Kostel sv. Kříže Žitava, hrobka Mönch
Při severní, nepravidelné hřbitovní zdi kostela sv. Kříže (Kirche zum Heiligen Kreuz) stojí několik barokních hrobek
Zcela vlevo stojí hrobka rodiny Mönch. Je datována k roku 1710. Jak datem výstavby, tak celkovým vzhledem se ještě hlásí ke starším hrobkám v Klášterním dvoře (Klosterhof). Vstup do hrobky je tvořen rozměrným portálem, který zabírá téměř celou čelní stěnu obdélné hrobky.
Portál je zaklenut obloukovou stlačenou klenbou se středovým klenákem. Zbylý prostor boků hrobky je rozčleněn válcovými pilastry, neboli do stěn polozapuštěnými sloupy s plně vyvinutým postamentem, čili podstavcem, patkou, válcovým dříkem sloupu a jednoduchou hlavicí pojatou v tradiční řádové formě. Cvikly, čili trojúhelné plochy tvořené obloukem klenby a římsou jsou podobně jako v řadě případů v klášterním dvoru zdobené vegetativními, rostlinnými motivy. Na nízké římse je vystavěna atika, po stranách zdobená na ní stojícími vázami. Na atice byly dříve umístěny sošky terracotových andělíčků, kteří byli odstraněni jako nepůvodní prvek při restaurování hrobky, či prostě díky zubu času dnes chybí.
Nejvýraznějším v kameni vytvořeným zdobným prvkem atiky je rozměrná kartuše v její střední části, zdobená po stranách v baroku oblíbenými volutkami. Kartuše nese nápis, který v latině hlásá „Serius/aut/citius/sedem/properanus/ad unam“. Překlad ponechejme latiníkům a pohleďme na vrchol hrobky. Zde je v poloze vsedě vyhotovena pískovcová socha dospělé mužské postavy, patrně anděla s cudně přes bedra přehozeným rouchem. Hlava postavy vzala časem také za své, dnes jde tedy spíš o torzo. Vstup do hrobky je tradičně uzavřen zdobnou kovanou mříží.
Poloha: Žitava, Kostel sv. Kříže, parcela č. 653
Anotace: Hrobka leží při severní ohradní zdi areálu Kostela sv. Kříže. Hrobka je vystavěna v barokním stylu. Průčelí je tvořeno rozměrným portálem vystavěný ve formě klasických architektonických řádů, rozehraných do dynamičtějších barokních forem až ve štítu.
Popis: Hrobka je vystavěná na obdélném půdorysu s dominantním průčelím, nepochybně se již při její stavbě počítalo s její zástavbou do řadové formy. Průčelí je tvořeno rozměrným portálem vystavěný ve formě klasických architektonických řádů, rozehraných do dynamičtějších barokních forem až ve štítu. Portál je zaklenut obloukovou stlačenou klenbou se středovým klenákem. Zbylý prostor boků hrobky je rozčleněn válcovými pilastry, neboli do stěn polozapuštěnými sloupy s plně vyvinutým postamentem, čili podstavcem, patkou, válcovým dříkem sloupu a jednoduchou hlavicí pojatou v tradiční řádové formě. Cvikly, čili trojúhelné plochy tvořené obloukem klenby a římsou jsou zdobené vegetativními, rostlinnými motivy. Na nízké římse je vystavěna atika po stranách zdobená na ní stojícími vázami. Na atice byly dříve umístěny sošky terracotových andělíčků, kteří byli odstraněni jako nepůvodní prvek při restaurování hrobky, či prostě díky zubu času dnes chybí. Nejvýraznějším v kameni vytvořeným zdobným prvkem atiky je rozměrná kartuše v její střední části, zdobená po stranách v baroku oblíbenými volutkami. Kartuše nese nápis, který v latině hlásá „Serius/aut/citius/sedem/properanus/ad unam“. Vrchol hrobky korunuje pískovcová socha dospělé mužské postavy, patrně anděla s cudně přes bedra přehozeným rouchem. Hlava postavy vzala časem také za své, dnes jde š o torzo. Vstup do hrobky je tradičně uzavřen zdobnou kovanou mříží. Pravoúhlý kovaný rám ze čtyřhranné tyčoviny s poutcem a příraznicí (klapačkou) je vyplněn lineárními a ohýbanými profily přecházejícími do volut, rozvilin či s pěchovanými konci. Jednotlivé prvky jsou spojovány převážně zdobnými sponami. Bohatým zdobením je rozehrán zejména nadsvětlík.
Hrobka je vystavěna na obdélném půdorysu 421 * 314 cm (hloubka). Uvnitř se nachází podzemní pohřební komora se vstupem 107 * 220 cm. Šířka hlavního portálu je 272 cm, výška 293 cm. Výška od paty portálu po korunní římsu je 363 cm, celá hrobka je vysoká 62
Dějiny: Hrobka je datována do roku 1710. Vznikla tedy dříve, než vedle stojící hrobka Fink a Grätz. To se odráží také na jejím stavebním stylu, který dokládá postupný přechod od vyvážené renesanční architektury do barokně rozehrátých forem a zdobnosti pozdějších
Slohy: baroko
Materiály: pískovec
Význam: regionální
Archeologické stopy: ne
Existující: ano
Přístupný: ano
Torzální: ne
Zaniklý: ne
Ohroženo: ne
Obnoveno: ne
Jedná se o kopii: ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ
Katalogové číslo: 1999997608