Křížová cesta St. Marienthal
Klášter St. Marienthal stojí u Lužické Nisy v místech, kde se úzké zalesněné údolí svírající řeku v kamenném korytě rozšiřuje a umožňuje tak přístup k řece i vybudování obydleného místa.
Klášterní budovy zde v průběhu času vznikají, jsou ničeny v důsledku válečných pohrom i povodní, aby znovu rozkvetly do ještě větší krásy.
Ženský cisterciácký klášter byl v roce 1234 založen českou královnou Kunhutou Štaufskou za podpory jejího manžela, krále Václava I.
Historie Křížové cesty v St. Marienthalu se začíná psát v roce 1728, kdy zdejší abatyše Klara Mühlwenzel nechává vystavět 13 zastavení křížové cesty a jak bývalo obvyklé, na samém konci cesty a v nejvyšším bodě cesty pak Kalvárii neboli kamenný výjev ukřižování Krista. Na nízkém pískovcovém podstavci s nápisy zde stojí v pískovci vytesaný výjev Krista vyvýšeného na kříži, po Kristově boku z jedné strany pak Kristova matka Maria a jeden z učedníků, apoštol Jan.
K hlavnímu výjevu Krista na kříži pak návštěvníka vedou po obou stranách cesty ke Golgotě vystavěné pískovcové výklenkové kapličky s jednotlivými zastaveními křížové cesty.
Několik set let stará křížová cesta byla také průběžně restaurována a udržována. Velké restaurování a úpravy proběhly v roce 1886. Poslední velká oprava a restaurování proběhlo v roce 2001.
Křížová cesta je vystavěna severně od kláštera, na vrchu Stationsberg (Staniční hora). Vedou sem dvě cesty. Jedna od vinohradu po cestě mezi vinicemi, druhá pak po cestě uhýbající ještě před hlavní bránou do kláštera vzhůru k návrší. Snad právě tudy se ubíraly cesty poutníků z mnoha koutů celé střední Evropy, často jsou zmiňovány poutě až z jižní Moravy.
Poloha: Ostritz - St. Marienthal, Stationsberg, parc. č. 78/2
Anotace: Křížová cesta je součástí areálu cisterciáckého kláštera v St. Marienthalu. Křížová cesta obsahuje čtrnáct zastavení křížové cesty, a jak bývalo obvyklé, na samém konci cesty a v nejvyšším bodě, pak Kalvárii neboli kamenný výjev ukřižování Krista.
Popis: Vznik křížové cesty je datován do roku 1728. Byla vystavěna na samém konci cesty na vrch Stationsberg, severně od kláštera. V nejvyšším bodě cesty stojí Kalvárie neboli kamenný výjev ukřižování Krista. Na nízkém pískovcovém podstavci s nápisy zde stojí v pískovci vytesaný výjev Krista vyvýšeného na kříži, po Kristově boku z jedné strany pak Kristova matka Maria a jeden z učedníků, apoštol Jan. K hlavnímu výjevu Krista na kříži pak návštěvníka vedou po obou stranách cesty ke Golgotě vystavěné pískovcové výklenkové kapličky s jednotlivými zastaveními křížové cesty.
Ke Křížové cestě v St. Marienthalu vedou dvě cesty. Jedna od vinohradu po cestě mezi vinicemi, druhá pak po cestě uhýbající ještě před hlavní bránou do kláštera vzhůru k návrší. Snad právě tudy se ubíraly cesty poutníků z mnoha koutů celé střední Evropy,
Dějiny: Klášter v St. Marienthalu byl založen roku 1234 českou královnou Kunhutou Štaufskou za podpory jejího manžela, krále Václava I. Následně se klášter až do husitských válek rozvíjel. Po požáru v roce 1683 byl klášter obnoven ve stylu českého baroka a až do
Slohy: baroko
Materiály: pískovec
Význam: regionální
Archeologické stopy: ne
Existující: ano
Přístupný: ano
Torzální: ne
Zaniklý: ne
Ohroženo: ne
Obnoveno: ne
Jedná se o kopii: ne
Zdroj: památkový katalog NPÚ
Katalogové číslo: 1999994411