Kostel sv. Petra a Pavla a hřbitov Hirschfelde
Nejstarší zprávy o kostele chybí, víme však, že v Hirschfelde stávala Johanitská komenda již v polovině 14. století.
Tato Johanitská komenda v Hirschfelde, byla podobně jako nedaleká žitavská komenda sídlem řádu Johanitů, který spojoval ideály mnišství a rytířství. Komendy byly také podobné jak klášterům, tak opevněným hradům. Na dobu místních Johanitů upomínají četné stavební detaily kostela, původní gotické klenby, gotická orámování oken i dveří, stejně jako hladce kamenicky opracovaná orámování nároží této výjimečné stavby.Ačkoliv byl původní vzhled kostela částečně setřen pozdějšími přestavbami, snadno poznáme, že stojíme před jedním z nejstarších kostelů v celém regionu. Johanitská komenda zanikla během reformace, kromě kamenných prvků kostela a asi i fary ji dodnes připomíná snad jen název přilehlé ulice - Komturstraße (Komturova, či srozumitelněji snad Komandérova ulice). Tento místní název je památkou na dávného velitele, hlavního představeného komendy.
Jedním z nejstarších dochovaných pamětníků na staré časy je náhrobní deska s nápisy, epitaf upomínající na rodinu místního faráře M. Haugsdorfa († 1640). Ne již zcela zřetelný nápis nás odkazuje k roku 1629, kdy zde byl pochován farářův syn. Kámen snadno rozpoznáme jednak proto, že je jako jediný umístěn na západní, při věži ležící, straně kostela. Navíc je nad deskou zazděn nevelký krucifix, zde kámen s vyobrazením ukřižovaného Krista.
Přesuneme-li se ještě dále v čase, až do 18. století, můžeme obdivovat mistrnou rokokovou práci náhrobku místního mlynáře Gottfrieda Zchaschela (* 1726, † 1758). Nápisy jsou v tomto případě orámovány kartuší, asymetrickým zdobným rámem s tehdy módním lemem v podobně rokají, což je stylizovaně vypodobněný kamenný vzor připomínající mušli. Na soklu pomníku vidíme vyobrazení mlýnského kola, úhelníku a kružítka, které nás blíže seznámí s profesí dávného držitele náhrobníku. Na hřbitově se nedochovalo příliš mnoho soch, a tak alespoň na tomto náhrobku můžeme v horní části obdivovat dvě hlavy andělíčků, obklopující korunku a stylizovanou vázu v horní části náhrobku.
Náhrobek Gottfrieda Zchaschela
Poloha: Hirschfelde, parcela č. 272, v areálu kostela sv. Petra a Pavla
Anotace: Rokokový náhrobek místního mlynáře Gottfrieda Zchaschela (1726-1758) patří k nejzajímavějším náhrobkům obklopující goticky stylizovaný kostel sv. Petra a Pavla v Hirschfelde, který je datován k roku 1299, kdy došlo k jeho vysvěcení.
Popis: Náhrobek místního mlynáře Gottfrieda Zchaschela (1726-1758) je významná rokoková práce nacházející se na východní zdi kostela sv. Petra a Pavla v Hirschfelde. Na dynamicky tvarovaném soklu s kartuší z rokají je vyobrazeno mlýnské kolo, úhelník a kružítko, které symbolizují profesi držitele náhrobku. Na podstavci je vystavěna střední část s rozměrnou, bohatě tvarovanou kartuší s nápisy, lemovanou bohatě zdobenými rozměrnými rokajemi. V horní části se nachází dvě hlavy andílků, ze spodu obklopující korunku. Vrch náhrobku je zakončen a korunován stylizovanou vázou.
Dějiny: Kostel sv. Petra a Pavla je datován k roku 1299, kdy došlo k jeho vysvěcení. Nejstarší zprávy o původním kostele chybí. Náhrobek je výrazně mladší a pochází z 18. století, ve kterém v letech 1726 až 1758 žil Gottfried Zchaschel, jemuž je náhrobek památkou
Slohy: rokoko
Materiály: pískovec
Význam: regionální
Archeologické stopy: ne
Existující: ano
Přístupný: ano
Torzální: ne
Zaniklý: ne
Ohroženo: ne
Obnoveno: ne
Jedná se o kopii: ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ
Katalogové číslo: 1999993278