Boží muka v ul. Lázeňská, Hejnice
Pilířková boží muka zhotovená ze žuly se nacházejí v Lázeňské ulici Lázní Libverda, mezi domy čp. 161 a 504.
V roce 2005 byla opravena, nechybí ani Panna Marie nebo obrázek sv. Hedviky, patronky Slezska. Kolem božích muk jsou umístěny dvě kamenné lavičky, které přímo vyzývají poutníka, aby se zde na cestě z Libverdy do Hejnic zastavil a odpočinul si.
Lázně Libverda, ve kterých boží muka jsou, mají ve znaku kohouta. Proč?
Inu, žil byl zde kdysi dávno chalupník, který měl malé hospodářství, ve kterém nechyběl ani houf slepic v čele s kohoutem. Kohoutovi se dařilo dobře a začal tloustnout. Chalupníkovi i jeho rodině se zdálo divné, že kohout začal velmi rychle přibývat. Začali ho tedy sledovat. Milý kohout nechodil, jako jiné slípky pít k potůčku, ale do mokřiny k pramínku. Kohout se dlouho těšil dobrému zdraví, ale i on z tohoto světa jednou odešel a hospodáře napadlo podívat se do jeho útrob. Užasl, kohout nebyl plný tuku, ale jeho vnitřnosti byly obrovské. Muž se tedy rozhodl, že vyzkouší vodu z pramene, kam chodil kohout pít na sobě. Stal se zdravým a silným a to neutajil před sousedy, kteří také začali vyhledávat zázračnou vodu z pramen. Místu dali jméno Libverda a kohouta, nálezce léčivých pramenů, z vděčnosti a na věčnou památku zvěčnili v erbu!
Malé, ale malebné Lázně Libverda stojí za návštěvu a určitě by neměl nikdo zapomenout ochutnat léčivé účinky místního pramene.
Zakladatelem lázní byl Kristián Filip hrabě Clam-Gallas. V letech 1776 – 1818 nechal otevřít nové prameny. V Lázních Libverda se léčí pohybový aparát, cukrovka, srdeční, cévní, duševní onemocnění.
A ještě další zajímavost, původní název lázní byl Liverda. Můžeme se opřít o tento výklad názvu obce: řečí prvních kolonistů Bieberštejnů byla švýcarská vlaština (archaický název pro italštinu) a v ní znamenalo LI – místo a VERDA – zelené, nebo pravděpodobnější RIO VERDA – zelený potok.
Boží muka v ul. Lázeňská, Hejnice
Anotace: Pilířková boží muka zhotovená za žuly se nachází v Lázeňské ulici, mezi domy čp. 161 a 504. Boží muka situovaná na vymezeném prostranství jsou tvořená stupněm, podstavcem, pilířkem a kaplicí s nikou na čelní straně. Celek doplňují dvě lavičky.
Popis: Pilířková boží muka zhotovená za žuly se nachází v Lázeňské ulici, mezi domy čp. 161 a 504. Objekt byl vystavěn na pozemku Antona Worfa hejnického šoltyse, kterému tehdy patřilo pole u silnice vedoucí z Libverdy.
Boží muka situovaná na vymezeném prostranství jsou tvořená stupněm, podstavcem, pilířkem a kaplicí s nikou na čelní straně. Podle nápisu na kovové desce na čelní straně pilířku byla boží muka renovovaná v roce 2005 E. Hockem a E. Löfflerem.
Na nízkém kamenném stupni je umístěn kvadratický podstavec s pilířkem. Ten vynáší segmentově zakončenou kaplici s hlubokou nikou na čelní straně. Celek vrcholí kovovým křížkem (zlacený v kombinaci s černou barvou). Hlubokou niku uzavírají skleněná dvířka. Uvnitř je umístěna nová soška Panny Marie. Pod kaplicí je na pilířku osazen kovový obrázek s motivem sv. Hedviky. Ve spodní části čelní strany pilířku je kovová nápisová deska informující o obnově památky: "RENOVATVM / A.D. MMV / E. HOCKE / ET. / E. LÖFFLER".
Celek doplňují dvě lavičky určené k odpočinku.
Pilířková boží muka zhotovená za žuly se nachází v Lázních Libverda v Lázeňské ulici, mezi domy čp. 161 a 504. Byla vystavěna na pozemku Antona Worfa hejnického šoltyse, který vlastnil pole u silnice vedoucí z Libverdy. Podle nápisu na čelní straně pilířk
Dějiny: Soupis památek farnosti Hejnice uvádí, že se nachází na silnici z Hejnic do Libverdy mezi jednotlivými lípami kamenný sloup, v horní části v malém výklenku obrázek Matky Boží a pod tím Ecce homo špatně namalovaný. Není uvedeno, kdy byl sloup zřízen a kým
Materiály: žula; kov
Význam: regionální
Archeologické stopy: ne
Existující: ano
Přístupný: ano
Torzální: ne
Zaniklý: ne
Ohroženo: ne
Obnoveno: ne
Jedná se o kopii: ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ
Katalogové číslo: 1999995687