Miasto w sercu Trzech Państw
Miasto Hrádek nad Nysą leży na granicy trzech państw – Czech, Niemiec i Polski. Choć wcześniej nazywane było miastem „na końcu świata”, dzisiaj jest bramą do Czech.
Centrum i obrzeża przeszły znaczne przemiany, niegdyś zaniedbane zabytki odzyskują teraz swoją krasę. W mieście i jego okolicach warto odwiedzić wiele ciekawych miejsc. Ze względu na położenie Hrádek nad Nysą to idealne miejsce dla osób podróżujących do Gór Łużyckich i Żytawskich oraz osób zwiedzających miejsca leżące po polskiej i niemieckiej stronie granicy. Turyści, którzy pragną tu spędzić kilka dni, mogą skorzystać przede wszystkim z oferty ośrodka wypoczynkowego Kristýna, docenianego zwłaszcza latem, ze względu na bliskość jeziora, doskonałe warunki do pływania i uprawiania innych sportów wodnych. Inne opcje kwaterunkowe są dostępne też w samym mieście, gdzie znajdują się również liczne restauracje.
W pobliżu ośrodka wypoczynkowego Kristýna rozciąga się nowa sieć ścieżek o szerokości odpowiedniej do jazdy na łyżworolkach. Trasy rolkowe o łącznej długości ponad 5 km łączą ośrodek wypoczynkowy Kristýna z centrum miasta Hrádek nad Nysą i czesko-niemiecko-polskim Punktem Trójstyku. Spodoba się tu równieź tym osobom, które wolą sporty wodne, ponieważ rzeka Nysa umożliwia odbycie atrakjcyjnej wycieczki bezpośrednio po granicy państwowej. Niezbędny do tego sprzęt można wypożyczyć w Hrádku. Wieczorem przyjemny będzie odpoczynek nad brzegiem jeziora, można też poćwiczyć w Parku Fitness Kristýna, który składa się z 14 elementów rozlokowanych nad brzegiem.
W centrum miasta w Górnym Rynku można odkryć trochę lokalnej historii: stoi tu niedawno odnowiona kolumna morowa, zrekonstruowano bruk ze starych dróg, podziwiać można też stuletnią studnię. Prawdziwym klejnotem jest barokowy kościół śv. Bartłomieja, wzrok zwiedzających przyciąga też ciekawy neogotycki Kościół Pokoju. W ostatnich latach wiele uwagi poświęcono tu również na odnowienie drobnych zabytków.
Po zwiedzeniu miasta rowerzyści i piesi często wyruszają w Góry Łużyckie i Żytawskie, oferujące setki kilometrów ścieżek o różnym stopniu trudności. Liczba dróg zachwyci nawet najbardziej wymagających rowerzystów, którzy preferują jazdę off-road. Romantyczne skalne punkty widokowe bezpośrednio nad Hrádkiem nad Nysą oferują widok na trzy państwa na raz. Na wyciągnięcie ręki są Karkonosze, Góry Izerskie, Wyżyna Ralska i Czeskie Średniogórze. W pobliżu Hrádka znajduje się również zamek Grabštejn z zabytkiem renesansowym – kaplicą św. Barbary.
Historia miasta sięga co najmniej do XII wieku. W dokumentach pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1287 roku, ale archeolodzy datują powstanie miasta na lata 1219-1235. Z tego okresu pochodzi belka z drewnianego budynku, którą znaleziono na dziedzińcu muzeum w samym Górnym Rynku. Odkrycia planów budynku, zbiorników ścieków i tysięcy kawałków naczyń ceramicznych w hradeckiej strefie przemysłowej, dowodzą jednak, że ludzie żyli tu już w młodszej epoce brązu, czyli trzy i pół tysiąca lat temu. W tzw. Azylu, kompleksie, z którego do dziś pozostał tylko jeden budynek mieszkalny, znajdował się jeden z pierwszych zakładów włókienniczych w Czechach. Również w ostatnich paru wiekach w Hrádku prosperował przemysł włókienniczy. Dziś firmy hradeckie produkują głównie części do fabryk samochodowych.