Socha Panny Marie Neposkvrněné ve Václavicích
Socha Panny Marie Neposkvrněné je jednou ze čtyř václavických soch. Najdeme ji při zeleně značené turistické stezce ve svahu nad levým břehem Václavického potoka.
Sochu, která je dílem neznámého, ale poměrně zručného kameníka, pořídil 22. dubna 1802 václavický sedlák A. T. Schubert. V průběhu následujících desítek let ji ještě dvakrát někdo opravoval, jak svědčí letopočty drobně vytesané do kamenného podstavce. Poprvé v roce 1867 Wenzel Wagenknecht, podruhé někdo neznámý v roce 1919.
Následující století, a hlavně doba po druhé světové válce, ale památkám s církevní tematikou nepřála. Nevšímavost a vandalismus se podepsaly i na václavické Panně Marii. Neznámo kde skončila Mariina hlava, otlučené byly i další části sochy i podstavce, texty prakticky nečitelné. Nejspodnější část podstavce se postupně ocitla až pod půlmetrovou vrstvou hlíny.
Záchrana sochy přišla v roce 2013. Památku, včetně nově vymodelované hlavy, restauroval Josef Tichý z Hrádku nad Nisou.
Panna Marie Neposkvrněná se často označuje jako Immaculata. Označení vzniklo z latinského sine macula, což znamená bez poskvrny. Podle římskokatolického církevního učení byla Panna Marie počata v lůně své matky – svaté Anny – bez poskvrny dědičným hříchem. V roce 1854 bylo toto učení papežem Piem IX. dokonce vyhlášeno jako jedno z dogmat, tedy jako tvrzení, o kterém se nepochybuje. Většina ostatních církví jej ale neuznává.
Tvrzení o neposkvrněném učení Panny Marie římskokatolická církev ale uznávala už od středověku. Výtvarné zobrazení Immaculaty se tak objevuje už od 16. století. Nejčastěji při něm Panna Marie stojí na glóbu nebo srpku měsíce, nohama zašlapává hada, symbol dědičného hříchu. Takto je zobrazena i václavická Immaculata.
Socha Panny Marie Neposkvrněné ve Václavicích
Poloha: Hrádek nad Nisou, Václavice u Hrádku nad Nisou, 2313/1, parcela katastru nemovitostí
Anotace: Socha Panny Marie Neposkvrněné se nalézá po pravé straně cesty odbočující ze silnice Václavice – Pekařka na dohled od usedlosti č. p. 27. Cesta je značená zelenou turistickou značkou a vede ve svahu nad levým břehem Václavického potoka. Celá památka je zhotovena z pískovce a je dokladem lidové zbožnosti.
Popis: Památka byla pořízena v roce 1802.
Čtyřboký pískovcový podstavec nese rovněž pískovcovou sochu. Přední strana je orientována na severovýchod.
Výška podstavce je 195 cm, výška sochy 190 cm.
Čtyřboký sokl má vybírané svislé hrany. Na přední straně je dvěma obdélníkovými liniemi orámované nápisové pole, které informuje o vzniku památky:
Diese hat Errichtet,
A. T. Schubert,
D 22 Ap. Ao 1802
Nápis je tesaný, zvýrazněný rumělkou.
Na pravé straně soklu je tesaný nápis zvýrazněný rumělkou:
Renovirt von
Wenzel Wagenknecht
im Jahre 1867.
Zadní strana soklu nese černě malovaný letopočet 1919.
Za čtyřbokého dříku vystupují v po obou stranách nahoře i dole voluty. Do horní jsou z obou stran vetkané šňůry, které se sbíhají v horní části dříku. Nad nimi je umístěn reliéf květu. Nápisové pole, zdobené dole čtyřmi bambulkami, nese tesaný text zvýrazněný rumělkou:
Geh mir bei
daß Gott mir
gnädig sei.
Hlavice je tvořena dvojitou římsou, vzadu a na bocích rovnou, vpředu obloukovitě prohnutou.
Socha Panny Marie je ztvárněna v životní velikosti, v mírném záklonu. Oděna je v bohatě nařasené roucho. Ruce jsou nepřirozeně krátké a pokrčené před trup. Panna Marie stojí na kouli znázorňující svět, obepnuté hadem, kterého nohama zašlapává. Nad hlavou je v kruhu rozmístěno 12 hvězd.
Dějiny: Sochu, která je dílem neznámého, ale poměrně zručného kameníka, pořídil 22. dubna 1802 václavický rolník A. T. Schubert. V průběhu následujících desítek let ji ještě dvakrát někdo opravoval, jak svědčí letopočty drobně vytesané do kamenného podstavce. Poprvé v roce 1867 Wenzel Wagenknecht, podruhé někdo neznámý v roce 1919.
Stejně jako řada jiných drobných památek nebyla po druhé světové válce udržována a stala se terčem vandalů. Podstavec i socha byly otlučené, socha přišla o hlavu. Poslední obnova se odehrála v roce 2013. Vymodelována byla i nová hlava.
Materiály: Pískovec
Existující: Ano
Přístupný: Ano
Torzální: Ne
Zaniklý: Ne
Jedná se o kopii: Ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ