Jeronýmův kámen Jonsdorf
První zmínka o Jonsdorfu je z roku 1539. Celestinský klášter Oybin tehdy prodal pozemky v Jonsdorfu deseti osadníkům.
V roce 1574 vlastnictví místa přešlo na město Žitava. Poté, co syn místního rychtáře v roce 1560 objevil, že na jihu města se vyskytuje pískovec vhodný pro výrobu mlýnských kamenů, stal se v roce 1580 pachtýřem prvních lomů. V roce 1667 městská rada v Žitavě rozhodla o dalším rozšíření obce. Byl vykácen les mezi Starým a Novým Jonsdorfem a obě části se rozvíjely nadále společně.
V roce 1831 byl zpřístupněn Hieronymusstein (Jeronýmův kámen), asi 15 m vysoká skála na vyvýšenině severně od centra obce nedaleko kostela, která upomíná na zakladatele evropsky významných lomů mlýnských kamenů. Pískovcová pamětní deska zasekaná do skály v několikametrové výšce stručně upomíná jednak na zakladatele místních lomů, Hieronyma Richtera, ale i na první zpřístupnění skály. Připomenuta je také renovace zpřístupnění z roku 1880.
Prvotní zpřístupnění skály pro běžné turisty nepoužívající horolezecké techniky bylo provedeno pravděpodobně nějakou tesařskou konstrukcí, po které jsou ve skále dodnes patrné vysekané skalní kapsy pro paty trámů. Vrchol skály je také kamenicky upraven a osekán na malou plošinu s několika lavicemi na obvodu. Dnes vede na vrchol skály úzké kamenné schodiště a kolem dokola se nachází novodobé ocelové zábradlí.
Jen pár desítek metrů od tohoto navštěvovaného místa s vyhlídkou na Jonsdorf a okolí se nachází mohutný, asi 3 metry vysoký kříž z hrubě tesaných kamenných kvádrů vystavěný na rozměrném podstavci o výši asi 1,5 m a straně čtvercové základny 3,5 m. Autorem díla z roku 1926 je drážďanský architekt Karl Julius Schurig. Stěny podstavce pak nesou vždy na každé straně jedinou rozměrnější desku. V přední části je jednoduše srozumitelný nápis v místním dialektu „DENKT AN UNSI“ (VZPOMEŇ NA NAŠE), zadní deska byla jistě přidána až po 2. světové válce a nese připomínku obětí válečného a poválečného období po 2. světové válce. Velikost nedosahuje monumentality státem budovaných památníků v místech velkých bitev, ale dobře vystihuje velikost utrpení obětí a hoře pozůstalých, kdy ve vesnici s tehdy zhruba 1500 obyvateli téměř každá rodina o někoho přišla. O místo se dnes stará Jonsdorfský horský spolek 1880 (Jonsdorfer Gebirgsverein 1880).
Památník obětem 1. a 2. světové války
Poloha: PLZ 02796 Jonsdorf (8713), Flur 45/2, parcela č. 405/2
Anotace: Jen pár desítek metrů od Hierymusstein, asi 15 m vysoké skály na vyvýšenině severně od centra obce Jonsdorf, se nachází památník obětem 1. a 2. světové války v podobě mohutného, asi 3 metry vysokého kříže z hrubě tesaných kamenných kvádrů.
Popis: Pomník byl vytvořen v roce 1926. Autorem díla je drážďanský architekt Karl Julius Schurig. Při okraji svahu nad Jonsdorfským kostelem je na mohutném podstavci o čtvercovém základu 3,5 m vyvýšeném na nízkém stupni a soklu o výši 1,5 m vystavěn rozměrný kamenný tlapatý kříž. Kříž je složen ze šesti na sobě vystavěných kamenných segmentů. Podstavec i kříž je vystavěn z hrubě opracovaných kvádrů z pískovce. V podstavci jsou zapuštěny čtyři jemně opracované nápisové desky s nápisovými poli, vždy na každé straně jedinou rozměrnější desku. V přední části s jednoduše srozumitelným nápisem „DENKT AN UNS!“ (VZPOMEŇ NA NÁS!), zadní deska byla jistě přidána až po 2. světové válce a nese připomínku obětí válečného a poválečného období po 2. světové válce. Důležitou roli hraje také poloha pomníku na hraně svahu, která zdůrazňuje jeho monumentalitu, jeho vyvýšení na cca 1,5 vysoký pahorek a snížení návštěvnické plošiny od paty pomníku. Okolí pomníku je upraveno parkově s lavičkami a výsadbou rostlin (konifery, zerav západní).
Půdorys podstavce je 327 * 327 cm, výška podstavce 1,5 m. Základna kříže o hraně 62 cm, výška kříže 490 cm. Kamenná část celého díla měří 550 cm. Památník vystavěn na terénu zvýšeném o cca 1,5 m. Monumentalita umocněna díky poloze na hraně svahu se snížen
Dějiny: Pomník byl vytvořen v roce 1926. Autorem díla je drážďanský architekt Karl Julius Schurig. Po druhé světové válce přibyl nápis na zadní straně připomínající také oběti 2. světové války (1939 - 1945).
Materiály: pískovec
Význam: regionální
Archeologické stopy: ne
Existující: ano
Přístupný: ano
Torzální: ne
Zaniklý: ne
Ohroženo: ne
Obnoveno: ne
Jedná se o kopii: ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ
Katalogové číslo: 1999997443