Letos proběhlo shromáždění u pomníku v městském parku. Pískovcový kámen a za ním rostoucí dub pamatují mnohé. Příznačné pro dvacáté století je, jak se měnil význam pomníku v souvislosti s politickými zvraty. Při příležitosti letošního státního svátku byla na pomníku odhalena plaketa s podobou císaře Františka Josefa I. Ne snad proto, abychom v Hrádku oslavovali habsburskou monarchii, ale ve snaze obnovovat tradice a případně vytvářet nové.
V roce 1908 slavila habsburská monarchie důležité jubileum – František Josef I. v tomto roce panoval rovných šedesát let. Oslavy probíhaly po celé monarchii a Hrádek nebyl výjimkou. V parku byl za hojné účasti obyvatel zasazen dub a před ním usazen pískovcový kámen, nesoucí desku, připomínající toto jubileum. Za deset let, po vzniku Československé republiky, musely být všechny symboly monarchie odstraněny. Pomník v parku ale neosiřel na dlouho. Nová pamětní deska byla věnována Friedrichu Ludwigu Jahnovi, otci turnerů, který v Německu na začátku 19. století zakládal gymnastické spolky, aby posílil „vlasteneckého ducha“. Po druhé světové válce byla pamětní deska z pochopitelných důvodů nahrazena deskou novou, věnovanou náčelníkovi českých Sokolů a českému učiteli chotyňské školy Josefu Jirešovi. Po nástupu komunistů v roce 1948 byla odstraněna i tato deska – sokolské hnutí nezapadalo do přestav tehdejší moci a symboly na něj upozorňující postupně mizely.
Jeden kámen – tři pomníky. Nová podoba pomníku v parku vychází z jeho komplikované historie, o to komplikovanější, uvědomíme-li si souvislosti, za jakých ke změnám docházelo. Pod plaketou císaře Františka Josefa I. je umístěna deska, zmiňující všechny tři osobnosti, které pomník připomínal, a dále deska datující letošní renovaci.
A jak je to s vytvářením tradic nových? Pátým rokem se letos při příležitosti říjnového státního svátku konalo v Hrádku shromáždění, které má být vzpomínkou nejen na vznik republiky, ale i na osudové události v našich dějinách, na obyčejné lidi, kteří tady žili před námi, snažili se uživit své rodiny, dobře vychovat své děti a díky kterým dnes můžeme tento státní svátek slavit a diskutovat o jeho významu. Což ještě před dvaceti nebylo samozřejmé. V roce 2005 byla na školu T. G. Masaryka vrácena znovunalezená deska legionáři 1. světové války Josefu Novotnému. A tento sváteční den by se měl i do budoucna stát příležitostí pro návrat historie do ulic našeho města.
„Neměli bychom zapomenout na to, že z těch 91 let od vzniku Československé republiky jsme žili jen těch prvním necelých dvacet let v demokracii a těch posledních dvacet let se o ní se střídavými úspěchy a neúspěchy snažíme. Prezident Masaryk často říkal, že demokracie je diskuse. Přeji nám všem abychom měli dost síly, odvahy a vytrvalosti naslouchat názorům svých oponentů a nepovažovat kompromisy za prohry, ale za naše společná vítězství“, řekl u pomníku starosta města Martin Půta.
Po shromáždění v městském parku pokračovaly oslavy státního svátku v obřadní síni městského úřadu. Zastupitelé vybrali dva obyvatele města, které převzali ocenění pro Osobnost Hrádku nad Nisou. Stali se jimi Ing. Karel Hrdý a Helmut Řeháček.
Odhalení původního pomníku v roce 1908.
Autorem plakety s podobiznou Františka Josefa I. je ing. arch. Miloslav Heřmánek.