Stanice královské saské triangulace
Poloha: Žitava - Hartava 02763, parcela č. 439/1
Anotace: Stanici Strassberg královské saské triangulace z roku 1864 tvoří nevelký pískovcový sloup. Triangulační sloup i okolní vyhlídka Liščí kazatelna stojí na jednom ze skalisek asi 200 m východně od vrcholu kopce a je přístupna po můstku s ocelovým zábradlím.
Popis: Stanici královské saské triangulace tvoří nevelký, jenom o málo než metr vyšší pískovcový válcový sloup osazený na mnohaúhelné základně. Celý sloup je pak vsazen a zabetonován do vyvýšeného skalního masivu. Na dříku sloupu se nachází vyrytý, tmavě zvýrazněný nápis označující název triangulačního bodu a letopočet. Ocelový měrný kříž ležící na horní ploše sloupu je připevněn k dříku sloupu ocelovými trny. V rámci celé soustavy jde o bod druhého řádu, sloužící zejména k místním triangulačním účelům. Triangulační body bývaly voleny tak, aby z místa byl dobrý výhled na další body soustavy. Tím je dáno, že tato místa bývají také oblíbenými výletními místy. Dnes je zde upravena oblíbená skalní vyhlídka „Fuchskanzel“ (Liščí kazatelna). Vyhlídka i triangulační bod stojí na jednom ze skalisek asi 200 m východně od vrcholu kopce a jsou přístupné po můstku s ocelovým zábradlím.
Sloup dosahuje výšky 108 cm, průměr dříku je 41 cm, šíře osmibokého hranolu je 50 cm, výška 20 cm. Ocelový měrný kříž ležící na horní ploše sloupu je připevněn trny o průměru 10 mm s trojhrannými hlavicemi (15 mm).
Dějiny: První moderní trigonometrická síť v Sasku začala vznikat po roce 1862. V důsledku politických změn a válek se celá akce protáhla, síť byla dokončena až v roce 1890. Celkově bylo území Saska pokryto 158 triangulačními body, tedy na svoji dobu velmi moderní
Materiály: pískovec hrubozrnný; ocel
Význam: regionální
Archeologické stopy: ne
Existující: ano
Přístupný: ano
Torzální: ne
Zaniklý: ne
Ohroženo: ne
Obnoveno: ne
Jedná se o kopii: ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ
Katalogové číslo: 1999996912