Janovické poustevny s kaplí Božího hrobu
Poloha: Janovice v Podještědí, 665/4, 725/2 a 916/1, parcela katastru nemovitostí
Anotace: Janovické poustevny se nacházejí asi 0,5 km západně od obce Janovice. Leží v mělkém údolí napravo od silnice do Dubnice. Tvoří je několik pískovcových skalních útvarů s vytesanými místnostmi a výklenky.
Popis: V roce 1834 se na místě konala poutní slavnost, tehdy tedy bylo místo určitě využíváno. Samotná jeskyně Božího hrobu byla vybudována v roce 1864. Podle tradice bylo ale místo mnichy z nedalekého dominikánského kláštera využíváno už v polovině 18. století.
Areál je tvořen několika skalkami, ve kterých jsou vytesány místnosti, výklenky pro sochy a svaté obrázky, oltáře a klekačky.
Největší ze skalek se nachází na severu. Její výška činí okolo 6 m, u země je široká rovněž 6 m. Směrem vzhůru se zužuje. Nad polovinou výšky je skalka opticky rozdělena vodorovnou spárou a od ní výše má již stálou šíři 2 m.
Ve spodní části skalky je vytesán prostor pro kapli Božího hrobu s řadou půlkruhovitě zakončených obdélníkových výklenků různých velikostí, největší se nalézá přímo proti vchodu. Nad vchodem jsou vně skály vytesány další tři menší výklenky. V horní části skalky je vytesán jeden větší otvor, patrně pro sochu a nalevo nahoře od něj ještě jeden menší.
Ze západní strany v horní části skály je vytesán nápis k poctě sv. Gabriela, pravděpodobně z 19. století:
AD GABRIELIS
AVE
RESPONDES OPTIMA
FIAT
REDDE TVVM FIAT
CVM REPETEMVS
AVE
V jednom z menších výklenků je vytesán letopočet 1833.
Prostranství před kaplí je srovnáno do roviny, dnes je zde zřízeno posezení.
Napravo od kaple se terén zvyšuje. Je v něm osazeno schodiště s novodobými obrázky křížové cesty. Na vrcholu je upevněn dřevěný kříž vysoký asi 2,5 m.
V protějších menších skalkách jsou vytesané komůrky, které plnily roli pousteven. V době využívání mnichy k nim měly být přistavěny dřevěné příbytky.
Dějiny: Janovické poustevny nejsou přesně datovány. Podle tradice bylo místo jako poustevny využíváno od poloviny 18. století.
V roce 1788 se sem měli po zrušení kláštera v Jablonném uchýlit dva mniši Thomas a Valeriián. Mnich Valerián zemřel v roce 1828 a Thomas o pět let později.
V roce 1834 se na místě konala první poutní slavnost a místo bylo vysvěceno žibřidickým farářem.
V roce 1864 zde majitel pozemku, kterým byl Anton Rudolf z č. p. 14 v Janovicích v Podještědí, vytvořil Olivetskou horu, křížovou cestu a kapli Božího hrobu vytesanou do největší skály.
Místo bylo obnoveno v roce 1912 a tradice poutí udržována až do roku 1944. Místo bylo obyvateli Janovic obnoveno i po druhé světové válce. Poslední pouť se zde konala v roce 1952.
Po více než 40 letech byly Janovické poustevny znovu obnoveny v roce 1999. Nový kříž u vrcholu schodiště vysvětil litoměřický biskup Josef Koukl.
Materiály: Pískovec
Existující: Ano
Přístupný: Ano
Torzální: Ne
Zaniklý: Ne
Jedná se o kopii: Ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ