Město v srdci Trojzemí
Město Hrádek nad Nisou leží na hranicích třech států – České republiky, Německa a Polska. Zatímco dříve bývalo městem „na konci světa“, dnes je branou do Čech.
Výraznou proměnou prošlo jeho centrum i okrajové části, kdysi zanedbaným památkám se vrací jejich tvář. Ve městě i jeho okolí je řada zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Díky své poloze je ideálním místem pro podnikání výletů do Lužických a Žitavských hor či poznávání sousedního Polska a Saska. Zázemím pro turisty, kteří se chtějí zdržet více dní, je především areál Kristýna, vyhledávaný zvláště v létě díky jezeru s trvale vynikající kvalitou vody ke koupání a dalším vodním sportům. Možnosti ubytování, stejně jako řadu restaurací, ale najdeme i přímo ve městě.
V blízkosti areálu Kristýna je k dispozici nová síť stezek s povrchem vhodným pro in-line bruslení. In-line dráhy v celkové délce přes 5 km spojují Kristýnu s centrem Hrádku nad Nisou a česko-německo-polským Trojmezím. Na své si přijdou i vodáci, protože řeka Nisa nabízí pohodový výlet přímo po státní hranici a potřebné vybavení je možné v Hrádku zapůjčit. Navečer si můžete odpočinout ve zpřístupněných mokřadech nebo zacvičit ve Fitness parku Kristýna, jehož 14 prvků je rozmístěno na březích jezera.
V centru města je přímo na Horním náměstí vidět kus jeho historie – ať už jde o nedávno obnovený morový sloup, dlažby ze starých cest, nebo staletou studnu. Klenotem centra je barokní kostel sv. Bartoloměje, zraky návštěvníků přitahuje i zajímavý novogotický Chrám Pokoje. V posledních letech bylo hodně pozornosti věnováno opravám drobných památek v krajině.
Po prohlídce města se cyklisté i pěší turisté často vydávají do Lužických a Žitavských hor, které nabízejí několik stovek kilometrů stezek různých obtížností. Množství cest nadchne i náročné cyklisty, kteří dávají přednost jízdě v terénu. Romantické skalní vyhlídky přímo nad Hrádkem nad Nisou nabízejí pohled do tří zemí najednou. Na dosah jsou z nich Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Ralská pahorkatina i České středohoří. V blízkosti Hrádku je také hrad Grabštejn s renesančním skvostem – kaplí sv. Barbory.
Historie města sahá minimálně do 13. století. V listinách je poprvé zmiňováno v roce 1287, archeologicky je ale doloženo do let 1219-1235, ze kterých pochází trám z dřevěné stavby, nalezené ve dvoře dnešního muzea přímo na Horním náměstí. Nálezy půdorysů staveb, odpadních jam a tisíců keramických střepů v hrádecké průmyslové zóně ale ukazují, že lidé zde žili již v mladší době bronzové před třemi a půl tisíci lety. V tzv. Azylu, ze kterého dnes stojí už jen jedna budova, sloužící k bydlení, byla jedna z prvních textilních manufaktur v Čechách. Textilní průmysl převládal v Hrádku i v posledních staletích. Dnes hrádecké firmy vyrábějí hlavně díly pro automobilky.