-
Ředitel Základní školy Lidická, Hrádek nad Nisou, Školní ul. 325, okres Liberec, příspěvková organizace (dále jen „škola") vydává dle ustanovení § 10 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) ve znění pozdějších změn a dodatků, a podle ustanovení § 7 a násl. vyhlášky č. 15/2005 Sb. ve znění pozdějších změn a dodatků, kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů, výročních zpráv a vlastního hodnocení školy, výroční zprávu o činnosti školy za období od 1. 9. 2020 do 31. 8. 2021.
Tato výroční zpráva o činnosti bude zveřejněna na webových stránkách školy www.zslid.cz a současně bude zveřejněna na přístupném místě ve škole. Do výroční zprávy může každý nahlížet a pořizovat si z ní opisy a výpisy, anebo za cenu v místě obvyklou může obdržet její kopii.
- Základní údaje o škole
Název školy:
Základní škola Lidická, Hrádek nad Nisou, Školní ul. 325, okres Liberec, příspěvková organizace
Sídlo školy:
Hrádek nad Nisou, Školní ul. 325, okres Liberec, PSČ 463 34
Zřizovatel:
Město Hrádek nad Nisou
právní forma: Obec
IČO: 262854
sídlo: Horní náměstí 73
463 34 Hrádek nad Nisou
Právní forma školy:
Příspěvková organizace
Den vzniku organizace: 1. 1. 2003
Identifikační číslo: 709 83 003
Ředitel školy:
Mgr. Jaroslav Poláček
Pod Tratí 634, Hrádek nad Nisou, PSČ 463 34
Datum zařazení do sítě: 09. 02. 1996
Poslední změna zařazení: 1. 9. 2016
Přehled součástí:
ZÁKLADNÍ ŠKOLA
|
IZO
|
102 229 511
|
kapacita 375 žáků
|
ŠKOLNÍ DRUŽINA
|
IZO
|
116 402 482
|
kapacita 90 žáků
|
Školská rada: Zřízena rozhodnutím zřizovatele dne 31. 10. 2005, Usnesení č. 20/638/RM/05
Seznam členů Školské rady:
Usnesením rady města č. 03/104/RM/18 byli do školské rady ZŠ Lidická na funkční období do roku 2021 jmenováni: Radek Horák, Mgr. Ladislava Jurková, Mgr. Josef Horinka. Rada města vzala na vědomí složení Školské rady ZŠ Lidická:
Zástupci pedagogů: Mgr. Karel Jäschke, Mgr. Daniela Schejbalová, Mgr. Jana Večerníková.
Zástupci rodičů: Ing. Jana Tůmová, Ladislav Fialka, Ing. Jaromír Mottl.
Předseda ŠR: Mgr. Jana Večerníková
Z důvodu Covid – 19 byla prodlouženo funkční období členů ŠR do doby, kdy bude možné uskutečnit volby nové ŠR. Volby zástupců pedagogů a zákonných zástupců proběhnou v září 2021.
Mimoškolní nebo občanská sdružení působící při škole:
Sdružení rodičů a přátel dětí školy
Školní sportovní klub při Asociaci školních sportovních klubů, registrovaný pod číslem SEČ/466/12, proběhla změna registrace, SKK již nemá sídlo na adrese školy.
E-mail: info@zslid.cz
WWW stránky: www.zslid.cz
- Charakteristika školy
Základní škola Lidická je úplná základní škola s 1. - 9. ročníkem.
Výuku ve škole vedou kvalifikovaní zkušení pedagogové, kteří:
- vytváří bezpečné klima školy a třídy,
- uplatňují individuální přístup ke každému žákovi,
- věnují zvláštní péči žákům se speciálními vzdělávacími potřebami,
- využívají moderní výukové metody a postupy,
- pracují s moderními programy a technologiemi,
- vytvářejí podmínky pro rozvoj talentovaných žáků.
Zástupci žáků 5. - 9. ročníku mají možnost na pravidelných setkáních žákovského parlamentu s vedením školy vyjádřit svoje připomínky a náměty k jednotlivým činnostem ve škole.
Pro žáky 1. stupně organizujeme společnou česko – německou výuku a vícedenní společné pobyty českých a německých dětí. Žáci druhého stupně spolupracují s žáky partnerských škol v Německu a Polsku prostřednictvím setkávacích dnů.
Pro žáky 2. stupně škola pořádá lyžařské výchovně vzdělávací zájezdy (7. třídy), žákům 8. a 9. tříd nabízíme výcvik carvingového lyžování. Pro žáky škola pořádá jazykové kurzy v Anglii, kde výuka probíhá s rodilým mluvčím, a pobytové a poznávací zájezdy do Německa – do Drážďan a Berlína s prohlídkou památek a návštěvou parlamentu.
Škola spolupracuje na zajištění činnosti Mezinárodního parlamentu dětí a mládeže Euroregionu Nisa.
Změny v organizaci vzdělávání a výchovy ve školním roce 2020/2021:
V souladu s RVP, v rámci projektu ŠVP ZŠ Lidická - Š:schkola (ESF) a na základě schválené koncepce Č - N školy jsme zavedli školní vzdělávací program ve školním roce 2007/2008. Od roku 2012/2013 vyučujeme podle ŠVP ZV ZŠ Lidická Š:schkola ve všech ročnících.
Dlouhodobé vývojové trendy:
Činnost školy nejvíce ovlivnila epidemie Covid – 19. Po úspěšném zahájení školního roku jsme od 18. 9. 2020 opět měli povinné nošení roušek ve všech prostorách školy.
Od 12. října byl zakázán zpěv – výuka hudební výchovy pokračovala bez zpěvu a druhý stupeň měl zavedenou střídavou výuku. Na dny 26. a 27. října 2020 byl vydán zákaz osobní přítomnosti žáků školy na vzdělávání. Nakonec vláda schválila další opatření a celá škola – 1. stupeň, 2. stupeň i školní družina – byla uzavřena od 14. 10. 2020 s tím, že žáci 1. stupně se mají vrátit po prodloužených prázdninách 2. 11. do školy.
Od 18. 11. byla povolena osobní přítomnost žáků 1. a 2. ročníku. Pro ostatní žáky pokračovalo povinné vzdělávání distančním způsobem. Již před tím byla škola pověřena (od 9. 11. 2020) péčí o děti a mládež za nouzového stavu. Žáci, jejichž rodiče vykonávali vyjmenované profese, docházeli do školy za stanovených podmínek a vzdělávali se kombinovaným dálkovým i prezenčním způsobem. Školu navštěvovalo cca 20 žáků ze všech hrádeckých škol.
Od 30. 11. 2020 byla povolena osobní přítomnost žáků 1. stupně a žáků 9. ročníku. Žáci 6. – 8. ročníku měli rotační výuku.
Od 27. 12. 2020 byla povolena osobní přítomnost žáků 1. a 2. ročníku. Ostatní žáci se povinně vzdělávali distančním způsobem. Obnovili jsme činnost školy za nouzového stavu. Od 1. 3. 2021 byla škola opět uzavřena pro 1. i. 2. stupeň a poskytována byla pouze péče nouzové školy pro žáky až do věku 13 let. (upravila jsem větu – může to tak být?)
Od 18. března 2021 byla zavedena povinnost pravidelného testování zaměstnanců školy na přítomnost viru COVID – 19. Škola zajistili očkování pedagogů (pro všechny zájemce).
Od 12. 4. probíhala ve škole výuka žáků 1. stupně rotačně. Školám a školským zařízením byla uložena povinnost testovat žáky 2x týdně Ag testy, nebo v případě RT-PCR testů 1x týdně. Škola vydala směrnici k vzdělávání od 12. 4., ve které upřesnila podmínky a postup testování - osoby, místnosti, hygienická pravidla, pravidla úklidu, kroky školy při podezření na výskyt nákazy Covid – 19, omlouvání žáků z výuky atd.
Od 3. 5. byla povolena osobní přítomnost žáků 2. stupně ve škole rotačně. Testování se provádělo 1x týdně u žáků 1. stupně a 2x týdně u žáků 2. stupně.
Od 24. 5. se zmírňují podmínky pro organizaci sportovních činností ve školách a od 31. 5. jsou povoleny školy v přírodě.
Od 7. 6. byla zrušena povinnost nošení ochranných roušek při vzdělávání po dobu, kdy žáci sedí v lavici nebo jsou jinak usazeni. V té době nemuseli mít roušku ani pedagogičtí pracovníci.
Po dobu uzavření škol probíhala výuka distanční způsobem. Škola byla na tento způsob výuky připravena již z minulého školního roku. Učitelé i žáci měli v rámci domény zslid.cz vytvořené e-mailové adresy a účty v prostředí Office 365. Díky tomu jsme mohli využívat části balíku Office – Teams, OneNote, Forms, Word, Excel, PowerPoint, Outlook. Komunikace s žáky tak nebyla přerušena a díky předchozímu využívání Office 365 při běžné výuce vzdělávání žáků pokračovalo. Škola také pomáhala řešit technické problémy žáků - zapůjčení notebooků a metodicky vedla rodiče, kteří měli zájem lépe poznat problematiku vzdělávání v prostředí Teams. V tomto období byly velkou podporou webináře v rámci projektu SYPO. Důležitá byla spolupráce a vzájemná podpora pracovníků školy a podpora firmy TrollComputers – náš PC správce sítě. Z mimořádné dotace MŠMT jsme zakoupili 29 notebooků pro učitele, kteří toto vybavení nejen ocenili, ale také 100% využili.
Od 1. 1. 2020 jsou školy financovány nový způsobem. Nově je nařízením vlády stanoven maximální počet hodin výuky financovaný ze státního rozpočtu – tzv. PHmax. Základními a zásadními vstupními údaji pro výpočet PHmax je počet tříd a počet žáků (uvedený ve statistickém výkazu). Na základě Metodiky MŠMT jsme vypočítali PHmax pro naši školu a zjistili, že máme ještě možnost navýšit počet pedagogů na naší škole od září 2020 a rozdělit školní družinu na 4 oddělení. Ne všechno ale bylo nakonec možné hned od září 2019 (nemá tam být září 2020?). Rozvojový program pro školní družiny byl vyhlášen v srpnu 2020. Navýšení rozpočtu dle předloženého PHmax školní družiny nám bylo schváleno od nového školního roku. Od ledna 2021 je financování 4 oddělení školní družiny součástí běžného rozpočtu přímých nákladů školy.
Zaměření naší školy na mezinárodní spolupráci je dlouhodobě hodnoceno jako úspěšné a potřebné. Společně se školami svazku škol Š:schkola jsme navázali na úspěšnou realizaci společného projektu – Škola eko?logicky! realizací projektu Řemesla v Trojzemí. Projekt Řemesla v Trojzemí byl podán do programu Interreg V-A Česko – Sasko. Projekt byl schválen a realizace projetu byla zahájena 1. 10. 2017. Ukončení projektu bylo plánováno na září 2020. Vzhledem k protiepidemickým opatřením na jaře 2020 se nám ale nepodařilo realizovat některé plánované aktivity, a tak jsme požádali o prodloužení projektu do 31. 12. 2020. Poskytovatel dotace nám vyhověl a nám se podařilo uskutečnit plánované společné pobyty žáků 1. stupně a návštěvy partnerských škol. Pobyty žáků 1. stupně jsme museli letos organizovat opět bez účasti německých žáků. Žáci partnerské školy v Hartau nemohli cestovat díky Covid – 19 do zahraničí, a tak jsme jeli na pobyty sami a během pobytu jsme se setkali virtuálně přes Skype.
Projekt Řemesla v Trojzemí byl ukončen k 31. 12. 2020. Celé jaro jsme dokladovali vše potřebné a nakonec bylo vyúčtování projektu za všechny partnery úspěšně schváleno a dotace všem partnerům v požadované výši vyplacena.
Naše škola je stále hlavním partnerem svazku tří měst Malý trojúhelník při organizaci činnosti Mezinárodního parlamentu dětí a mládeže ERN. V roce 2020/2021 byla činnost v důsledku opatření Covid – 19 přerušena.
Škola pokračuje v zaměření na rozvoj inkluzívního vzdělávání – od 1. 11. 2018 jsme realizovali projekt Společné vzdělávání na ZŠ Lidická v rámci OP Výzkum, vývoj a vzdělávání. Projekt byl ukončen 31. 10. 2020. Součástí projektu byla vedle inkluze také badatelská činnost ve škole i školní družině a využití ICT v hodinách. Vyúčtování projektu bylo během školního roku schváleno. Od 1. 11. 2020 realizujeme projekt Podpora žáků na ZŠ Lidická v rámci OP Výzkum, vývoj a vzdělávání. Projekt bude ukončen 31. 10. 2022. Součástí projektu je vedle inkluze také badatelská činnost ve škole i školní družině a využití ICT v hodinách. Projekt Podpora žáků na ZŠ Lidická má rozpočet 754 764 Kč a je opět zaměřen na podporu inkluzivního vzdělávání – speciální pedagog a jeho asistent.
Projekt byl sice zahájen, ale čerpání probíhalo jen v oblasti ICT – nákup nových notebooků pro třídu 3. B a podpory inkluzivního vzdělávání.
Dlouhodobě také realizujeme aktivity, které přispívají k nastolení a rozvoji bezpečného klimatu ve škole. Realizovali jsme projekt Bezpečné klima ve třídách 2 v rámci Dotačního programu Libereckého kraje a společně s městem Hrádek nad Nisou projekt Prevence pro všechny z programu Interreg Č – S a Dotačního programu Libereckého kraje. Na tento projekt jsme se rozhodli navázat společným projektem všech hrádeckých základních škol – Prevence v hrádeckých školách – dramatizace. Rozpočet projektu je 174 000 Kč. Významná je především společná příprava a realizace projektu. Obsahem projektu by měly být pobyty žáků s preventivními aktivitami a dramatizace problémových situací a jevů.
Součástí podpory našich žáků je také zapojení do projektů Potravinová pomoc dětem, Školní mléko a Ovoce do škol.
Společně s městem Boleslawiec jsme v roce 2018 úspěšně realizovali projekt zaměřený na tradiční řemesla v Čechách a Polsku. Projekt s názvem „Co si vyzkouším, tomu rozumím“ byl k 31. 12. 2018 předložen k vyúčtování a během tohoto roku jsme doplnili vyúčtování a úspěšně zpracovali Zprávu o realizaci. Zpráva i vyúčtování byly schváleny a dotace proplacena.
Podání projektu Řemesla v Trojzemí souvisí se zaměřením školy na rozvoj přírodovědných a technických předmětů. Ve školním roce jsme pokračovali v propagaci přírodních věd prostřednictvím našeho Centra kolegiální podpory v rámci projektu Výuka přírodních věd nově (OP VVV).
Dlohodobým trendem je také soustředit se na využívání ucelených řad učebnic, pracovních sešitů a dalších pomůcek. Na prvním stupni používáme učebnice nakladatelství Nová škola, které mají oporu v multimediálních interaktivních učebnicích. S využitím interaktivních tabulí (ve všech učebnách) je výuka zajímavá, podnětná a atraktivní pro žáky i učitele.
V průběhu školního roku jsme rozvíjeli spolupráci se společností AMAVET, která se již 20 let věnuje výuce a propagaci robotiky. Pod hlavičkou Klubu robotiky pracovali v tomto roce tři robotické kroužky. V tomto trendu budeme pokračovat i v dalších letech.
Škola se také úspěšně zapojuje do akcí pořádaných Mikroregionem Hrádecko-Chrastavsko, které vedou k užší spolupráci škol mikroregionu. Velmi úspěšnou akcí je soutěž Zlatá pětka, kterou ZŠ Lidická spoluorganizuje a kde ředitel školy Mgr. Jaroslav Poláček působí jako ředitel soutěže. Finále letošního ročníku proběhlo opět na hradě Grabštejn. Vítezem finálového kola se stal tým ZŠ Lidická pod vedením paní učitelky Jany Večerníkové.
Úspěšnou práci pedagogů školy prezentujeme nejen hrádecké veřejnosti, ale i odborné pedagogické v rámci Libereckého kraje. Naši učitelé působí v týmech, které připravují a organizují okresní a krajská kola olympiád a ředitel školy jen předsedou Krajského kabinetu matematiky v rámci programu Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů a nyní je členem Národního kabinetu matematiky.
V průběhu školního roku byla hrádecká veřejnost seznámena se změnami ve vedení ZŠ T.G.M. ZŠ Lidická se to dotklo v souvislosti se záměrem zřizovatele sloučit obě školy do jednoho právního subjektu. Bouřlivé reakce veřejnosti na sociálních sítích, veřejná projednání sloučení a jednání Rady a Zastupitelstva města Hrádek nad Nisou nakonec vedly k ustanovení školské komise, která se do prosince 2020 věnovala Plánu rozvoje školství v Hrádku nad Nisou. Výsledky práce komise posoudil zřizovatel škol. Rozhodl se školy nesloučit a následně vyhlásil konkurz na ředitele ZŠ T.G.M.
V průběhu školního roku jsme zahájili realizaci projektu IROP rekonstrukce a vybavení učeben cizích jazyků. Realizace proběhla v prosinci 2020 – únoru 2021. Nyní probíhá fáze dokladování a předložení vyúčtování projektu.
Přehled vzdělávacích programů, rozšířená výuka předmětů:
Vzdělávací program
|
Č. j. MŠMT
|
Školní rok 2020/2021
|
v ročnících
|
počet žáků
|
ŠVP ZV ZŠ Lidická
Š:schkola
|
|
- – 5.
|
172
|
ŠVP ZV ZŠ Lidická
Š:schkola
|
|
6. – 9.
|
186
|
Dle výkazu o základní škole M 3 ke dni 30. 9. 2020.
Z důvodu epidemiologických nařízení v ČR a SRN (epidemie Covid – 19) byla po celý školní rok v 1. - 4. třídě omezena výuka s partnerskou školou v Hartau –Š:schkola. (upravila jsem text – může to takhle být?)
Povinně volitelné předměty:
- 1. ročník Dramatizace v Čj,
- 3. ročník Dramatizace v Čj, Německý jazyk
- 5. ročník Dramatizace v Čj, Německý jazyk
- 6. ročník Další cizí jazyk - Nj
- 7. ročník Další cizí jazyk – Nj,
- 8. ročník Další cizí jazyk – Nj,
- 9. ročník Cvičení z M/Čj, Další cizí jazyk – Nj, Technické práce
Nabídka aktivit pro talentované žáky:
Podpora talentovaných žáků ZŠ Lidická ve šk. roce 2020/2021
|
Den
|
Název, vyučující
|
Čas: od - do
|
Pondělí
|
Klub robotiky při ZŠ Lidická, p. uč. Šťastná
|
13:30 – 15:00
|
Logopedie, p. uč. Nevyhoštěná
|
13:30 – 16:30
|
Dyspreventík – p. uč. Klenovičová, p. uč. Kolmanová
|
13:30 – 14:15
|
Ruční práce, p. uč. Pöschlová
|
13:45 – 14:30
|
Dopravní výchova p. uč. Stasová
|
14:00 – 14:45
|
Sborový zpěv, p. uč. Večerníková
|
14:00 – 14:45
|
Drama-kroužek, 6.-7. ročník, p. uč. Brabencová
|
14:15 – 15:00
|
Hra na klavír 1, p. uč. Jäschke
|
14:00 – 15:00
|
Florbal, 2. stupeň, p. uč. Dudek
|
15:00 – 16:00
|
|
|
Úterý
|
Hra na flétnu - pokročilí, p. uč. Večerníková
|
15:00 – 15:45
|
Badatelský klub, p. uč. Kryštůfková
|
13:30 – 15:00
|
Florbal, 4. – 5. ročník, p. uč. Filipová (1x za 14 dní)
|
14:00 – 14:45
|
Miniházená, 2. – 4. ročník, p. uč. Filipová (1x za 14 dní)
|
14:00 – 14:45
|
Hra na klavír 2, p. uč. Jäschke
|
14:00 – 15:00
|
Hra na klavír 3, p. uč. Jäschke
|
15:00 – 16:00
|
|
|
Středa
|
Seminář z Čj, 9. ročník, p. uč. Poláčková
|
14:00 – 14:45
|
Seminář z D, 6.-9. ročník, p. uč. Valentová
|
14:00 – 14:45
|
Psaní „všemi deseti“, p. uč. Šťastná
|
14:00 – 14:45
|
Hra na klavír 4, p. uč. Jäschke
|
14:00 – 15:00
|
Florbal, p. uč. Dudek
|
15:00 – 16:00
|
|
|
Čtvrtek
|
Školní parlament, p. uč. Poláčková, p. uč. Šťastná
|
7:00 – 7:40
|
Flétna - začátečníci, p. uč. Večerníková
|
12:40 – 13:25
|
Robotárna, 6. – 9. ročník, p. uč. Filipová
|
13:45 – 14:30
|
|
|
Pátek
|
Klub robotiky při ZŠ Lidická, p. uč. Poláček
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Údaje o žácích, výsledky výchovy a vzdělávání
Přehled vývoje počtu tříd, žáků (podle stavu žáků k 30. 6. 2021)
|
Počet tříd
|
Celkový počet žáků
|
Počet žáků na jednu třídu
|
Počet žáků na učitele
|
|
Šk. rok
|
2019/20
|
2020/21
|
2019/20
|
2020/21
|
2019/20
|
2020/21
|
2019/20
|
2020/21
|
|
16
|
16
|
372
|
358
|
23,25
|
22,38
|
14,25
|
?
|
Přehled prospěchu žáků ve školním roce 2020/2021 (podle stavu žáků k 30. 6. 2021)
|
Počet žáků
|
Prospělo s vyznamenáním
|
Prospělo
|
Neprospělo
|
|
Ročník
|
2019/20
|
2020/21
|
2019/20
|
2020/21
|
2019/20
|
2020/21
|
2019/20
|
2020/21
|
1.
|
24
|
38
|
23
|
37
|
0
|
1
|
1
|
0
|
2.
|
46
|
24
|
38
|
23
|
8
|
1
|
0
|
0
|
3.
|
24
|
47
|
15
|
35
|
9
|
12
|
0
|
0
|
4.
|
39
|
24
|
23
|
12
|
16
|
10
|
0
|
2
|
5.
|
43
|
39
|
22
|
24
|
21
|
15
|
0
|
0
|
I. stupeň
|
176
|
172
|
121
|
131
|
54
|
39
|
1
|
2
|
6.
|
53
|
58
|
26
|
28
|
26
|
27
|
1
|
3
|
7.
|
53
|
54
|
19
|
20
|
32
|
34
|
2
|
0
|
8.
|
25
|
51
|
7
|
20
|
18
|
25
|
0
|
6
|
9.
|
65
|
23
|
27
|
7
|
38
|
16
|
0
|
0
|
II. stupeň
|
196
|
186
|
79
|
75
|
114
|
102
|
3
|
9
|
Přehled klasifikace chování žáků ve školním roce 2020/2021 (podle stavu žáků k 30. 6. 2021)
|
Počet žáků
|
Velmi dobré
|
Uspokojivé
|
Neuspokojivé
|
|
Šk. rok
|
2019/20
|
2020/21
|
2019/20
|
2020/21
|
2019/20
|
2020/21
|
2019/20
|
2020/21
|
celkem
|
372
|
358
|
371
|
352
|
0
|
5
|
1
|
1
|
Počty zapsaných a zařazených žáků
Školní rok 2019/20
|
Školní rok 2020/2021
|
Zapsaní do 1. třídy
|
Počet žádostí o odklad
|
Nastoupí do 1. třídy
|
Zapsaní do 1. třídy
|
Počet žádostí o odklad
|
Nastoupí do 1. třídy
|
48
|
11
|
37
|
38
|
14
|
24
|
Počty žáků přijatých ke studiu ve středních školách (víceletých G) ve školním roce 2020/21..
Gymnázia
|
SOŠ vč. konzervatoří
|
SOU
s maturitou
|
SOU
bez mat.
|
8 letá
|
6 letá
|
4 letá
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
0
|
0
|
1
|
1
|
1
|
1
|
10
|
10
|
3
|
3
|
12
|
12
|
Výsledky přijímacího řízení na střední školy.
Cermat zpracoval výsledky žáků jednotlivých škol v porovnání s celostátním průměrem. Tabulky uvádí agregovaná data výsledků žáků naší školy v centrálně zadávaných testech jednotné přijímací zkoušky 2021 z matematiky a z českého jazyka a literatury.
- Personální zabezpečení činnosti školy
Přehled počtu pedagogických a nepedagogických pracovníků
Pořadové číslo
|
Pracovní zařazení, funkce
|
Úvazek
|
Kvalifikace, stupeň vzdělání, obor, aprobace
|
Roků ped. praxe
|
1.
|
Uklízečka
|
1,00
|
SO, 2. tř.
|
|
2.
|
Uklízečka
|
0,40
|
SO, 2. tř.
|
|
3.
|
Hospodářka
|
1,00
|
ÚSO, 8. tř.
|
|
4.
|
Uklízečka
|
1,00
|
SO, 2. tř.
|
|
5.
|
Školník, topič
|
1,25
|
SO, 5/3 tř.
|
|
6.
|
Uklízečka
|
1,00
|
SO, 2. tř.
|
|
7.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
4
|
8.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
19
|
9.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, spec ped.
|
25
|
10.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
38
|
11.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
26
|
12.
|
Učitelka
|
0,36
|
VŠ, 1. stupeň
|
38
|
13.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
37
|
14.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
25
|
15.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
34
|
16.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Fj
|
9
|
17.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Z - Tv
|
20
|
18.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Nj
|
10
|
19.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Hv, 1. stupeň
|
34
|
20.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Aj
|
14
|
21.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Ch - Př
|
22
|
22.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, M - Z
|
22
|
23.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, M - Pč
|
36
|
24.
|
Učitel
|
0,36
|
Stud. VŠ, Informatika
|
1
|
25.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Čj - Ov
|
16
|
26.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Spec. ped.
|
10
|
27.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Nj
|
15
|
28.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Tv
|
20
|
29.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Čj - D
|
22
|
30.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, M - F
|
9
|
31.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Nj - Tv
|
1
|
32.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Nj - D
|
18
|
33.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, M - F
|
33
|
34.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Čj - D
|
28
|
35.
|
Učitel
|
0,25
|
VŠ, Z - Tv
|
8
|
36.
|
Vychovatelka
|
1,00
|
VŠ CV
|
23
|
37.
|
Vychovatelka
|
1,00
|
VŠ CV
|
27
|
38.
|
Vychovatelka
|
0,57
|
VŠ
|
46
|
39
|
Vychovatelka
|
1,00
|
VŠ CV
|
22
|
40
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ Spec. ped.
|
11
|
41
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
7
|
42
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
1
|
Komentář k tabulce: počty pracovníků - fyzické osoby
Počet učitelů, kteří nastoupili nebo odešli
OPZ
|
Do 30 let
|
31 až
40 let
|
41
až 50 let
|
51 let až důch. věk
|
Důchodový věk *)
|
Celkem/žen
|
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
|
Nově přijatí pedagogové
|
0/0
|
0/0
|
11
|
0
|
0
|
1/1
|
Ukončené PP pedagogů
|
|
1/0
|
0/0
|
0/0
|
0/0
|
1/0
|
|
Školní rok 2019/2020
|
Školní rok 2020/2021
|
Nastoupili
|
3
|
|
1
|
|
Odešli
|
na jinou školu
|
mimo školství
|
na jinou školu
|
Mimo školství
|
0
|
0
|
0
|
1
|
Počet důchodců a nekvalifikovaných pedagogických pracovníků ve škole
Školní rok 2019/2020
|
Školní rok 2020/2021
|
nekvalifikovaných
|
důchodců
|
nekvalifikovaných
|
důchodců
|
0
|
1
|
0
|
2
|
- Údaje o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků
Celkový přehled dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků
Počty pracovníků
|
Druh vzdělávání
|
Celkem
|
dlouhodobé
|
krátkodobé (kurzy)
|
31
|
7
|
131
|
138
|
Poznámky:
Studium ke splnění kvalifikačních předpokladů
a) Studium v oblasti pedagogických věd
Druh studia
|
Počet
|
Distanční, navazující na asistenta pedagoga, Pedagogika volného času – vychovatel.
|
1
|
Kombinované studium Mgr. Učitelství německého jazyka a literatury pro SŠ.
|
1
|
Denní studium. Bakalářský studijní program. Informatika.
|
1
|
Distanční. Bakalářský studijní program - NJ a AJ se zaměřením na vzdělávání
|
1
|
Studium ke splnění dalších kvalifikačních předpokladů
a) Studium k výkonu specializovaných činností
Druh studia
|
Počet
|
Specializační studium pro školní metodiky prevence
|
1
|
b) Studium k prohlubování odborné kvalifikace – dlouhodobé studium
Druh studia
|
Počet
|
Distanční magisterské, Učitelství 1. stupeň
|
1
|
Studium pro vedoucí pedagogické pracovníky
|
1
|
Studium k prohlubování odborné kvalifikace
Typ kurzu
|
Počet pracovníků
|
Pozn.
|
Informativní školení pro výchovné poradce k jednotným přijímacím zkouškám.
|
1
|
Osv.
|
Zákoník práce – novela 2020/2021
|
1
|
Osv.
|
FKSP ve školách
|
1
|
Osv.
|
Platové předpisy v souvislostech
|
1
|
|
Novela zákona o pedagogických pracovnících
|
1
|
Osv.
|
Gradované úlohy v matematice
|
2
|
Osv.
|
Webinář Epson pro školství
|
1
|
Osv.
|
Virtuální robotika
|
1
|
Osv.
|
Revize RVP – Základy algoritmizace a programování
|
1
|
Osv.
|
Revize RVP – Práce s daty
|
1
|
Osv.
|
Revize RVP – vzdělávání koordinátorů změny
|
1
|
Osv.
|
Národní kolokvium Matematika a její aplikace
|
1
|
Osv.
|
Jak na nový RVP ZV ve škole
|
1
|
Osv.
|
Krajský workshop ICT
|
1
|
Osv.
|
Konzultace pro žadatele k výzvám Šablony III
|
1
|
Osv.
|
Strategické řízení a plánování
|
2
|
Osv.
|
Aktuální legislativní a organizační problémy ve školství
|
1
|
Osv.
|
Financování regionálního školství
|
1
|
Osv.
|
Třídním učitelem v postcovidové době I
|
36
|
Osv.
|
Třídním učitelem v postcovidové době II
|
36
|
Osv.
|
Třídní učitel jako lídr
|
1
|
Osv.
|
Didaktická strategie „líného učitele“
|
1
|
Osv.
|
Možnosti a volby ve vedení pedagogického týmu
|
2
|
Osv.
|
Digitální kompetence v přírodních vědách: digitální geografická data a mapy
|
1
|
Osv.
|
Badatelská výuka ve fyzice a změny RVP ZV
|
1
|
Osv.
|
ROB1 angličtina
|
6
|
Osv.
|
ROB1 němčina
|
6
|
Osv.
|
Závěrečná konference projektu Strategické řízení a plánování ve školách
|
2
|
Osv.
|
Zacházení s chemickými látkami
|
1
|
Osv.
|
Zvládání konfliktních situací
|
1
|
Osv.
|
AMOS – soubor vzdělávacích materiálů pro 1. ročník
|
6
|
Osv.
|
Školní družiny – tisíc věcí, co nás trápí
|
1
|
Osv.
|
Jak zvládat emoce a jednat asertivně
|
1
|
Osv.
|
Hodnocení žáků v průběhu distančního vzdělávání
|
1
|
Osv.
|
Klima třídy
|
1
|
Osv.
|
Letní škola historie
|
1
|
Osv.
|
Unplugged
|
6
|
Osv.
|
|
|
|
|
|
|
- Údaje o prevenci sociálně patologických jevů
Prevence - ZŠ Lidická 2020/2021
Vzhledem k pokračujícím mimořádným opatřením se v letošním školním roce podařilo zrealizovat pouze malou část z plánovaných preventivních aktivit a programů. Po návratu do škol následovalo ve třídách adaptační období a mapování problematických oblastí v jednotlivých třídách.
Realizované aktivity a programy
Prevence pro žáky - 1. stupeň
Kraje pro bezpečný internet – 3. ročník. Vzdělávání a informace o IT bezpečnosti. Mezi jednotlivci v soutěži pro žáky uspěla Beáta Matoušová.
Zdravé tělo – 2. ročník, Maják o.p.s.
Já a internet – 3. ročník, Maják o.p.s.
JSNS (Jeden svět, Člověk v tísni) – Kyberšikana pro 2. – 5. ročník, prevence během distanční výuky.
Jsme parta – 4. ročník, Maják o.p.s.
Dopravní výchova
Vycházka s dopravní tematikou – 2. - 3. ročník, Policie ČR
Projektový den s dopravní tematikou. V měsíci červnu uspořádala třída devátého ročníku na hřišti u ZŠ TGM pod vedením školy projektový den s dopravní tematikou pro 4. ročník. Nácvik testů proběhl ve škole v rámci výuky.
Markéty dopravní výchova, pracovní listy – Od 5. ročníku, žáci tvoří vlastní portfolio s dopravní tematikou.
Prevence pro žáky - 2. stupeň
Kraje pro bezpečný internet – Vzdělávání a informace o IT bezpečnosti od 6. ročníku. Naše škola zapojila do projektu žáky 2. stupně a umístila se celkově na 3 místě.
NUKIB – Třídy 8. A, 9. A (Národní ústav pro kybernetickou a internetovou bezpečnost – videa ke komentování včetně komentářů influencerů a youtuberů, diskuse po chatu a hovor v TEAMS s MP.
JSNS (Jeden svět, Člověk v tísni) – Třídy 8. A, 9. A,
portál Člověka v tísni s mnoha různorodými preventivnímu materiály vhodnými k využití v distanční výuce.
Klima třídy – 6. ročník, Maják o.p.s.
Intervence – třída 7. A – Maják o.p.s. Zmapování vztahů, doporučení práce s kolektivem.
Intervence – třída 8. A – Maják o.p.s. Zmapování vztahů, doporučení práce s kolektivem.
Unplugged – třídy 6. B, 7. B, a 6. C. V letošním školním roce se program sice velmi těžko začleňoval do distanční výuky, v různých obměnách však proběhl. Ostatní proškolení vyučující mají díky programu metodickou podporu pro další školní rok.
Dopravní výchova
Markéty dopravní výchova, pracovní listy – Od 6. ročníku, žáci tvoří vlastní portfolio s dopravní tematikou.
Školení pro učitele
Unplugged - V letošním roce byl zakončen přeshraniční projekt s názvem Unplugged, který měl za úkol proškolit 6 třídních učitelů 2. stupně (z každé instituce) a poskytnout jim metodiku a materiály pro implementaci témat primární prevence (návykové látky, rizikové chování,…) do třídnických hodin. Letos se uskutečnilo setkání za účelem probrání posledních 6-ti lekcí a zhodnocení celého projektu. Školení proběhlo v Žitavě za přítomnosti učitelů ZŠ TGM, ZŠ Lidické, ale také za účasti německých spolupracovníků z různých organizací a školských zařízení.
Třídním učitelem v postcovidové době – vedení třídnických hodin. Školení probíhalo během distanční výuky, proškolen byl celý učitelský sbor ZŠ Lidická, org. Život bez závislostí
Spolupráce s rodiči
V průběhu celého školního roku byly rodičům zasílány informace a odkazy na semináře a webináře s preventivní tematikou.
Advaita z. ú. – Přednáška pro rodiče – Stres
Webinář pro rodiče – Děti a internet
Webinář pro rodiče – Kyberšikana
Kraje pro bezpečný internet – Vzdělávání a informace o IT bezpečnosti, informace o kurzech pro rodiče a děti
Maják o. p. s. – Podpora pro rodinu a děti
JSNS (Jeden svět, Člověk v tísni) – Kyberšikana
- Údaje o průběhu a výsledku kontrol
Získávání a analyzování informací o činnosti škol a školských zařízení v období distančního vzdělávání žáků podle § 178odst. 2 písm. a) školského zákona, s ohledem na opatření související s pandemií nemoci covid – 19.
Česká školní inspekce, Liberecký inspektorát.
Čj. ČŠIL-302/21-L
Dne: 5. 5. 2021
- Základní údaje o hospodaření školy
- Údaje o dalších aktivitách školy
Inovace, nové metody výuky
Projekty školy:
Svazek škol Š:schkola
Partnerské školy založily v květnu 2007 přeshraniční Svazek škol „ Š:schkola“, jehož obsahem je pravidelná vzájemná spolupráce a vzájemné soužití. K tomu již existují dobré předpoklady, neboť stávající partnerské vztahy vytváří širokou síť kontaktů. Do projektu je zapojeno více než 1000 dětí a 100 pedagogů a pracovníků škol, kteří společně úzce spolupracují na 11 školských zařízeních.
Řemesla v Trojzemí
Projekt navázal na podaný projekt IROP – Nástavba odborných učeben ZŠ Lidická v Hrádku nad Nisou. Doplnil projekt nástavby o vytvoření programů pro výuku robotiky a využití jazykových učeben. V rámci projektu jsme pokračovali ve spolupráci a rozvoji přeshraniční sítě vzdělávacích školských zařízení. Tématem spolupráce v dalším období je věda a technika – tradiční řemesla. Vybudovali jsme modelová pracoviště, která budou sloužit jako vzor pro ostatní školská zařízení v Euroregionu Nisa. Každá škola se specializovala v rámci projektu na jednu oblast techniky - obrábění kovů, výroba textilu, výroba keramiky apod., K dané tématice si škola připravila metodicky a didakticky kompletní výukové programy, které jsou dvojjazyčné a na jejichž přípravě se podíleli mimo žáků, pedagogů i odborní experti. Programy pomohou žákům pochopit význam techniky a propagovat technická povolání. V rámci projektu byly výukové programy prakticky vyzkoušeny žáky naší školy i žáky partnerských škol svazku Schkola.
Projekt má 5 milníků:
- Vytvoření technických podmínek.
Jedná se o vybudování učebny, ve které bude výuka probíhat. Nakoupili jsme nové lavice a židle, ale zejména vybavením učebny technickými pomůckami pro výuku – lego stavebnice pro výuku robotiky pro 1. stupeň (WeDo), pro 2 stupeň Fischer Technik, notebooky pro připojení a ovládání stavebnic, 3D tiskárny, nářadí pro ruční obrábění, soustruhy na dřevo a kov a materiál pro ruční a strojní obrábění a 3D tisk.
- Setkávání
Nosným prvkem projektu je rozvoj stávající spolupráce škol. Tento milník sdružuje náklady na zajištění dalších 3 let spolupráce – doprava na setkání, mzdové náklady na přípravu programu setkání, materiál a tlumočení.
- Pobyty, tábory a exkurze
Tradičním prvkem setkávání jsou společné Č – N pobyty. Z projektu jsme uhradili dopravu, ubytování a stravování dětí na pobytech a příslušné mzdové náklady na zajištění pobytů a tlumočení. Každý rok jsme uspořádali prázdninový Č – N tábor pro děti se zájmem o rozvoj jazykových znalostí.
- Nové programy
Tento milník zahrnuje všechny aktivity související s přípravou, testováním a evaluací nového programu – obrábění a robotika. Náklady zahrnují tvorbu vzdělávacích programů, překlady do NJ, testování jednotlivých programů vlastní i prostřednictvím návštěv žáků partnerských škol a evaluaci.
- Komunikace týmu.
Milník zahrnuje všechny aktivity a náklady související s vedením projektu – mzdové náklady manažerů projektu, doprava na společné porady Č – N týmu a stravování, pronájem prostor pro jednání, propagace, publicita,
Realizace ukončena 31. 12. 2020
Projekt přispěl ke zlepšení a zkvalitnění jazykových dovedností žáků svazku škol Schkola díky využívání specifických forem jazykové výuky při běžné výuce, při společných setkávacích dnech, vícedenních pobytech a letním česko-německém táboře pro žáky 1. – 5. třídy. Kromě zlepšení jazykových a komunikačních kompetencí došlo v rámci projektu k propagaci technických povolání. Žáci naší školy uskutečnili nejméně 21 výjezdů do partnerských škol, kde si vyzkoušeli některá tradiční řemesla ERN a všichni žáci naší školy prošli tématy připravenými na naší škole – 5 témat pro žáky 1. – 3. ročníku (WeDo), 5 témat pro žáky 4. – 6. ročníku (ruční a strojní obrábění) a 5 témat pro žáky 7. – 9. ročníku (Fischer, Vex). Všechna témata budou samozřejmě nabídnuta k vyzkoušení všem MŠ a ZŠ, jejichž zřizovatelem je město Hrádek nad Nisou. Také je již projednána spolupráce na realizaci projektu se společností KSM Casting CZ s.r.o.
Společné vzdělávání na ZŠ Lidická
Projekt byl zaměřen na podporu inkluzivního vzdělávání - financování speciálního pedagoga na škole a asistentů, podpora ICT ve výuce, realizace badatelských klubů. ZŠ Lidická podala žádost a obdržela 100% dotaci ve výši 1 494 500 Kč. Realizace projektu úspěšně probíhala do 31. 10. 2020. Všechny monitorovací zprávy byly schváleny.
LVVZ
Lyžařský výchovně výcvikový zájezd pořádáme každý rok pro žáky 7. tříd v Rokytnici nad Jizerou. V tomto školním roce jsme z důvodu nemoci covid – 19 nemohli pořádat.
Školní mléko
I v tomto školním roce jsme se zapojili do projektu „Školní mléko“. Bohužel v době distanční výuky byl projekt přerušen. V době, kdy se žáci vzdělávali prezenčně, byly vždy dodávky mléka obnoveny. Žáci namísto jednoho balení mléka obdrželi balení dvě. Z důvodu přísných hygienických opatření neproběhly doprovodné programy s ochutnávkou, ale žáci si odnesli mléčné výrobky domů.
Ekologické sběry.
Naše základní škola realizuje ekologickou výchovu také výchovou žáků k třídění odpadů. Vzhledem ke stavební činnosti ve škole jsme se v letošním roce sběrové soutěže nezúčastnili.
Ovoce a zelenina do škol
I v tomto školním roce jsme se zapojili do projektu „Ovoce a zelenina do škol“. V době distanční výuky byly dodávky přerušeny. Po návratu žáků k prezenční výuce byly obnoveny i dodávky ovoce a zeleniny. Žáci 1. i 2. stupně každý týden obdrželi dva kusy ovoce nebo zeleniny nebo 1 balení stoprocentní ovocné šťávy.
Charitativní akce
Již 20. rokem - sbírka hraček pro Kojenecký ústav Liberec a Dětský domov v Jablonném v Podještědí.
Tříkrálová sbírka.
Vzhledem k pokračujícím omezením spojeným s nákazou COVID-19 se ředitel Oblastní charity rozhodl, že bude Tříkrálová sbírka 2021, pod záštitou Oblastní charity Liberec, probíhat online cestou.
Pozvedněte slabé!
Sbírka pořádaná Nadací Euronisa. Z důvodu Covid – 19 se nekonala jarní ani podzimní sbírka.
Světluška.
Světluška pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě - bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů.
Akce se zúčastnily dvě dvojice našich žáků.
Projekty školy
Program
|
Název projektu
|
Dotace
|
Vl. podíl
|
Garant
|
GF LK PODÁNO
|
Podpora kompenzačních pomůcek pro žáky s podpůrnými opaženími
|
20 000,- Kč
|
10 000,- Kč
|
Mgr. Iva Klenovičová
|
ČR, Laktea
REALIZACE
|
Školní mléko
|
Dle objednávky
|
|
Mgr. Ivana Nevyhoštěná
|
ČR, Bovys
REALIZACE
|
Ovoce do škol
|
|
0,-
|
Mgr. Ivana Nevyhoštěná
|
Interreg Č – S
Realizace
|
Řemesla v Trojzemí
|
4 400 000,- Kč
|
500 000,-
Zřizovatel
|
Mgr. J. Poláček
Z. Janečková
|
OP VVV
REALIZACE
|
Potravinová pomoc dětem
|
|
0,-
|
Mgr. D. Schejbalová
|
GF Hrádek nad Nisou
|
Lyžařský výcvikový zájezd
|
5.000,- Kč
|
100.000,- Kč
|
Mgr. Radim Dudek
|
GF Hrádek nad Nisou
|
MPDM ERN
|
10.000,- Kč
|
|
PaedDr. Ivana Vojtíšková
|
IROP
Realizace
|
Rekonstrukce učeben pro výuku AJ, NJ a přírodních věd na ZŠ Lidická v Hrádku nad Nisou
|
1.744.349,- Kč
|
922.250,- Kč
Zřizovatel
|
Mgr. Jaroslav Poláček
|
PO VVV, MŠMT
realizace
|
Společné vzdělávání na ZŠ Lidická
|
1 494 500,- Kč
|
0,-
|
Mgr. Jaroslav Poláček
|
ČS, a.s. Finanční gramotnost
|
Abeceda peněz. 4. A,
|
0
|
0,-
|
Mgr. K. Jirousková
|
Šablony III.
Podáno
|
Podpora žáků na ZŠ Lidická
|
754.964,- Kč
|
0,-
|
Mgr. Jaroslav Poláček
|
Dotace města Hrádek nad Nisou
|
Prevence
|
40.000,- Kč
|
0,-
|
Mgr. I. Soukupová,
Mgr. A. Brabencová
|
Plán rozvoje školy
Plán rozvoje školy byl sestaven na základě:
- Koncepce školy vytvořené ředitelem školy
- Analýzy současného stavu a myšlenkové mapy
- Současných požadavků na moderní výchovu a vzdělávání.
Platnost plánu končí v roce 2020. Připravovali jsme se na zahájení přípravy nového plánu, ale vzhledem k opatřením v druhé polovině školního roku jsme nezahájili. Přesouváme do dalšího školního roku.
Bezpečné klima ve škole a mentoring
Jednou ze základních podmínek pro pocit bezpečí ve škole je uspokojování základních lidských potřeb (pyramida podle amerického psychologa A. Maslowa). Učení ve škole spadá do potřeby seberealizace. Tato teorie říká, že u dětí nemohou být uspokojovány výše umístěné potřeby, pokud nejsou uspokojeny všechny potřeby pod nimi. V praxi to znamená, že nemohu očekávat skvělé výkony od žáků, pokud nezajistím bezpečné klima ve škole a třídě. Hlavním tvůrcem bezpečného prostředí ve škole je učitel.
Všichni učitelé byli proškoleni v oblasti vyváření bezpečného prostředí třídy a školy a vytváření pravidel třídy a školy. Ředitel školy, výchovný poradce a metodik prevence byli proškoleni v oblasti poskytování mentoringu. V letošním roce navíc byli proškoleni všichni učitelé v oblasti práce s třídním kolektivem - Třídním učitelem v postcovidové době – vedení třídnických hodin.
Zápis do 1. ročníku
Na ZŠ Lidická bereme zápis spíše jako společenskou událost, při které si rodiče splní zákonnou povinnost zapsat dítě k povinné školní docházce. Je pravda, že žáci prokazují svoji připravenost na školní docházku. Jedná se ale o zábavné plnění úkolů na jednotlivých stanovištích. Rodiče jsou vždy přítomni a mohou činnost svého dítěte sledovat.
Letos ale nebylo možné provést zápis běžným prezenčním způsobem, a proto zápis proběhl elektronicky. Všichni budoucí prvňáčci byli pozváni se svými rodiči na „Pozápisovou párty“ v červnu, aby se všichni seznámili se školou a paní učitelkou třídní.
Kritéria pro přijetí žáků k základnímu vzdělávání
Situace:
Základní škola Lidická má kapacitu školy 375 žáků. Kapacita byla ve školním roce 2019/2020 téměř naplněna. Školní docházku končili žáci tří 9. tříd, a proto může škola otevřít ve školním roce 2020/2021 třetí šestou a dvě první třídy. Žáci 1. A budou vzdělávání podle ŠVP s výukou německého jazyka od první třídy. (Opravila jsem školní rok – byl 2019/20)
Kritéria:
1. Dítě s trvalým bydlištěm zákonného zástupce ve spádové oblasti školy.
2. Dítě po dovršení šesti let věku.
3. Kapacita školy.
Logopedická poradna
Logopedická péče se po letech společné realizace s MŠ Oldřichovská rozdělila na logopedickou péči o předškolní děti z Hrádku nad Nisou, kterou zajišťovaly jednotlivé MŠ a logopedickou péči o mladší školní děti, kterou zajišťovaly ZŠ Loučná a ZŠ Lidická. Péči zajišťuje logopedická asistentka Mgr. Ivana Nevyhoštěná, která má na starosti všechny školní děti ZŠ Donín, Lidická a TGM. Projekt je financován z GF města. Logopedická péče je poskytována zdarma.
Testování SCIO
Zapojili jsme se do testování žáků 9. tříd. Žáci byli testování v M, ČJ, studijních dovednostech a německém a anglickém jazyce. Výsledky žáků byly motivací pro učitele i žáky v přípravě na přijímací zkoušky. Pokračovali jsme v testování všech žáků 6. ročníku v M, ČJ a studijních dovednostech. Nezopakovali jsme závěrečné srovnávací testování v M a Čj v prvním, druhém a třetím ročníku.
Olympiády a soutěže:
Účast žáků na olympiádách je dobrou přípravou na přijímací zkoušky a další podobné zkoušky znalostí a dovedností, které na nás v životě čekají. Velkým úspěchem je splnění podmínek školního kola a postup mezi nejlepší žáky v okresním, popř. krajském kole. V letošním roce se několik našich žáků probojovalo do okresního i krajského kola a zde úspěšně reprezentovali školu a město.
Logická olympiáda
Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování.
Logické olympiády se v tomto školním roce zúčastnilo 49 žáků školy. Do krajského kola postoupil 1 žák. Patrik Pöschl se umístil na 14. místě v kategorii 6. – 9. ročník.
Město Hrádek nad Nisou připravovalo další ročník soutěže pro žáky 5. tříd mikroregionu Hrádecko - Chrastavsko. Realizací soutěže byla pověřena ZŠ Lidická, která připravila otázky do korespondenčních kol. Soutěž se díky protiepidemickým opatřením v tomto roce uskutečnila ve zkráceném provedení základních kol. Finále již proběhlo tradičním způsobem, i když ve stejnou dobu byl zahájen na hradě Grabštejn archeologický průzkum. Finále soutěže vyhrál tým ZŠ Lidická pod vedením paní učitelky Večerníkové.
|
Zlatá pětka
Nejlepší žáci školy.
Nejlepší žáci ZŠ Lidická 2020/2021
Skokan školy
Lenka Podaná 8. B
Lenka je pro všechny velkým překvapením. Byla vždy velmi tichá a nevýrazná žákyně, téměř nemluvila, ani se jinak neprojevovala. Během distanční výuky začala velmi dobře pracovat. Její pevná vůle, snaha a vytrvalost jí pomohly zlepšit si vědomosti v učivu. Po návratu do školy patří k nejaktivnějším žákům. Hlásí se, úkoly plní s největším nasazením, snaží se ze sebe dostat vždy maximum. Výrazně si vylepšila všechny známky. Navíc je stále usměvavá, milá a vždy všem ráda pomůže. Díky své píli, vytrvalosti a přátelskosti si zaslouží obdiv a uznání nejen od učitelů, ale i od svých spolužáků.
Osobnost školy
Patrik Pöschl 8. A.
Samé jedničky na každém vysvědčení jsou pro Patrika samozřejmostí. Je spíše tichý, mírný, někdy trochu uzavřený. Když něco slíbí, tak to také splní. Vždy rád pomůže spolužákům i vyučujícím. Baví ho hudba a robotika. Dva roky byl členem Mezinárodního parlamentu dětí a mládeže Euroregionu Nisa a jistě by byl aktivní i nadále, pokud by tuto trinacionální spolupráci nepřerušila doba covidová. Třídu 8. A zastupuje i ve školním parlamentu.
Úspěšně reprezentoval naši školu v logické a zeměpisné olympiádě. Olympiáda z českého jazyka je letos spolu se soutěží Pangea pro Patrika velice úspěšná. Postoupil do ústředního kola. Olympiáda z českého jazyka probíhá do 22. 6. 2021.
Patrika chválím i za vzorné plnění úkolů v distanční výuce. Odevzdal všechny úkoly, všechny včas a všechny na výbornou.
Patrik je opravdu mimořádně nadaný žák.
Nejlepší žáci -1. stupeň
Ladislav Koky 5. B
Láďa je velmi milý, kamarádský a ochotný kluk. Ve třídě se snaží vytvářet pohodové klima. Pro všechny je výborným pomocníkem, všichni se na něj mohou spolehnout. Rád pomáhá druhým. Pokud potřebujete s něčím pomoci, tak víte, že se na Láďu můžete vždy obrátit. Nikdy vám pomoc neodmítne. Velmi svědomitě pracoval v distanční výuce. V rámci prezenční výuky je aktivní, slušný, svědomitý. Jeho pevná vůle, svědomitost, ochota a vytrvalost ho posouvá stále k lepším výsledkům.
Lukáš Procházka, 4. A
Luky je milý kluk, který vždy ochotně pomůže svým spolužákům i vyučujícím. Chová se kamarádsky a v kolektivu umí vyřešit všechny neshody. Lukáš umí své spolužáky vyburcovat k výborným výkonům v naukových předmětech, ale hlavně při tělesné výchově, protože sám je výborným sportovcem. Školu pravidelně reprezentuje na sportovních utkáních a soutěžích se skvělými výsledky. Ve škole je velmi snaživý, pečlivý a zvládá zadané úkoly velmi rychle. Proto je jeho prospěch stále výborný.
Nejlepší žáci - 2. stupeň
Petr Brodňanský 8. B
Petr je velmi snaživý chlapec. Stále je milý a ochotný kdykoliv pomoci. Podílí se na zlepšení vztahů ve třídě a snaží se jít příkladem. Pro učitele je výborným pomocníkem a mohou se na něj všichni vždy spolehnout. Během distanční výuky si plnil všechny úkoly, byl první ze třídy, který učitelům odpovídal a snažil se vše zodpovědně plnit. Petr je typ osobnosti, kterou by si všichni mohli vzít za vzor. Jeho příjemný úsměv a velmi vřelý přístup umí potěšit každého.
Ondřej Řeháček 6. C
Ondra velmi svědomitě pracoval v distanční výuce, plnil všechny úkoly, v řádném termínu, úkoly odevzdával první nebo mezi prvními. V prezenční výuce také pěkně pracuje, je aktivní, účastnil se zeměpisné olympiády, matematické soutěže Pangea. Samozřejmostí je výborný prospěch. Svým chováním, empatií se podílí na vytváření přátelské atmosféry mezi spolužáky. Pokud potřebujete s něčím pomoci, tak víte, že se na Ondru můžete spolehnout.
Hana Dimtrová 6. A
Hanička je velice pilná, slušná a svědomitá žákyně, je na ni vždy spoleh. Všechny úkoly má vždy včas a správně vypracované, do školy chodí ráda. Také v kolektivu celé třídy je velice oblíbená, snaží se pomáhat druhým, pro které si vždy najde chvilku. Není jí lhostejná ani celá třída, snaží se o její dobrý image. Výborný prospěch je pro ni samozřejmostí. Při distanční výuce patřila k prvním, kteří byli online. Zkrátka Hanička je výborný třídní kouč.
Jakub Žilka 9. A
Jakub je skromný a milý žák. Své povinnosti si svědomitě plní a každému ochotně pomůže. Ve třídě se moc neprojevuje, přesto je mezi spolužáky velmi oblíbený. V rozbouřené třídě dodává potřebný klid a rozvahu. Po celou dobu školní docházky se projevuje jako slušně vychovaný a svědomitý chlapec, který má výborný prospěch. Aktivní zájem o výuku prokázal tím, že se účastnil i několika vědomostních soutěží (olympiád), kde vzorně reprezentoval naši školu. Mezi jeho další kladné stránky patří to, že se něj vyučující či spolužáci mohou vždy spolehnout, že nezkazí žádnou legraci.
Vzkaz třídního učitele: Na závěr bych chtěl podotknout, že získal můj obdiv za to, jak se dokáže s nadhledem vyrovnat se svými zdravotními problémy a přeji mu pevné zdraví a mnoho úspěchů v dalším životě. Ať se daří! Tříďas :-)
Výsledky našich žáků v soutěžích a olympiádách.
ČESKÝ JAZYK
Olympiáda z českého jazyka
Školní kolo - účast 15 žáků.
1. místo - 8. A - Patrik Pöschl - postup do okresního kola.
2. místo - 8. A - Bára Šimáčková - postup do okresního kola.
Školní kolo se jako jediné v tomto školním roce uskutečnilo při prezenční výuce.
Okresní kolo
Patrik Pöschl - 3. místo. Celkem bylo v okresním kole 39 účastníků.
V porotě okresního kola byla již počtvrté PaedDr. Ivana Vojtíšková.
Z okresního kola Patrik postoupil do krajského kola OČJ, kde obsadil 2. místo, což mu zajistilo další postup.
Ústřední kolo OČJ
Zpráva z ústředního kola 47. ročníku Olympiády v ČJ 2020/2021
Ve dnech 16. - 22. června 2021 proběhlo celostátní kolo 47. ročníku Olympiády v českém jazyce. Zúčastnilo se ho 52 nejlepších soutěžících z celé ČR.
V I. kategorii určené pro žáky 8. - 9. ročníku ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií soutěžilo 27 soutěžících. V ústředním kole řeší soutěžící dvě slohová a dvě gramatická cvičení. Témata slohových prací byla Cesta do vesmíru, Divná místa, U řeky a Vzpoura postavy z Nerudových Arabesek. Do zadání patří též mluvní projev, ve kterém mají účastníci prokázat schopnost řeč vystavět a přednést bez gramatických a fonetických chyb.
Patrik se účastnil prvních dvou částí, avšak třetí den odjel (po domluvě s organizátory ústředního kola) do Prahy, kde se spolu s panem ředitelem Mgr. Jaroslavem Poláčkem účastnil slavnostního vyhodnocení ústředního kola soutěže Pangea. V tomto kole obsadil krásné 5. místo.
Další den byl ze soutěže v českém jazyce vyřazen. Pořadatelé nedodrželi dohodu o omluvení Patrika ze třetího dne soutěže a účast v řešení dalších úkolů mu nedovolili. Toto jednání hodnotíme jako nekorektní.
DĚJEPIS
Dějepisná olympiáda
Školního kola olympiády se zúčastnilo 11 žáků.
1. místo - Václav Šulc z 9. A.
V okresním kole se Václav Šulc neumístil mezi úspěšnými řešiteli.
V porotě okresního kola byla již tradičně Mgr. Alena Valentová.
Žáci 8. A – účast na virtuální výstavě Kniha v mém životě, kterou pořádalo informační centrum v Hrádku nad Nisou.
PŘÍRODOPIS
Exkurze:
Žáci 9. A se zúčastnili exkurze do Bozkovských dolomitových jeskyní.
ZEMĚPIS
Zeměpisná olympiáda
Školní kolo proběhlo ve třech kategoriích:
kategorie A - 6. třídy (4 žáci) ® okresní kolo Karolína Veselá 14. místo
Tomáš Lutonský 17. místo
kategorie B – 7. třídy (8 žáků) ® okresní kolo Marie Rybáriková 6. místo
kategorie C – 8. + 9. třídy (21 žáků) ® okresní kolo Patrik Pöschl 2. místo
® krajské kolo Patrik Pöschl 4. místo
MATEMATIKA
Úspěchy žáků v matematických soutěžích.
Přestože v tomto školním roce probíhala výuka převážně distanční formou, řada dětí se zapojila do matematicko-fyzikálních soutěží.
Začátek školního roku je spjat se soutěží Logická olympiáda a se školním kolem
Matematické olympiády. Jako každoročně se zúčastnilo několik žáků, úspěšný řešitel školního kola Patrik Pöschl z 8. A postoupil do okresního kola MO, kde obhájil post úspěšného řešitele. V Logické olympiádě byl Patrik také úspěšný a postoupil do krajského kola. Protože Patrik je nadaný a soutěživý žák, zapojil se i do Fyzikální olympiády, postoupil do okresního kola a tam se umístil na 2. místě.
Období Vánoc je spojeno se soutěžním kláním u dětí oblíbených Piškvorek. Soutěž probíhala ve všech třídách, z každé třídy vzešel jeden vítěz. Pandemická opatření a rotační výuka znemožnila další soupeření.
V jarním období se mohou žáci zapojit do soutěže Pangea.
Matematická soutěž PANGEA
Matematická soutěž pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, které baví počítání.
První ročník této soutěže proběhl v roce 2013. Od té doby se každoročně soutěže účastní základní školy a víceletá gymnázia po celé České republice. Od roku 2016 se zapojuje také česká třída v evropské škole v Bruselu a žáci z dětských oddělení vybraných nemocnic. Pangea je unikátní v nabídce matematických úloh, které sestávají z běžného života každého z nás. Pro každý rok jsou vybrána jiná témata, tudíž soutěže se může každý žák účastnit opakovaně, aniž by řešil stejné či podobné úlohy. V posledních tématech se objevila témata architektura, medicína, sport, doprava, stravování.
Pro ročník 2020 / 2021 byla zvolena témata Věda a Výtvarné umění a v době distanční výuky se do soutěže zapojilo 38 nadšených počtářů z 5. – 9. ročníku naší školy. Každý účastník získal výsledky o umístění v rámci celé republiky, v rámci kraje, v rámci školy. Všichni žáci naší školy, kteří se této soutěže zúčastnili, se umístili na velmi pěkných místech.
V kategorii pro 5. ročníky se na prvním místě umístil Lukáš Kalaš z 5. A, ten byl v rámci okresu na 2. místě, v kategorii pro 6. ročníky se nejlépe umístil Matěj Ježek z 6. B, v kategorii pro 7. ročníky se na 1. místě umístil Jiří Tafičuk ze 7. B, a v kategorii pro 8. ročníky se na 1. místě umístil Patrik Pöschl z 8. A, v rámci kraje se Patrik umístil na skvělém 6. místě. Protože byl Patrik v loňském roce úspěšným řešitelem krajského kola, postoupil do celostátního finálového kola do Prahy. To se z důvodu pandemických opatření konalo až v červnu letošního roku.
Během prezenční výuky se tradičně celé třídy od 2. do 9. ročníku zapojují do soutěže Matematický klokan a třídy od 5. ročníku do 8. ročníku do soutěže Pythagoriáda. V tomto školním roce jsme se do těchto soutěží nezapojili.
VÝTVARNÁ VÝCHOVA
V letošním školním roce se žáci 2. stupně zapojili do mezinárodní soutěže, kterou vyhlásilo město Hrádek nad Nisou ve spolupráci s městem Boleslawiec. Téma je „Památky Euroregionu Nisa, a cílem výtvarné soutěže je popularizovat památky Euroregionu Nisa mezi žáky, rozvíjet estetické cítění, cit pro krásu architektury a umění, upozornit na památky v blízkém okolí. Soutěž probíhá nejprve mezi hrádeckými školami, odborná porota vybere nejzdařilejší práce, které jsou zaslány do Polska a tam probíhá vyhodnocení společně s pracemi polských dětí.
Jméno účastníka
|
třída
|
Janečková Sára
|
6. A
|
Lutonský Tomáš
|
6. C
|
Mlatečková Veronika
|
7. B
|
Yurtyn Veronika
|
7. B
|
Zrnovská Valentýna
|
7. B
|
Naimanová Natálie
|
7. B
|
Nešetřilová Kateřina
|
7. A
|
Kalfeřt Tibor
|
8. A
|
Šimáčková Bára
|
8. A
|
Štěrbová Aneta
|
8. A
|
Pumprlová Nicol
|
8. A
|
Hochmannová Kristýna
|
8. A
|
Vetešníková Karolína
|
8. A
|
Ocenění na mezinárodní úrovni získaly malířky Sára Janečková, Aneta Štěrbová, Veronika Mlatečková, Bára Šimáčková, Nicol Pumprlová.
Virtuální výstava Kniha v mém životě
Městská knihovna v Hrádku nad Nisou připravila pro všechny čtenáře, tedy nejen ty, kteří knihovnu navštěvují, možnost stát se spoluautorem virtuální výstavy Kniha v mém životě. Co pro vás kniha znamená? Do této soutěže se přihlásila se svým zdařilým obrázkem Denisa Korbelářová z 6. C.
Další soutěže:
Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem
Úkolem soutěže bylo vytvořit jazykového průvodce světem zvířat.
Jméno účastníka
|
třída
|
Natálie Hofmanová
|
6. B
|
Eva Podaná
|
6. B
|
Kateřina Nešetřilová
|
7. A
|
Miroslava Sabelová
|
7. A
|
Marie Rybáriková
|
7. A
|
Aneta Štěrbová
|
8. A
|
Natálie Hofmanová z 6. B získala v této soutěži ocenění
Příroda kolem nás
Cílem této soutěže bylo zachytit prchavé okamžiky z pobytu v přírodě, vnímat a vyjádřit krásu z přírody kolem nás.
Jméno účastníka
|
třída
|
Sára Janečková
|
6. A
|
Eva Podaná
|
6. B
|
Nicol Pumprlová
|
8. A
|
Aneta Štěrbová
|
8. A
|
Svět očima dětí
Téma – Pandemie a hrdinové v 1. linii
Jméno účastníka
|
třída
|
Sára Janečková
|
6. A
|
Eva Podaná
|
6. B
|
Nicol Pumprlová
|
8. A
|
Aneta Štěrbová
|
8. A
|
Kamínkování
Děvčata z 6. A – Sára Janečková, Denisa Beránková a Valentýna Mikschová - vyjádřila svou kreativitu kresbou na oblázky.
Název soutěže
|
Termín konání
|
Hokus Fokus
|
1. 4. - 30. 9. 2020
|
Zúčastnění žáci
|
Bára Šimáčková (8. A), Wojciech Kurantowicz (8. A)
|
Umístění
|
Bára Šimáčková (8. A) - 2. místo
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Tábor600
|
12. 9. - 1. 12. 2020
|
Zúčastnění žáci
|
Bára Šimáčková (8. A), Patrik Pöschl (8. A)
|
Umístění
|
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Objektiv
|
24. 9. - 16. 12. 2020
|
Zúčastnění žáci
|
Dominika Dusová (8. A), Wojciech Kurantowicz (8. A), Patrik Pöschl (8. A)
|
Umístění
|
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Nejlepší statistický plakát
|
9. 11. 2020 - 15. 1. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Eliška Glierová (9. A), Marek Lemberger (9. A), Martin Polák (9. A), Adéla Solnařová (9. A), Jakub Vích (9. A)
|
Umístění
|
postup do národního kola
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Mladí fotografují památky
|
říjen 2020 - 15. 3. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Bára Šimáčková (8. A)
|
Umístění
|
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Příroda kolem nás
|
22. 10. 2020 - 31. 3. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Sára Janečková (6. A), Eva Podaná (6. B), Nicol Pumprlová (8. A), Aneta Štěrbová (8. A)
|
Umístění
|
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Vyhraj s dopisem
|
15. 2. - 31. 3. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Wojciech Kurantowicz (8. A)
|
Umístění
|
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Kraje pro bezpečný internet
|
15. 9. 2020 - 31. 3. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Třídy 5. A, 5. B, 6. A, 6. B, 6. C, 7. A, 7. B, 8. A, 9. A
|
Umístění
|
Liberecký kraj - 2. místo ZŠ Lidická, 5. místo Beáta Matoušová (3. A)
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Prezentiáda
|
8. 2. - 31. 3. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Bára Šimáčková (8. A), Tereza Vávrová (8. A)
|
Umístění
|
postup do online kola
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Velikonoce napříč Evropou
|
19. 3. - 6. 4. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Patrik Pöschl (8. A)
|
Umístění
|
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Moje město Liberec
|
15. 2. - 30. 4. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Dominika Dusová (8. A), Patrik Pöschl (8. A)
|
Umístění
|
výsledky dosud nezveřejněny
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Svět očima dětí
|
únor - 14. 5. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Sára Janečková (6. A), Eva Podaná (6. B), Nicol Pumprlová (8. A), Aneta Štěrbová (8. A)
|
Umístění
|
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
VEX Code VR - Ničitel hradů
|
6. 4. - 14. 5. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Wojciech Kurantowicz (8. A), Patrik Pöschl (8. A)
|
Umístění
|
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Nejkrásnější pohled
|
9. 4. - 31. 5. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Barbora Reslová (6. C), Wojciech Kurantowicz (8. A)
|
Umístění
|
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Jičín - město pohádky
|
17. 2. - 1. 6. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Brigita Feixová (1. A), Emma Luciová (1. A), Viktorie Maryšková (1. A), Amálie Rusnáková (1. A), Sofie Šlehoferová (1. A), Amálie Billá (1. B)
|
Umístění
|
díla budou vystavena v obřadní síni jičínského zámku
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
1:0 pro němčinu
|
? - 17. 6. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
Jiří Černohorský (6. B), Denis Janeček (6. A), Tomáš Procházka (6. A), Vojtěch Vlk (6. A)
|
Umístění: 1. místo
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Soutěž s JOVI
|
27. 5. - 30. 6. 2021
|
Zúčastnění žáci
|
družina, Denisa Beránková (6. A), Sára Janečková (6. A), Valentýna Mikschová (6. A)
|
Umístění
|
soutěž stále probíhá
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Hrádecký detail
|
2. 2. - ? (chybí konec soutěže)
|
Zúčastnění žáci
|
Wojciech Kurantowicz (8. A), Patrik Pöschl (8. A)
|
Umístění
|
soutěž stále probíhá
|
Název soutěže
|
Termín konání
|
Kolik jazyků znáš...
|
1. 9. - 26. 9. 2020
|
Zúčastnění žáci
|
Patrik Pöschl (8. A)
|
Umístění mezi nejlepšími osmi.
|
Další záměry školy, zhodnocení, závěr
Očekávané problémy pro další školní rok.
Očekávané problémy školy souvisí se stavem budovy a potřebou údržby.
- Úpravy a rekonstrukce kmenových tříd a chodeb
- Vybudování školních dílen.
IROP
Škola získala prostředky z programu IROP. Realizace stavby a dodávek v dalším školním roce.
Aktivity projektu:
- stavební práce spojené s rekonstrukcí učeben jazyků
- pořízení vybavení učeben mobiliářem, ICT,
Popis projektu:
Cílem projektu je zkvalitnění vlastní výuky. Chceme poskytnout studentům maximální podporu a zcela vyhovující pracovní prostředí, proto pomocí projektu zajistíme kvalitní učebny pro předměty odborné výuky v rámci vzdělávací oblasti Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) tj. Jazyk a jazyková komunikace. Naší prioritou je vést studenty k všestrannému používání současných technologií a moderních nástrojů. Zkušenosti, které tímto získají, mohou využít následně v běžném životě. Podporovány jsou takové aktivity, které zvýší dynamiku, originalitu, názornost a interakci mezi učitelem a studentem. Škola si také klade za cíl podpořit přípravu pedagogických pracovníků. Tato příprava bude spočívat ve vytváření vzdělávacích materiálů pro aktivní zapojení žáků při výuce.
Rozpočet projektu:
Podpora vzdělávání na ZŠ Lidická
Projekt byl zaměřen na podporu inkluzivního vzdělávání - financování speciálního pedagoga na škole a asistentů, podpora ICT ve výuce, realizace badatelských klubů. ZŠ Lidická podala žádost a obdržela 100% dotaci ve výši 754 964 Kč. Realizace projektu úspěšně proběhla do 30. 11. 2020. (opravila jsem čas minulý)
Plnění koncepce školy.
V základních rysech plníme cíle stanovené v koncepci školy.
První pilíř = SPOLUPRÁCE
- V souladu s již dříve podepsanou koncepcí Česko – německé školy rozvíjet mezinárodní spolupráci v rámci svazku škol Š:schkola. Realizace projektu Řemesla v Trojzemí.
- Pokračovat v organizaci činnosti Mezinárodního parlamentu dětí a mládeže Euroregionu Nisa. Příprava projektu ve spolupráci se společností IQ LANDIA.
- Podporovat aktivity Školské komise Svazku měst Hrádek nad Nisou – Zittau – Bogatynia – společné projekty škol.
- Mezinárodní projekty školy.
- Spolupráce se zřizovatelem – účast na akcích pořádaných městem.
Druhý pilíř = VZDĚLANOST
- Rozvoj inkluzivního vzdělávání: další realizace projektu OP VVV, Profesní rozvoj pedagogů, Realizace projektu Podpora žáků na ZŠ Lidická
- podpora žáků se specifickými vzdělávacími potřebami,
- podpora žáků nadaných a talentovaných,
- kompenzační vzdělávání – snaha prostřednictvím různých programů pomoci žákovi dosáhnout kulturní úrovně požadované školou,
- multikulturní výchova.
- Volba povolání – posílení významu předmětu, Projekty IROP, Řemesla, Robotika, Projekt Kariérové poradenství
- posilovat pracovní a studijní potenciál žáků,
- vytváření pozitivního vztahu ke vzdělávání.
- Školní poradenské pracoviště.
- Informační centrum školy.
- Intenzivní podpora žáků, kteří mají zájem zapojit se do soutěží a olympiád.
- Podpora činnosti žákovské samosprávy.
- Podpora talentovaných žáků
Třetí pilíř = INFRASTRUKTURA
- Rekonstrukce školy – podlahy, okna, tělocvična, elektroinstalace, odpady atd.
- Projekty školy – vybavení školy moderními pomůckami.
- Rekonstrukce tělocvičny
- Dokončení obnovy školního nábytku.
- Rekonstrukce kamerového systému školy
- Vybudování školních dílen
Školní parlament.
Pod vedením paní učitelek Jitky Poláčkové a Markéty Šťastné pokračovala činnost školního parlamentu. Členové parlamentu se pravidelně 2 x měsíčně setkávali na společných zasedáních.
Spolupráce s odborovou organizací
Činnost odborové organizace má plnou podporu vedení školy. Členové MO ČMOS se podílí na řízení školy v oblasti:
- stanovení rozpočtu přídělu finančních prostředků do FKSP,
- stanovení zásad čerpání FKSP,
- hodnocení rizik školy v rámci BOZP,
- projednání kolektivní smlouvy,
- projednání zásad pro odměňování pracovníků školy,
- vyjádření se k plánu personálního obsazení školy a k propouštění pracovníků školy.
Zhodnocení a závěr
Výsledky práce školy:
- Všichni žáci byli přijati na zvolené střední školy a učiliště. Letošní výsledky přijímacího řízení lze opět považovat za velmi úspěšné. Úspěšní jsme také byli v okresních a krajských kolech olympiád. Omezeně pokračovala výuka v česko-německých třídách. Připravujeme projekty pro další období.
- Pokračujeme v rozvoji příhraniční spolupráce - projekt svazku škol Schkola.
- Mezinárodní projekty škole pomáhají k vybavení školy nad běžný standard. Škola rozšiřuje aktivity do oblasti zdravého životního stylu. Velmi úspěšná je projektová činnost - příprava a realizace vzdělávacích projektů ze zdrojů EU.
- Škola je velmi aktivní v oblasti prevence sociálně patologických jevů. Zaměřili jsme se na podporu a organizaci mimoškolních aktivit. Podali jsme společný projekt hrádeckých škol v rámci Dotačního programu Libereckého kraje.
Jsme nositeli projektu Mezinárodního parlamentu dětí a mládeže ERN. Žáci reprezentují školu také na společenských akcích města: vítání občánků, ocenění osobností města, akce při oslavách státních svátků apod. Velmi aktivní je škola při spolupráci s městem Hrádek nad Nisou v oblasti reprezentace města na Oslavách Trojzemí.
- Škola je spolupořadatelem významných sportovně společenských organizací na území města – Rodinné hry a Hrádecký rodinný čtyřboj. Zde zajišťujeme stanovení hodnotících tabulek výkonů a vyhodnocení výsledků.
- Rozvíjíme aktivity v oblasti minimalizace šikany, kyberšikany a bezpečného klimatu ve škole.
- Novým tématem je pro nás ROBOTIKA. Rozvíjíme činnost místního centra robotiky – Klub robotiky ZŠ Lidická.
Výroční zprávu projednala a schválila Školská rada ZŠ Lidická dne …..