Boží muka Johanna Schichta v Rynolticích
Boží muka Johanna Schichta najdeme v pravoúhlé zatáčce po levé straně silnice z Rynoltic do Polesí, jen několik desítek metrů za posledním domem.
Boží muka Johanna Schichta nápadně připomínají Schichtův kříž stojící u silnice I/13 u Rynoltic. Na první pohled se liší jen výklenkem, který je v případě božích muk Johanna Schichta malovaný.
Pískovcový podstavec je tvořen dvěma kvádry a mohutným dříkem téměř čtvercového půdorysu. Zakončen je jednoduchou hlavicí, ve které je upevněn obyčejný plechový kříž s ukřižovaným Kristem.
Na nejnižším stupni soklu je nápisové pole, ze kterého se dozvídáme jméno stavitele Johanna Schichta rok zřízení památky 1856. Po stranách a na přední straně mimo nápisové pole je první stupeň soklu zdoben vyrytými obdélníky.
Druhý stupeň soklu zdobený není, vyjma nápisového pole s obtížně čitelným německým textem v přední stěně.
Na něm je usazen dřík. V dříku je vytesaný mělký obloukový výklenek. Po stranách výklenku vystupují z dříku pilastry, opticky nesoucí římsu hlavice.
Výklenek je celý vyplněn malbou. Je na ní zobrazen sv. Václav, v pravici držící prapor s Matkou Boží v náručí s malým Ježíšem, podobně jako na palladiu země české. V levé ruce drží štít s českým orlem.
Za zmínku stojí hlavice zdobená reliéfem kalichu, hostií a ratolestí. Odkazuje na legendu, podle které zbožný sv. Václav hostie vyráběl vlastníma rukama.
Boží muka Johanna Schichta v Rynolticích
Poloha: Rynoltice, 2147/1, parcela katastru nemovitostí
Anotace: Boží muka Johanna Schichta se nacházejí po pravé straně silnice z Rynoltic do Polesí v ostré pravotočivé zatáčce. Na čtyřbokém podstavci je usazena velká kaplice s nikou, která nese kovový kříž. V nice je obraz sv. Václava.
Popis: Popis památky (časové určení, konstrukce a materiálové složení, popisovat od celku k detailu v logické posloupnosti, odspoda vzhůru, rozměry - nejvyšší bod, nejširší bod, hloubka, rozměr podstavce, rozměr objektu na něm):
Kříž byl pořízen v roce 1856.
Pískovcová památka je orientována na sever. Čtyřboký podstavec je 230 cm vysoký a nese 110 cm vysoký železný kříž.
Zděný sokl má šířku 112 cm a hloubku 75 cm. Je zdoben bosáží, kterou vpředu přerušuje nápisové pole s tesaným textem:
Errichtet aus frommer
Dankbarkeit zur Ehre Gottes
Von Johann Schicht
Fleischhauermeister N 16.
1856
Na soklu je posazen nízký dřík, který má v přední části předsazené nápisové pole s tesaným textem:
Herr gieße aus die volle Schaale
Des heil´gen Friedens über mir!
Daß, un beirrt vom Erdenstreike,
Ich meine Seele weile Dir.
Mag dann Befahr von Außen drohen,
Der Feind mir nach u. mit Trug und List,
Ich fäuchte Nichts, da Du mein Jesus
In Deiner Liebe Schirm mir bist.
Nad dělící římsou je usazena kaplice šíře 92 a hloubky 79 cm.
Po stranách je lemována nárožními válcovými pilastry, opticky nesoucími římsu hlavice. Hlavice pilastrů jsou dekorovány vejcovcem a rostlinnými motivy.
V kaplici je vyhloubena mělká nika. V nice zobrazen sv. Václav, v pravici držící prapor s Matkou boží v náručí s malým Ježíšem, podobně jako na palladiu země české. V levé ruce drží štít s českým orlem. Prostor nad nikou je dekorován kolorovaným reliéfem s rostlinnými motivy, který nese z každé strany jeden kolorovaný anděl.
Dřík je v přední části mimo pilastrů nabílen.
Hlavice je lemována římsou. Prostor pod římsou je dekorován reliéfy tří květů. Nad římsou je oblouková atika zdobená reliéfem kalichu, hostií a ratolestí. Odkazuje na legendu, podle které zbožný sv. Václav hostie vyráběl vlastníma rukama.
Z hlavice vyrůstá železný kříž s korpusem Ukřižovaného. Konce ramen i svislého břevna jsou zdobeny rostlinnými motivy.
Dějiny: Boží muka zřídil v roce 1856 řeznický mistr Johann Schicht z č. p. 16.
V nice býval původně obrázek 14 svatých pomocníků. V době vzniku stával u staré silnice do Jablonného, proto má dnes poněkud zvláštní polohu v zatáčce.
Boží muka byla obnovena v roce 2010.
Materiály: Pískovec, železo, zdivo
Existující: Ano
Přístupný: Ano
Torzální: Ne
Zaniklý: Ne
Jedná se o kopii: Ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ