Stromořadí na obou stranách Žitavské ulice je navíc návštěvníkům z Polska a Německa vstupní branou do našeho města. Po otevření nové silnice do sousedních států se tu alespoň částečně zklidnil provoz a zpevněný chodník cyklostezky bezpečně odděluje poutníky i sportovce od aut na silnici. Je hojně využíván, a to i ve dnech, kdy počasí právě nepřeje.
Čas však nelze zastavit. Stromy stárnou. Nepřispívá jim ani doprava nad jejich kořeny, sucha i další vlivy. Aby se nestaly pro své okolí nebezpečné, je třeba o ně pravidelně pečovat. Na cestě mezi Hrádkem a starým hraničním přechodem se tak děje každoročně. V loňském roce odborníci duby prořezávali a my jsme se v jedné z reportáží na hrádeckém webu dostali s kamerou až do jejich vrcholků.
V otevřené krajině nárazové větry často prověřují kondici stromů. Pokud nejsou v pořádku, není možné riskovat jejich pád na silnici či cyklostezku. Proto v letošním roce museli odborníci některé ze stromů pokácet. Na jejich místa však obratem zahradnická firma vysázela nové.
Proběhlo kácení 5 kusů velkých stromů z havarijních důvodů, dalších 5 velkých stromů z pěstebních a zdravotních důvodů. Odstraněno a nahrazeno bylo 6 neujmutých mladých stromů. Nová výsadba zahrnuje dalších 22 dubů bahenních (Quercus palustris).
Prořezy, ať již z plošin či odvážnými lezci, stejně jako letošní kácení, výsadba a následné ošetření stromů, nejsou levnou záležitostí. Hrádku nad Nisou se však pravidelně daří na podobné akce získávat dotace, což našemu městskému rozpočtu výrazně ulevuje. Letos se díky prostředkům z fondů Evropské unie revitalizuje již zmíněná alej na Žitavské, Česko-polský projekt č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0001487 „Stromy v Trojzemí - revitalizace aleje Žitavská a propagace přírodního dědictví“ nebo alej na Uhelné v rámci dalšího projektu č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0001486 s názvem „Uhelná – Revitalizace aleje a prostranství pro turisty“. V obou případech je vedoucím partnerem projektu Město Hrádek nad Nisou a spolupracujícím partnerem Město Bogatynia.