Hladový / Chlebový kámen Olbersdorf
Brotstein (Chlebový kámen), kamenný památník hladomoru 1539 najdeme na severozápadní straně vrchu Ameisenberg (Mravenčí vrch).
Nevelký, do země zapuštěný kámen s letopočtem 1537 leží na staré obchodní cestě Alte Leipaer Straße (Stará lipská silnice) v místech, kde u silnice od nepaměti vyvěrá pramen Hungerbrunnen (Hladový pramen). Místo je známé v řadě podob místní legendy.
Roku 1539 byl v Lužici velký hladomor. V Žitavě tehdy žila chudá, ale zbožná a bohabojná žena se svými dvěma dětmi. Trpěly hladem a již nevěděly, jak ho utišit. 13. června toho roku matka oblékla slavnostně děti a všichni tři vyšly k Hungerbrunnen (Hladový pramen), aby se zde modlily a prosily Boha o chleba. U studny se matka setkala s mužem, který se jí zeptal na příčinu jejího smutku. Žena mu vylila své srdce. Muž poznal neochvějnou důvěru té ženy v Boha a řekl jí: „Nuže, protože jsi tolik věřila Bohu, běž domů a nalezneš tolik mouky, abyste všichni přečkali tento hladomor.“ Doma žena našla vše, jak muž předpověděl. Vděčně poděkovala Bohu, který vyslyšel jejich modlitby. Od toho dne lidé na paměť této události nazývali tento pramen Hungerbrunnen (Hladový pramen). Časem přibyl i pamětní kámen. I když již nápis nelze přečíst, je doposud zřetelná postava modlícího se dítěte obklopená růžemi.
Na Žitavsku není mnoho dokladů pamětníků lidové zbožnosti. Kamenné kříže a ostatní drobné památky lidového původu se od reformace prakticky neobjevují, neboť v nich reformovaná církev rozpoznávala prvky přetrvávající předkřesťanské duchovní tradice, která byla podle dobového názoru hodna zapomnění. Zde ale vše výjimečně zůstalo, jenom do celého příběhu přibyl nový prvek s Lutherem, který se k celé události údajně vyjádřil a zbožnost rodiny pochvalně komentoval. Těsně vedle kamene se také zřejmě právě proto nachází Lutherova lípa. Brotstein (Chlebový kámen) je dobrou výjimkou přetrvávající lidové zbožnosti i v období reformace a stojí rozhodně za návštěvu.
Poloha: Olbersdorf 02785, parcela č. 1479/4
Anotace: Nevelký, do země zapuštěný kámen v neopracovaném stavu se nachází na staré obchodní cestě Stará Lipská silnice, v místech, kde se u silnice nachází pramen „Hungerbrunnen“. Do kamenu je vysekán pecen chleba ležící na ošatce a také letopočet 1537.
Popis: Pravděpodobně se jedná o přírodní balvan či skalní výchoz oválného tvaru v původní poloze, nedaleko pramenu Hungerbrunnen při Staré Lipské silnici. Do kamene byl vypodobněn - vysekán bochník chleba oválného tvaru na ošatce ve skutečné velikosti a nachází se zde letopočet 1539. Pověst se zázrakem i v pověsti zmiňovaný fungující klášter datují událost, nikoliv však vznik - úpravu samotného kamenu. S ohledem na to, že dílo je odrazem lidové zbožnosti, která byla v době po Lutherovi potlačována, není vyloučeno, že vznikl již v 16. století.
Viditelná část kamenného bloku (nejdelší rozměr oblého tvaru) je o velikosti 75 * 58 * 20 cm. Rozměr kamenného pecnu chleba je 30 cm v průměru.
Dějiny: Na Žitavsku není mnoho dokladů pamětníků lidové zbožnosti. Kamenné kříže a ostatní drobné památky lidového původu se od reformace prakticky neobjevují, neboť v nich reformovaná církev rozpoznávala prvky přetrvávající předkřesťanské duchovní tradice, která
Materiály: pískovec
Význam: regionální
Archeologické stopy: ne
Existující: ano
Přístupný: ano
Torzální: ne
Zaniklý: ne
Ohroženo: ne
Obnoveno: ne
Jedná se o kopii: ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ
Katalogové číslo: 1999997099