Výstava bude zahájena u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Jedná se o přeshraniční výstavu pořádanou organizací Hillersche Villa ve spolupráci s autorem Štěpánem Bartošem, žitavskou radnicí a Bránou Trojzemí v Hrádku nad Nisou. Výstava má dvě části. Jednu budou moci návštěvníci zhlédnout v prostorách radnice v Žitavě a druhou ve výstavní síni Brány Trojzemí v Hrádku nad Nisou.
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 25. ledna 2024 na obou výstavních místech – nejprve v 16 hodin na žitavské radnici a poté v 18 hodin v Hrádku nad Nisou ve výstavní síni Multifunkčního centra Brána Trojzemí. Vzhledem k tomu, že na obou místech budou k vidění různé fotografie a každé bude mít i svůj vlastní doprovodný obsahový a hudební program, srdečně Vás zveme na obě akce.
Na vernisáži bude přítomen autor Štěpán Bartoš, který pohovoří o své tvorbě. Pro místní historický kontext jsme pro Vás na obou místech připravili také krátké přednášky, které představí příběhy konkrétních židovských rodin ze Žitavy a Hrádku nad Nisou.
Felix Pankonin (vedoucí Netzwerkstatt Hillersche Villa) Vám v Žitavě povypráví o osudu Jana Michaelise, potomka jedné z nejstarších židovských rodin v Žitavě. Antisemity byl napaden ještě před rokem 1933. V roce 1935 uprchl s rodinou do rodného města své ženy v Čechách a vybudoval si zde nový život. Po okupaci Československa se stal opět obětí pronásledování, byl deportován a v roce 1944 zavražděn v Osvětimi.
V Hrádku nad Nisou pak Kateřina Portmann (Katedra historie Technické univerzity v Liberci) představí životní osudy rodiny Goltzových. Osud této továrnické rodiny z Hrádku nad Nisou, Liberce a okolí byl velmi ovlivněn tehdejší výraznou antisemitskou náladou ve společnosti. Přestože se členové rodiny se svým židovským původem neztotožňovali a jejich život jím nebyl ovlivněn, zapsala se jejich jména na seznamy obětí nacistické perzekuce a holocaustu. Jejich životy byly spojeny také se sousední Žitavou.
Obě akce budou simultánně tlumočeny do češtiny a němčiny a nabízejí příležitost k zajímavé německo-české výměně a přeshraničnímu setkání.
Výstava poté bude k vidění do 31. března 2024 v otevírací době radnice v Žitavě a informačního centra v Hrádku nad Nisou.
Pár slov o autorovi:
Štěpán Bartoš (1963) je významný pardubický fotograf, má na svém kontě řadu knih a fotografických dokumentů. Ve své tvorbě se nechal ovlivnit světlem a citlivostí Josefa Sudka v ateliérové tvorbě, a samozřejmě také fotografy Magnum Photos. Fotografuje architekturu, interiéry i design, stejně jako portréty. Snímá umělecká díla pro tisk, dokumentuje výstavy, stojí za činností nové pardubické galerie zaměřené na mladé umění Art Space NOV.