Wohlmannův kříž ve Václavicích
Wohlmannův kříž dnes najdeme v polích nad Wohlmannovým statkem, č. p. 35.
Pěšky se k němu dostaneme pohodlně po cestě, která odbočuje vpravo z hlavní silnice do Chrastavy. U kříže ale cesta končí. Nebývalo tomu tak vždy, kdysi tudy bylo možné pokračovat až do Bílého Kostela. Přesto se zdá, že krajina si cestu pamatuje. Dnes se v jejím směru od Wohlmannova kříže otevírá pohled k symbolu Libereckého kraje, Ještědu.
Jak název památky napovídá, kříž byl postaven Franzem Wohlmannem, a to v roce 1871. Wohlmannům patřil statek, kolem kterého k památce přicházíme. Jak kříž, tak statek, se ještě v nedávné minulosti nacházely v troskách. Jednotlivé kamenné části památky byly rozeseté po okolí, vlastní kříž se nedochoval.
S rokem 2015 přichází naděje. Statek má nového majitele Matouše Kirschnera, který se jej snaží postupně obnovit. Statek ožívá nejen po stavební stránce. Ruku v ruce s opravami jde i „duchovní obnova“ místa. Matouš Kirschner neváhal bádat v archivech, hledat dokumenty ke statku. A také pátrat po Wohlmannově rodině, která Václavice nuceně opustila po druhé světové válce. Úsilí bylo úspěšné, i když dopis dorazil krátce po úmrtí posledního majitele. Nový majitel statku je ale v kontaktu alespoň s jeho potomky. Statek se otevírá veřejnosti. Konají se zde řemeslné workshopy, ale také sobotní bohoslužby.
Je proto logické, že byl obnoven také Wohlmannův kříž. V roce 2016 byl pro památku vybetonován nový základ, existující části byly znovu sestaveny, doplněny, a 30. října byl osazen i litinový kříž, nesený na místo v průvodu tvořeném hlavně obyvateli Václavic. Asi už navždy zůstane kříž symbolem doby, kdy byly památky v krajině ničeny. Svědkem je deska s textem, jejíž dochované části byly jako mozaika vyskládány na původní místo památky.
Zajímavý je i příběh obrácený, tedy ten, který vypráví o ničení památky. Podle pamětníka sloužilo pole ve směru cesty od Bílého Kostela jako vzletová dráha pro práškovací létající stroje „Čmelák“. V místě, kde pole začalo klesat a letadla zde nabírala výšku, stál ale kříž a kolem něj lípy. Kříž byl tedy rozvalen, lípy pořezány. Lípám je ale vlastní neobyčejná vitalita. Znovu obrazily. O tom, že příběh bude pravdivý, svědčí to, že stromy po obou stranách kříže jsou tvořeny mnoha úzkými kmeny.
Wohlmannův kříž je památkou se zajímavým příběhem. Místo, kde jej původní majitel postavil, má navíc neobyčejné kouzlo. Vystoupejte po staré cestě k němu a rozhlédněte se do krajiny! Není se co divit, že zde původní majitel statku a stavitel kříže jistě často spočinul a nepochybně s vděčností děkoval Pánu.
Wollmannův kříž ve Václavicích
Poloha: Hrádek nad Nisou, Václavice, 2627/1, parcela katastru nemovitostí
Anotace: Kříž se nalézá na mírném návrší nad Wohlmannovým statkem mezi dvěma lípami. Od statku k němu vede polní cesta. Tvoří jej pískovcový podstavec a litinový kříž.
Popis: Kříž byl postaven v roce 1871.
Pískovcový čtyřboký podstavec je usazen na dvou stupních a nese litinový kříž.
Spodní stupeň má rozměry 140 x 120 cm. Na něm položený druhý stupeň 100 x 123 cm. Podstavec má výšku 200 cm. Dřík má šířku 76 cm a hloubku 48 cm. Nese 180 cm vysoký litinový kříž.
Ve spodní části podstavce je sokl s nápisovým polem, které není nijak orámováno:
Errichtet von
Franz Wollmann
in Wetzwalde N35
im Jahre 1871.
Dřík je v přední stěně orámován dvěma pilastry. Mezi nimi je vpadlý prostor pro nápisové pole. Samotný nápis byl vytesán do bílé mramorové desky a zvýrazněn zlatou barvou. Z desky se zachovalo jen torzo a text je i po obnově památky nečitelný. Zbylé stěny podstavce jsou hladké bez nápisů a zdobení.
Hlavice je od dříku v přední, levé a pravé stěně oddělena římsou. Druhá, obloukovitě prohnutá římsa, hlavici opět na třech stranách ukončuje. V prostoru mezi římsami je poškozený reliéf beránka.
Použitý litinový kříž pochází z jiné (neznámé) památky. Nese tělo Ukřižovaného.
Dějiny: Kříž nechal postavit majitel nedalekého statku č. p. 35 Franz Wollman v roce 1871.
V nedávné minulosti na tomto místě ležela památka rozvalená a její kusy byly rozházené po okolí. Nový majitel statku začal zvelebovat nejen statek, ale v roce 2016 obnovil i Wollmannův kříž.
Lípy, které rostou po obou stranách kříže, byly v minulosti státními zemědělci pořezány. Ukázaly se ale jako velice životaschopné a dnes svými mnohačetnými kmeny dotváří podobu jedinečného místa s výhledem na Ještěd a Lužické hory.
Materiály: Pískovec, mramor, litina
Existující: Ano
Přístupný: Ano
Torzální: Ne
Zaniklý: Ne
Jedná se o kopii: Ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ