Socha sv. Jana Nepomuckého ve Václavicích
Sochu sv. Jana Nepomuckého najdeme ve Václavicích po levé straně pravotočivé zatáčky silnice do Chrastavy. Spolu s opraveným domem č. p. 235 tvoří jeden z malebných koutů Václavic.
Pískovcovou sochu nechal vyrobit v roce 1855 Josef Scholze, jak se můžeme dozvědět z textu na podstavci. O něco výše se dozvíme ještě to, že byla v roce 1911 opravena. V hlavním poli se pak nachází německy psaná modlitba k sv. Janu Nepomuckému.
Samotná socha sv. Jana Nepomuckého je vyvedena obvyklým způsobem s typickými atributy: světec je zobrazen v obleku kanovníka s biretem na hlavě. Svatozáři chybí obvyklých pět hvězdiček, které se nedochovaly. V ruce drží krucifix a také palmovou ratolest, symbol vítězství.
Jan z Pomuka, uctívaný jako svatý Jan Nepomucký, byl ve 14. století generálním vikářem pražského arcibiskupa. Je mučedníkem katolické církve a jedním z českých zemských patronů.
Jan z Pomuka byl spolu se třemi dalšími muži zajat 20. března 1393 králem Václavem IV. Hlavním důvodem byl nejspíše spor o jmenování opata kladrubského kláštera, se kterým měl král jiné úmysly. Všichni zajatí muži byli vyslýcháni a mučeni. Jan mučení nepřežil a jeho tělo bylo vhozeno do Vltavy. Až 17. dubna jej našli rybáři. Tělo pak pohřbili křižovníci s červeným srdcem (cyriaci) v kostele sv. Kříže. Podle legendy, která je známá hlavně z Kroniky české Václava Hájka z Libočan, byl Jan Nepomucký důvěrníkem a zpovědníkem královny Žofie. Umučen měl být proto, že nechtěl prozradit zpovědní tajemství.
Legenda o Janu Nepomuckém začala být známější ve druhé polovině 17. století. Svatořečen byl Jan Nepomucký ale až v roce 1729. Jeho kult se pak začal šířit velice rychle. Dnes jeho sochu najdeme na mnoha místech naší země, především pak na mostech.
Zajímavý je příběh stavitele památky Josefa Scholzeho. Do Václavic přišel v roce 1812 poté, co procestoval velký kus Evropy. V roce 1839 postavil dům č. p. 235, u kterého dnes stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Rok 1842 byl velmi suchý. Tehdy Josefa Scholzeho napadlo využít větrného návrší nad Václavicemi a postavit zde větrný mlýn. Kámen na stavbu brali z míst nedaleko domu č. p. 235 a v roce 1843 se ve mlýně mlelo první obilí. Čtyři roky na to byl mlynářem Josefův syn Filip. V roce 1855 vzniká socha sv. Jana Nepomuckého. Josef Scholze se k ní ale chodil poklonit jen pět let. 25. července 1860, v den václavické pouti ke sv. Jakubovi, jej v noci utloukla pomatená sousedka Teresie Wollmanová. Josef Scholze druhý den skonal. Filip, nejstarší ze sedmi Josefových synů bez otcovy pomoci na mlýn nestačil a začal jej pronajímat. U mlýna pak ještě fungovalo pekařství, které se později přesunulo do domu č. p. 235. Na konci 19. století se již ve mlýně nemlelo. V sedmdesátých letech 20. století z něj stálo jen obvodové zdivo. Tehdy jej koupili manželé Fantovi, kteří jej zachránili. Dnes slouží budova mlýna jako rekreační objekt.
Socha svatého Jana Nepomuckého ve Václavicích
Poloha: Hrádek nad Nisou, Václavice u Hrádku nad Nisou, 2771/1, parcela katastru nemovitostí
Anotace: Socha sv. Jana Nepomuckého se nalézá před domem č. p. 235, po pravé straně silnice z Václavic do Hrádku nad Nisou. Dnes se nachází pod úrovní silnice. Pískovcová socha je vytesána v obvyklém provedení, s typickými atributy, v mírně podživotní velikosti.
Popis: Socha byla pořízena v roce 1855.
Je zhotovena z pískovce, orientována k jihovýchodu. Podstavec má včetně stupně výšku 230 cm. Socha je vysoká 162 cm. Dřík podstavce má šířku 65 c a hloubku 50 cm.
Na dvou stupních je usazen podstavec s poměrně vysokým soklem. V soklu je v přední části v obdélníkem ohraničeném nápisovém poli vytesán nápis informující o zřízení památky:
Errichtet
Josef Scholze Bauer
von hier N= 235. im Jahre
1855.
Sotva čitelně je uvedeno vpravo dole jméno autora M. Bergmanna.
Dřík je vpředu lemován nárožními pilastry. Mezi nimi vystupuje nápisové pole s vytesaným textem k poctě Jana Nepomuckého.
Hlavice je lemována římsou, vpředu obloukovitě prohnutou, po stranách a v zadní části rovnou. V koruně římsy je zavěšeno torzo závěsu pro lucernu. Oblouk pod římsou je dvěma volutami a rostlinnými motivy.
Socha světce je provedena v obvyklém zobrazení a s obvyklými atributy. Pravá noha je mírně nakročená dopředu. Hlava mírně ukloněná.
Oděna je do kleriky s rochetou a almucí, na hlavě má biret.
V rukách socha svírá krucifix, v pravé ruce palmovou ratolest.
Hlava je pokryta středně dlouhými splývajícími vlasy, obličej zdobí knír.
ze svatozáře se dochoval jen kruh bez hvězdiček.
Dějiny: Sochu pořídil v roce 1855 rolník Josef Scholze, bydlící v domě, u kterého socha stojí.
Socha byla opravována v roce 2011.
Materiály: Pískovec
Existující: Ano
Přístupný: Ano
Torzální: Ne
Zaniklý: Ne
Jedná se o kopii: Ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ