrádku udržovala milenecký poměr s 39letým Franzem Zehkornem, ženatým otcem dvou dětí. 19. prosince se spolu tajně sešli a ani jeden se nevrátil domů.
Katharina byla nalezena ubodaná 19. prosince nedaleko skály Podkova. 23. ledna 1850 byla pohřbena na starém hrádeckém hřbitově u kostela sv. Bartoloměje.
Po Franzi Zehkornovi se slehla zem. Nalezen byl až 1. března 1851 ve stodole Josefa Schwertnera v Loučné č. p. 41 oběšený na futře. Zanechal dopis, ve kterém se přiznal, že 19. prosince 1850 ubodal v blízkosti skály Podkova Katharinu Pietsch z č. p. 2 v Hrádku. Podle nařízení ze 17. ledna 1850 nebyly sebevraždy těžkým policejním přestupkem a zesnulí mohli být pohřbeni bez rozdílu na hřbitově.
Tato verze příběhu vychází z matričních údajů. Datum jednotlivých událostí i věk obou osob se totiž ve vydávaných vlastivědných publikacích liší.
Mezi turisty je borovice s křížem známá jako Mordkiefer. Takto je udávána i v mapách. Podoba místa se ale měnila. Původně měl na strom v místě vraždy rakouský c. k. finanční dozorčí vyřezat lebku a heslo Memento mori. Až později sem byly umístěny tabulky s označením Mordkiefer a slovy Memento mori!, tabulky popisující příběh, a také svatý obrázek.
Místo postupně upadlo v zapomnění. Dnešní podobu má díky péči spolku Patron od roku 1995.
Materiály: Kov
Existující: Ano
Přístupný: Ano
Torzální: Ne
Zaniklý: Ne
Jedná se o kopii: Ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ