Kostel Nejsvětější Trojice (Tkalcovský kostel) Žitava, smírčí kříže
Mezi opěrnými pilíři šestibokého závěru kostela se na jeho východní straně nacházejí dvě malé, přesto velmi dobře známé žitavské památky.
Jedná se o dva smírčí kříže zazděné do hmoty kostela, přesněji řečeno do jeho soklu. Levý smírčí kříž je vlastně 104 cm vysoká a 58 cm široká kamenná pískovcová deska, z které vystupuje o 9 cm vlastní kříž. V kříži je navíc zahloubena malá nika, pravděpodobně původně pro lampu, stejně jako několik dalších nik zazděných v okolním zdivu.
V dolním ramenu je vyobrazena zahnutá šavle. Téměř zrcadlově proti desce s křížem se nachází další, o něco menší smírčí kříž o rozměrech 103 * 39 cm. I na něm je v reliéfu vyobrazena zřejmě vražedná zbraň, tentokrát 26 cm dlouhý nůž. Třetí smírčí kříž je vyobrazen na kamenné pískovcové desce 55 * 128 cm s velkou prohnutou šavlí. Jedná se o tři z osmi dochovaných a známých smírčích křížů v Žitavě. Vedle křížů, zazděných ve Dreifaltigkeitskirche (kostel Nejsvětější Trojice), se nalézají další ve Frauenkirche (kostel Panny Marie) v ulici Hammerschmiedtstraße 10 a další stojí ve volném prostoru v parku ve Weinau.
Ve středověku bylo možno při trestání provinilců uplatnit systém tzv. smírčího práva, kdy byl provinilci uložen nějaký úkol, kterým odčinil svůj zločin. Soudnictví ve středověké západní Evropě vycházelo z křesťanského kanonického práva, založeného na hodnotách duchovních, svědomí a rozumu. Život na naši zemi nám daroval Bůh. A lidský život, byl chápán jako nejvyšší hodnota. Pro spásu lidí, jejich vykoupení od hříchu Ježíš Kristus zemřel na kříži. Vraždou, usmrcením člověka pohrdl jedinec Kristovou výkupnou obětí a darem stvoření. Toto jednání si vůči živoucímu Bohu žádalo usmíření – potvrdit, že si křesťané váží Vykupitelova kříže. A tak vedle odškodnění pozůstalých byli pachatelé zločinu odsuzováni ke stavbě smírčích křížů. Smírčí kříže zazděné do dvou žitavských kostelů jsou pak památkou na středověké smírčí právo.
3 kříže na Trojičním kostele
Poloha: Žitava 02763, Flur 8735, parcela č. 330
Anotace: V obvodových zdech Trojičního kostela v Žitavě je zazděno několik smírčích křížů, z nichž jsou některé ve formě křížových kamenů. Jeden z křížů se nachází při západním vstupu, dva kříže jsou zazděny na východní straně v opěrném systému, naproti sobě.
Popis: Mezi opěrnými pilíři šestibokého závěru kostela na východní straně kostela se nacházejí dva smírčí kříže zazděné do hmoty kostela, přesněji řečeno do opěrného pilíře jeho soklu, ve výši obvodového zdiva hmoty původní krypty. Levý (jižněji umístěný) smírčí kříž je vlastně 104 cm vysoká a 58 cm široká kamenná pískovcová deska, z které vystupuje o 9 cm vlastní kříž. V kříži je navíc zahloubena malá nika, pravděpodobně původně pro lampu, stejně jako několik dalších nik zazděných v okolním zdivu. V dolním ramenu je vyobrazena zahnutá šavle. Téměř zrcadlově proti desce s křížem se nachází další, o něco menší smírčí kříž o rozměrech 103 * 39 cm. I na něm je v reliéfu vyobrazena zřejmě vražedná zbraň, tentokrát 26 cm dlouhý nůž. Kříž je téměř zapuštěn do zdiva, dnes omítnutého novodobou omítkou. Podle starší ikonografie se jednalo pravděpodobně o pískovcový kříž, nikoliv však na desce, ale zasazený v kamenném, kvádříkovém zdivu opěrného pilíře. Třetí kříž je dle literatury předpokládán na desce, což postupující degradace okolních omítek úplně nepotvrzuje. Skutečný rozsah bude možno uskutečnit až při příštím restaurování fasády kostela. Rozměry tohoto třetího kříže jsou 118 * 50 cm. Pokud se týká datace, aktuálně dostupné prameny mlčí. Někdy bývá kladena otázka, zda kříže byly zasazeny do zdi kostela již současně s jeho stavbou, či jsou do zdiva zabudovány dodatečně. Lze pouze odhadovat, že kříže ve zdech Trojičního kostela patří k mladším křížům (kříže nejčastěji vznikaly ve 14. - 16. století).
Dějiny: Kostel byl založen Michaelem Langerem v polovině 15. století. Tehdy se jednalo o dřevěnou stavbu na věži při „Webertor“ (Tkalcovské bráně). Pravděpodobně mezi lety 1488-90 započala stavba kamenného kostela financovaná z veřejných sbírek. V roce 1508 byl k
Materiály: pískovec
Význam: regionální
Archeologické stopy: ne
Existující: ano
Přístupný: ano
Torzální: ne
Zaniklý: ne
Ohroženo: ne
Obnoveno: ne
Jedná se o kopii: ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ
Katalogové číslo: 1999996927