Určitě se najde dost lidí, kteří v místech, schovaných za bývalým areálem cihelny, nikdy nebyli. On pro to také nebyl moc velký důvod. V areálu bývalého hliniště sice je dost pěšinek, ale ještě poměrně nedávno působil spíše nevábně. Množství náletových dřevin, na několika místech vysypaný komunální odpad, poslední útočiště vysloužilých pneumatik.
Budoucí lesopark se nalézá relativně blízko centra města, přesto je to k nejbližším domům pár set metrů. Záměr jeho zpřístupnění nepočítá s tím, že by zde vznikl nový městský park. Kácení stromů bude jen minimální – tam, kde povedou nové stezky a tam kde je potřeba les prosvětlit od náletových dřevin. Jádro projektu spočívá ve zpřístupnění lokality. V těchto dnech vznikají nové stezky. V jejich trase probíhají terénní úpravy a zpevňování. Podobně jako na mokřadech ale jde o cesty mlatové, tedy z čistě přírodních materiálů. Část chodníků bude povalových. A využity budou i stávající laguny, které jsou přirozené napájeny povrchovou i podpovrchovou vodou.
Počítá se i s drobným mobiliářem v podobě nezbytných odpadkových košů a zastřešeným posezením. Po vzoru podobných lokalit v jiných městech zde vzniknou i dvě ohniště s lavicemi. Dětem se budou asi nejvíce líbit nízké lanové prvky, na nichž budou moci cvičit svoji obratnost.
Areál bude přístupný ze čtyř směrů: z Oldřichovské ulice podél školky, podél kynologického cvičiště od ulice Staré, z ulic Jílová a U Remízku. Projekt je rozdělen do etap. V první fázi vzniká vnější okruh, aby vznikl použitelný celek. Pokračovat se pak bude rozšiřováním chodníčků.
Město na realizaci projektu Park Cihelna Hrádek nad Nisou – 1. etapa získalo prostřednictvím Místní akční skupiny Podještědí dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu z Programu rozvoje venkova.