1.
Ředitel Základní školy Lidická, Hrádek nad Nisou, Školní ul. 325, okres Liberec, příspěvková organizace (dále jen „škola") vydává dle ustanovení § 10 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) ve znění pozdějších změn a dodatků, a podle ustanovení § 7 a násl. vyhlášky č. 15/2005 Sb. ve znění pozdějších změn a dodatků, kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů, výročních zpráv a vlastního hodnocení školy, výroční zprávu o činnosti školy za období od 1. 9. 2021 do 31. 8. 2022.
Tato výroční zpráva o činnosti bude zveřejněna na webových stránkách školy www.zslid.cz a současně bude zveřejněna na přístupném místě ve škole. Do výroční zprávy může každý nahlížet a pořizovat si z ní opisy a výpisy, anebo za cenu v místě obvyklou může obdržet její kopii.
- Základní údaje o škole
Název školy:
Základní škola Lidická, Hrádek nad Nisou, Školní ul. 325, okres Liberec, příspěvková organizace
Sídlo školy:
Hrádek nad Nisou, Školní ul. 325, okres Liberec, PSČ 463 34
Zřizovatel:
Město Hrádek nad Nisou
právní forma: Obec
IČO: 262854
sídlo: Horní náměstí 73
463 34 Hrádek nad Nisou
Právní forma školy:
Příspěvková organizace
Den vzniku organizace: 1. 1. 2003
Identifikační číslo: 709 83 003
Ředitel školy:
Mgr. Jaroslav Poláček
Pod Tratí 634, Hrádek nad Nisou, PSČ 463 34
Datum zařazení do sítě: 09. 02. 1996
Poslední změna zařazení: 01. 09. 2016
Přehled součástí:
ZÁKLADNÍ ŠKOLA
|
IZO
|
102 229 511
|
kapacita 375 žáků
|
ŠKOLNÍ DRUŽINA
|
IZO
|
116 402 482
|
kapacita 90 žáků
|
Školská rada: Zřízena rozhodnutím zřizovatele dne 31. 10. 2005, Usnesení č. 20/638/RM/05
Seznam členů Školské rady:
Usnesením rady města č. 03/104/RM/18 byli do školské rady ZŠ Lidická na funkční období do roku 2021 jmenováni: Radek Horák, Mgr. Ladislava Jurková, Mgr. Josef Horinka. Rada města vzala na vědomí složení Školské rady ZŠ Lidická:
Zástupci pedagogů: Mgr. Karel Jäschke, Mgr. Daniela Schejbalová, Mgr. Jana Večerníková.
Zástupci rodičů: Ing. Jana Tůmová, Ladislav Fialka, Ing. Jaromír Mottl.
Předseda ŠR: Mgr. Jana Večerníková
Z důvodu Covid – 19 byla prodlouženo funkční období členů ŠR do doby, kdy bude možné uskutečnit volby nové ŠR. Volby zástupců pedagogů a zákonných zástupců proběhly v září 2021. Usnesením Rady města č. 29/844/RM/21 ze dne 10. 11. 2021 byli do Školské rady školy pro následující funkční období jmenováni tito zástupci zřizovatele: Mgr. Josef Horinka, Tomáš Prokop, Stanislav Dlouhý.
Rada města vzala na vědomí složení Školské rady ZŠ Lidická:
Zástupci pedagogů: Mgr. Karel Jäschke, Mgr. Daniela Schejbalová, Mgr. Jana Večerníková.
Zástupci rodičů: Ing. Jaromír Mottl, Eva Libnarová, Klára Zemanová.
Předseda ŠR: Mgr. Jana Večerníková
Mimoškolní nebo občanská sdružení působící při škole:
Sdružení rodičů a přátel dětí školy
Školní sportovní klub při Asociaci školních sportovních klubů, registrovaný pod číslem SEČ/466/12, proběhla změna registrace, SKK již nemá sídlo na adrese školy.
E-mail: info@zslid.cz
WWW stránky: www.zslid.cz
- Charakteristika školy
Základní škola Lidická je úplná základní škola s 1. - 9. ročníkem.
Výuku ve škole vedou kvalifikovaní zkušení pedagogové, kteří:
- vytváří bezpečné klima školy a třídy,
- uplatňují individuální přístup ke každému žákovi,
- věnují zvláštní péči žákům se speciálními vzdělávacími potřebami,
- využívají moderní výukové metody a postupy,
- pracují s moderními programy a technologiemi,
- realizují program doučování
- vytvářejí podmínky pro rozvoj talentovaných žáků.
Zástupci žáků 5. - 9. ročníku mají možnost na pravidelných setkáních žákovského parlamentu s vedením školy vyjádřit svoje připomínky a náměty k jednotlivým činnostem ve škole.
Pro žáky 1. stupně organizujeme společnou česko – německou výuku a vícedenní společné pobyty českých a německých dětí. Žáci druhého stupně spolupracují s žáky partnerských škol v Německu a Polsku prostřednictvím setkávacích dnů.
Pro žáky 2. stupně škola pořádá lyžařské výchovně vzdělávací zájezdy (7. třídy), žákům 8. a 9. tříd nabízíme výcvik carvingového lyžování. V 8. ročníku jsme poprvé organizovali také letní sportovní kurz. Akce se velmi líbila a budeme v pořádání těchto kurzů pokračovat.
Pro žáky škola pořádá jazykové kurzy v Anglii, kde výuka probíhá s rodilým mluvčím, a pobytové a poznávací zájezdy do Německa – do Drážďan a Berlína s prohlídkou památek a návštěvou parlamentu.
Škola spolupracuje na zajištění činnosti Mezinárodního parlamentu dětí a mládeže Euroregionu Nisa.
Změny v organizaci vzdělávání a výchovy ve školním roce 2020/2021:
V souladu s RVP, v rámci projektu ŠVP ZŠ Lidická - Š:schkola (ESF) a na základě schválené koncepce Č - N školy jsme zavedli školní vzdělávací program ve školním roce 2007/2008. Od roku 2021/2022 vyučujeme podle nového ŠVP ZV ZŠ Lidická Š:schkola ve všech ročnících – v dokumentu je promítnuta poslední revize RVP a také začleněna výuka informatiky od 4. ročníku.
Dlouhodobé vývojové trendy:
Činnost školy v předcházejícím období nejvíce ovlivnila epidemie Covid – 19. Po dobu uzavření škol probíhala výuka distanční způsobem. Škola byla na tento způsob výuky připravena již z minulého školního roku. Učitelé i žáci měli v rámci domény zslid.cz vytvořené e-mailové adresy a účty v prostředí Office 365. Díky tomu jsme mohli využívat části balíku Office – Teams, OneNote, Forms, Word, Excel, PowerPoint, Outlook. Tyto dovednosti a schopnosti žáků i učitelů jsme rozvíjeli i po návratu žáků do běžné výuky. Vzhledem k zařazení Informatiky do výuky od 1. 9. 2021 jsme měli možnost požádat o finanční prostředky pro rozvoj informatického myšlení a digitálních kompetencí. Částku 364 tisíc Kč jsme použili na vybavení učeben robotiky a informatiky. Z dotace na prevenci digitální propasti ve výši 107 tisíc Kč jsme objednali notebooky pro zpřístupnění mobilních digitálních technologií ve vzdělání všem žákům i těm, kteří jsou znevýhodnění tím, že nemají vlastní zařízení.
Zaměření naší školy na mezinárodní spolupráci je dlouhodobě hodnoceno jako úspěšné a potřebné. Po období Covid – 19 jsme obnovili prezenční kontakty s našimi partnery. V květnu jsme uskutečnili společnou konferenci všech škol svazku škol Š:schkola. Zde jsme projednali další pokračování spolupráce od září 2022.
Naše škola je stále hlavním partnerem svazku tří měst Malý trojúhelník při organizaci činnosti Mezinárodního parlamentu dětí a mládeže ERN. V roce 2020/2021 byla činnost v důsledku opatření Covid – 19 přerušena. Obnovení činnosti je v plánu spolupráce měst malého trojúhelníku Hrádek nad Nisou – Zittau – Bogatynia, ale zatím se díky personálním změnám na radnici v Zittau nerozběhl.
Škola pokračuje v zaměření na rozvoj inkluzívního vzdělávání – od 1. 11. 2020 realizujeme projekt Podpora žáků na ZŠ Lidická v rámci OP Výzkum, vývoj a vzdělávání. Projekt bude ukončen 31. 10. 2022. Součástí projektu je vedle inkluze také badatelská činnost ve škole i školní družině a využití ICT v hodinách. Projekt Podpora žáků na ZŠ Lidická má rozpočet 754 764 Kč a je opět zaměřen na podporu inkluzivního vzdělávání – speciální pedagog a jeho asistent. Většina aktivit projektu byla k 30. 6. 2022 splněna. Zbývá uskutečnit jeden projektový den a celou dotaci vyúčtovat.
Dlouhodobě také realizujeme aktivity, které přispívají k nastolení a rozvoji bezpečného klimatu ve škole. Realizovali jsme řadu vlastních projektů, na které jsme se rozhodli navázat společným projektem všech hrádeckých základních škol – Prevence v hrádeckých školách – dramatizace. Rozpočet projektu je 174 000 Kč. Významná byla především společná příprava a realizace projektu. Obsahem projektu byly pobyty žáků s preventivními aktivitami a dramatizace problémových situací a jevů. Projekt byl úspěšně realizován i vyúčtován.
Součástí podpory našich žáků je také zapojení do projektů Potravinová pomoc dětem, Školní mléko a Ovoce do škol.
Podání projektu Řemesla v Trojzemí souvisí se zaměřením školy na rozvoj přírodovědných a technických předmětů. Ve školním roce jsme pokračovali v propagaci přírodních věd prostřednictvím našeho Centra kolegiální podpory v rámci projektu Výuka přírodních věd nově (OP VVV). Rozvoj technického vzdělávání na naší škole podpořil také zřizovatel školy dotací na vybudování nových školních dílen ve výši cca 1,5 milionu Kč. Vybudování školních dílen doplnila škola z vlastních projektů:
- vybavení dílen ručním nářadím a strojním vybavením (Šablony MŠMT)
- vybavení dílen pracovními stoly se svěráky (NAKAP).
Dlouhodobým trendem je také soustředit se na využívání ucelených řad učebnic, pracovních sešitů a dalších pomůcek. Na prvním stupni používáme učebnice nakladatelství Nová škola, které mají oporu v multimediálních interaktivních učebnicích. S využitím interaktivních tabulí (ve všech učebnách) je výuka zajímavá, podnětná a atraktivní pro žáky i učitele.
V průběhu školního roku jsme rozvíjeli spolupráci se společností AMAVET, která se již 20 let věnuje výuce a propagaci robotiky. Pod hlavičkou Klubu robotiky pracovali v tomto roce tři robotické kroužky. V tomto trendu budeme pokračovat i v dalších letech. Třemi projekty jsme se zapojili do Festivalu vědy a techniky, který pořádá AMAVET společně s Libereckým krajem. Vzhledem k malému počtu projektů byl festival v Libereckém kraji zrušen a naše týmy tak byly mimo soutěž na přehlídce projektů v Pardubicích.
Robotika je nyní aktraktivní částí práce školy. Tým naší školy se opět zúčastnil soutěže VEX IQ pořádané společností AV Media. Žáci, kteří pracují v badatelských klubech robotiky a na projeku VEX, prezentovali své dovednosti na velmi úspěšných akcích školy – EDUCA WEEK a CODE WEEK.
Škola se také úspěšně zapojuje do akcí pořádaných Mikroregionem Hrádecko-Chrastavsko, které vedou k užší spolupráci škol mikroregionu. Velmi úspěšnou akcí je soutěž Zlatá pětka, kterou ZŠ Lidická spoluorganizuje, a kde ředitel školy Mgr. Jaroslav Poláček působí jako ředitel soutěže. Finále letošního ročníku proběhlo opět na hradě Grabštejn.
Úspěšnou práci pedagogů školy prezentujeme nejen hrádecké veřejnosti, ale i odborné pedagogické v rámci Libereckého kraje. Naši učitelé působí v týmech, které připravují a organizují okresní a krajská kola olympiád a ředitel školy je předsedou Krajského kabinetu matematiky v rámci programu Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů. Kromě toho je i členem Národního kabinetu matematiky.
V průběhu školního roku 2020/2021 jsme zahájili realizaci projektu IROP rekonstrukce a vybavení učeben cizích jazyků. Realizace proběhla v prosinci 2020 – únoru 2021. Následně probíhala fáze dokladování a předložení vyúčtování projektu. Projekt byl úspěšně realizován i vyúčtován.
Přehled vzdělávacích programů, rozšířená výuka předmětů:
Vzdělávací program
|
Č. j. MŠMT
|
Školní rok 2021/2022
|
v ročnících
|
počet žáků
|
ŠVP ZV ZŠ Lidická
Š:schkola
|
|
- – 5.
|
153
|
ŠVP ZV ZŠ Lidická
Š:schkola
|
|
6. – 9.
|
220
|
Dle matriky ke dni 30. 6. 2022.
Povinně volitelné předměty:
1. – 5. ročník: Německý jazyk (třídy „A“)
Dramatizace v Čj (třídy „B“)
Anglický jazyk (třídy „B“)
9. ročník: Cvičení z Čj
Cvičení z M
Technické práce
Nabídka aktivit pro talentované žáky:
Péče o nadané žáky při ZŠ Lidická ve šk. roce 2021/2022 Badatelské kluby financované z projektu Šablony III.
|
Den
|
Název, ročník, vyučující
|
Čas: od – do
|
Pondělí
|
Dysprevence, 1. ročník, p. uč. Klenovičová
|
11:45 – 12:30
|
Logopedie, p. uč. Nevyhoštěná
|
13:30 – 16:30
|
Hra na klavír 1, 2. stupeň, p. uč. Jäschke
|
14:00 – 14:45
|
Hra na klavír 2, 2. stupeň, p. uč. Jäschke
|
14:45 – 15:30
|
Úterý
|
Hra na flétnu - pokročilí, 6. A a 9. A, p. uč. Večerníková
|
7:00 – 7:45
|
Seminář z M, 9. B, p. uč. Šťastná
|
7:00 – 7:45
|
Seminář z Čj, 9. B, p. uč. Poláčková (1x za 14 dní)
|
12:30 – 14:00
|
Hra na flétnu - začátečníci, 2. – 4. ročník, p. uč. Večerníková
|
13:00 – 13:45
|
Klub mladých badatelů (ŠD), 2. – 4. ročník, p. uč. Kryštůfková
|
13:30 – 14:45
|
Klub robotiky při ZŠ Lidická (ŠD), 2. a 5. ročník, p. uč. Šťastná
|
13:30 – 15:00
|
Hra na klavír 3, 1. stupeň, p. uč. Jäschke
|
14:00 – 14:45
|
Hra na klavír 4, 1. stupeň, p. uč. Jäschke
|
14:45 – 15:30
|
Florbal, 8. – 9. ročník, p. uč. Dudek
|
15:00 – 16:30
|
|
|
Středa
|
Seminář z M, 9. A, p. uč. Matyášová
|
13:55 – 14:55
|
Sborový zpěv, 1. – 9. ročník, p. uč. Večerníková
|
14:00 – 14:45
|
Konverzace v Nj, 8. A, p. uč. Kolmanová
|
14:15 – 15:00
|
Florbal, 6. – 7. ročník, p. uč. Dudek
|
14:30 – 16:00
|
|
|
Čtvrtek
|
Školní parlament, 5. – 9. ročník, p. uč. Poláčková, p. uč. Šťastná
|
7:10 – 7:30
|
Robotárna, 6. – 9. ročník, p. uč. Filipová
|
13:45 – 15:15
|
Sportovní hry, 6. – 7. ročník, p. uč. Šula
|
14:00 – 15:00
|
|
|
Pátek
|
Ruční práce, 3. ročník, p. uč. Pöschlová
|
11:45 – 12:30
|
Seminář z Ch, 9. A, p. uč. Kryštůfková
|
14:00 – 14:45
|
Badatelský klub, 6.-9.tř., p. uč. Poláček
|
14:00 - 15:30
|
- Údaje o žácích, výsledky výchovy a vzdělávání
Přehled vývoje počtu tříd, žáků (podle stavu žáků k 30. 6. 2022)
|
Počet tříd
|
Celkový počet žáků
|
Počet žáků na jednu třídu
|
Počet žáků na učitele
|
|
Šk. rok
|
2020/21
|
2021/22
|
2020/21
|
2021/22
|
2020/21
|
2021/22
|
2020/21
|
2021/22
|
|
16
|
17
|
358
|
373
|
22,38
|
21,94
|
14,21
|
13,32
|
Přehled prospěchu žáků ve školním roce 2021/2022 (podle stavu žáků k 30. 6. 2022)
|
Počet žáků
|
Prospělo s vyznamenáním
|
Prospělo
|
Neprospělo
|
|
Ročník
|
2020/21
|
2021/22
|
2020/21
|
2021/22
|
2020/21
|
2021/22
|
2020/21
|
2021/22
|
1.
|
38
|
23
|
37
|
22
|
1
|
0
|
0
|
1
|
2.
|
24
|
35
|
23
|
29
|
1
|
5
|
0
|
0
|
3.
|
47
|
24
|
35
|
17
|
12
|
6
|
0
|
0
|
4.
|
24
|
47
|
12
|
29
|
10
|
15
|
2
|
1
|
5.
|
39
|
24
|
24
|
15
|
15
|
8
|
0
|
1
|
I. stupeň
|
172
|
153
|
131
|
112
|
39
|
34
|
2
|
3
|
6.
|
58
|
62
|
28
|
31
|
27
|
31
|
3
|
0
|
7.
|
54
|
58
|
20
|
27
|
34
|
31
|
0
|
0
|
8.
|
51
|
52
|
20
|
13
|
25
|
39
|
6
|
0
|
9.
|
23
|
48
|
7
|
19
|
16
|
28
|
0
|
1
|
II. stupeň
|
186
|
220
|
75
|
90
|
102
|
129
|
9
|
1
|
Na 1. stupni byli 4 žáci nehodnoceni z důvodu studia v zahraničí.
Přehled klasifikace chování žáků ve školním roce 2021/2022 (podle stavu žáků k 30. 6. 2022)
|
Počet žáků
|
Velmi dobré
|
Uspokojivé
|
Neuspokojivé
|
|
Šk. rok
|
2020/21
|
2021/22
|
2020/21
|
2021/22
|
2020/21
|
2021/22
|
2020/21
|
2021/22
|
celkem
|
358
|
373
|
352
|
369
|
5
|
3
|
1
|
1
|
Počty zapsaných a zařazených žáků
Školní rok 2020/2021
|
Školní rok 2021/2022
|
Zapsaní do 1. třídy
|
Počet žádostí o odklad
|
Nastoupí do 1. třídy
|
Zapsaní do 1. třídy
|
Počet žádostí o odklad
|
Nastoupí do 1. třídy
|
38
|
14
|
24
|
41
|
6
|
35
|
Počty žáků přijatých ke studiu ve středních školách (víceletých G) ve školním roce 2021/22..
Gymnázia
|
SOŠ vč. konzervatoří
|
SOU
s maturitou
|
SOU
bez mat.
|
8 letá
|
6 letá
|
4 letá
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
1
|
0
|
3
|
0
|
1
|
1
|
25
|
25
|
2
|
2
|
22
|
22
|
Ve školním roce 2021/2022 vycházeli v 8. ročníku 2 žáci.
Výsledky přijímacího řízení na střední školy.
Cermat zpracoval výsledky žáků jednotlivých škol v porovnání s celostátním průměrem. Tabulky uvádí agregovaná data výsledků žáků naší školy v centrálně zadávaných testech jednotné přijímací zkoušky 2022 z matematiky a z českého jazyka a literatury.
- Personální zabezpečení činnosti školy
Přehled počtu pedagogických a nepedagogických pracovníků
Pořadové číslo
|
Pracovní zařazení, funkce
|
Úvazek
|
Kvalifikace, stupeň vzdělání, obor, aprobace
|
Roků ped. praxe
|
1.
|
Uklízečka
|
1,00
|
SO, 2. tř.
|
|
2.
|
Uklízečka
|
0,40
|
SO, 2. tř.
|
|
3.
|
Hospodářka
|
1,00
|
ÚSO, 8. tř.
|
|
4.
|
Uklízečka
|
1,00
|
SO, 2. tř.
|
|
5.
|
Školník, topič
|
1,25
|
SO, 5/3 tř.
|
|
6.
|
Uklízečka
|
1,00
|
SO, 2. tř.
|
|
7.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
5
|
8.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
20
|
9.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, spec ped.
|
26
|
10.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
38
|
11.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
27
|
12.
|
Učitelka
|
0,36
|
VŠ, 1. stupeň
|
39
|
13.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
38
|
14.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
26
|
15.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
35
|
16.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Fj
|
10
|
17.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Z - Tv
|
21
|
18.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Nj
|
11
|
19.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Hv, 1. stupeň
|
35
|
20.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Aj
|
15
|
21.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Ch - Př
|
23
|
22.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, M - Z
|
23
|
23.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, M - Pč
|
37
|
24.
|
Učitel
|
0,36
|
Stud. VŠ, Informatika
|
2
|
25.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Čj - Ov
|
17
|
26.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Spec. ped.
|
11
|
27.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Nj
|
16
|
28.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Tv
|
21
|
29.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Čj - D
|
23
|
30.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, M - F
|
10
|
31.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Nj - Tv
|
2
|
32.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Nj - D
|
19
|
33.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, M - F
|
34
|
34.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Čj - D
|
29
|
35.
|
Učitel
|
0,25
|
VŠ, Z - Tv
|
9
|
36.
|
Vychovatelka
|
1,00
|
VŠ CV
|
24
|
37.
|
Vychovatelka
|
1,00
|
VŠ CV
|
28
|
38.
|
Vychovatelka
|
0,57
|
VŠ
|
47
|
39
|
Vychovatelka
|
1,00
|
VŠ CV
|
23
|
40
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ Spec. ped.
|
12
|
41
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
8
|
42
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
1
|
42
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
1
|
43
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
1
|
44
|
Učitel
|
0,36
|
Stud. VŠ TV - Z
|
1
|
Komentář k tabulce: počty pracovníků - fyzické osoby
Počet učitelů, kteří nastoupili nebo odešli
OPZ
|
Do 30 let
|
31 až
40 let
|
41
až 50 let
|
51 let až důch. věk
|
Důchodový věk *)
|
Celkem/žen
|
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
|
Nově přijatí pedagogové
|
1/0
|
0/0
|
1/1
|
0
|
0
|
2/1
|
Ukončené PP pedagogů
|
0/0
|
0/0
|
1/1
|
0/0
|
0/0
|
1/1
|
|
Školní rok 2020/2021
|
Školní rok 2021/2022
|
Nastoupili
|
1
|
|
2
|
|
Odešli
|
na jinou školu
|
mimo školství
|
na jinou školu
|
Mimo školství
|
0
|
1
|
0
|
1
|
Počet důchodců a nekvalifikovaných pedagogických pracovníků ve škole
Školní rok 2020/2021
|
Školní rok 2021/2022
|
nekvalifikovaných
|
důchodců
|
nekvalifikovaných
|
důchodců
|
0
|
2
|
0
|
2
|
- Údaje o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků
Celkový přehled dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků
Počty pracovníků
|
Druh vzdělávání
|
Celkem
|
dlouhodobé
|
krátkodobé (kurzy)
|
35
|
9
|
105
|
114
|
Poznámky:
Studium ke splnění kvalifikačních předpokladů
a) Studium v oblasti pedagogických věd
Druh studia
|
Počet
|
Denní studium. Magisterský studijní program. Obor Z, TV
|
1
|
Kombinované studium Mgr. Učitelství německého jazyka a literatury pro SŠ.
|
1
|
Denní studium. Bakalářský studijní program. Informatika.
|
1
|
Magisterský studijní program NJ se zaměřením na vzdělávání
|
1
|
Kombinované studium Mgr. Učitelství pro 2. stupeň, Obor Z, OV
|
1
|
Studium ke splnění dalších kvalifikačních předpokladů
a) Studium k výkonu specializovaných činností
Druh studia
|
Počet
|
Specializační studium pro školní metodiky prevence
|
1
|
b) Studium k prohlubování odborné kvalifikace – dlouhodobé studium
Druh studia
|
Počet
|
Distanční magisterské, Učitelství 1. stupeň
|
1
|
Rozšiřující studium učitelství informatiky pro 2. stupeň ZŠ
|
1
|
Kariérové poradenství
|
1
|
Rozšiřující studium učitelství informatiky pro 2. stupeň ZŠ
|
1
|
Studium pro vedoucí pedagogické pracovníky.
|
1
|
Studium k prohlubování odborné kvalifikace
Název
|
Počet účastníků
|
Robotel 1
|
6
|
Tisíc věcí co nás trápí ve ŠD
|
2
|
Virtuální robotika
|
1
|
Strategické řízení a plánování - konference
|
1
|
Školení rozhodčích
|
1
|
Webový atlas od Seznam.cz
|
2
|
Plánování, metodika a organizace práce pedagoga
|
2
|
Robotel 2
|
5
|
Veletoč legislativních změn v inkluzi na vaší škole
|
2
|
Oblastní workshop ICT Robotika
|
1
|
Obrázkové kartičky v hodině Aj na 1. st. ZŠ
|
1
|
Terénní výuka ArcGIS
|
1
|
Tvořivá práce s tematickými texty
|
2
|
Aktivní učitel – zásobník aktivit učitele Nj
|
1
|
Robotická sada VEX 123
|
4
|
Informační seminář ke společnému vzdělávání
|
2
|
Asistent pedagoga ve školní praxi
|
3
|
Inspirace zkvalitňování čtení v rámci přírodovědných předmětů
|
2
|
XI. kolokvium Národního kabinetu matematiky
|
1
|
Jak na pravopis jinak
|
3
|
Plánování lekcí Aj
|
1
|
Geocoaching aneb jak koučovat hodiny Zeměpisu
|
1
|
Klimatická změna
|
1
|
Čtenářské dílny
|
1
|
Asistent pedagoga jako člen týmu
|
1
|
Teorie typů pro každého
|
1
|
Sebepoškozování dětí a mladistvých
|
1
|
Pasti a špeky pracovní doby ve školách
|
1
|
Jak se poprat s výkazem R44
|
1
|
Jak přistupovat k dítěti s autismem
|
1
|
Úpravy ŠVP v systému INSPIS
|
1
|
Legislativní nástrahy roku 2022/2023 v inkluzi
|
2
|
Konstruktivistická výuka chemie na ZŠ
|
1
|
Práce se žáky se SVP ve ŠD
|
3
|
Záludnosti v zaměstnávání nepedagogů.
|
1
|
Ochutnávka metod kritického myšlení
|
2
|
Zákon o pedagogických pracovnících v praxi škol
|
1
|
Didaktika Aj
|
1
|
Aktualizace ŠVP po revizi RVP ZV
|
1
|
SE 3D Scanner
|
2
|
Konfliktní situace: rodič, žák, učitel
|
36
|
Letní škola historie
|
1
|
Celkem školení
|
105
|
- Údaje o prevenci sociálně patologických jevů
V letošním školním roce probíhala prevence dle plánu. Na prvním stupni se zaměřovala na pozitivní vztahy a fungování třídy a celého kolektivu. Na druhém stupni se pracovalo na klimatu tříd a zaměřili jsme se ve třídách na závislostní chování.
Realizované aktivity a programy
Prevence pro žáky - 1. stupeň
Buď kamarád – 3. ročník, Maják o.p.s.
Já a internet – 3. ročník, Maják o.p.s.
Jsme parta – 4. A, Maják o.p.s.
Jsme parta – 4. B, Maják o.p.s.
Jsem originál – 5. ročník, Maják o.p.s.
Dopravní výchova
Vycházka s dopravní tematikou – 1. - 3. ročník, Policie ČR
Testování žáků 4. ročníku – testy dopravní výchovy
Jízdy v areálu Kristýna – dopravní den pro žáky 4. ročníků všech základních škol, organizovaný Městskou policií
Markéty dopravní výchova, pracovní listy – Od 5. ročníku, žáci tvoří vlastní portfolio s dopravní tematikou.
Prevence pro žáky - 2. stupeň
Preventivní programy:
Klima třídy – 6.A, 6. B, 6. C, 7. A, 7. B, 7. C, Maják o.p.s.
Dva světy – 6.A, 6. B, 6. C, 7. A, 7. B, 7. C, Maják o.p.s.
Na netu – 8. A, 8. B, Maják o.p.s.
Za hranou – 9. A, 9. B, Maják o.p.s.
Adaptační programy – 6.A, 6.B, 6.C , Souběh s.r.o.
Dopravní výchova
Markéty dopravní výchova, pracovní listy – Od 6. ročníku, žáci tvoří vlastní portfolio s dopravní tematikou.
Školení pro učitele
Krizová komunikace s žáky, pedagogy a rodiči– proškolení pedagogických pracovníků , Forum s.r.o.
Třídním učitelem v postcovidové době II – webinář,KVP
Spolupráce s rodiči
V průběhu celého školního roku byly rodičům zasílány informace a odkazy na semináře a webináře s preventivní tematikou.
Konzultace pro rodiče – dle potřeby
Kraje pro bezpečný internet – Vzdělávání a informace o IT bezpečnosti, informace o kurzech pro rodiče a děti
Maják o. p. s. – Podpora pro rodinu a děti
- Školní poradenské pracoviště – ZŠ Lidická, Hrádek nad Nisou
Školní poradenské pracoviště ZŠ Lidická (dále jen ŠPP) poskytuje poradenské a konzultační služby žákům, jejich zákonným zástupcům a pedagogickým pracovníkům školy již několik let.
K hlavním cílům ŠPP patří iniciace aktivit vedoucích k vylepšení klimatu školy, posílení pozitivních vztahů mezi všemi subjekty školy, rozšíření oblastí primární prevence, kariérového poradenství a zkvalitnění péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami.
ŠPP tak představuje komplexní poradenskou službu, která vychází ze standardních činností vymezených ve vyhlášce č. 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních. Veškeré standardní poradenské služby jsou poskytovány zcela zdarma. Pracovníci ŠPP zajišťují příslušné informační, poradenské, metodické, koordinační, intervenční, diagnostické služby. Celý tým ŠPP se schází 1x měsíčně. Jednotliví členové poradenského pracoviště se však scházejí daleko častěji, dle potřeb se zaměřují na výchovné a vzdělávací plány, aktuální potřeby žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a podobně. Členové týmu ŠPP spolu úzce spolupracují, jejich činnosti se vzájemně prolínají.
Aktivity ŠPP na naší škole zajišťuje:
Mgr. Alena Valentová (zástupce ředitele školy)
Mgr. Jaroslav Poláček (ředitel školy)
Mgr. Iva Klenovičová (výchovný poradce pro 1. stupeň, školní speciální pedagog)
Mgr. Marcela Jarešová (výchovný poradce pro 2. stupeň)
Mgr. Alena Brabencová (metodik prevence)
Mgr. Jitka Poláčková (kariérový poradce)
Mgr. Ivana Nevyhoštěná (logopedický asistent)
- Údaje o průběhu a výsledku kontrol
Škola byla zařazena do výběrového zjišťování úspěšnosti žáků 9. ročníků v matematice a českém jazyce. Cílem výběrových zjišťování České školní inspekce je poskytnout informaci o tom, nakolik je jednotlivý žák schopen naplnit požadavky zahrnuté v testu, i když test samozřejmě nikdy nemůže reprezentovat celý vzdělávací obor (předmět). Přesto může být zajímavé zasadit výsledky žáků školy do rámce výsledků všech testovaných žáků.
Matematika.
Český jazyk
Škola se zúčastnila těchto elektronických zjišťování České školní inspekce:
Termín
|
Sběr dat
|
11. 10. 2021 – 26. 10. 2021
|
TALIS – spokojenost učitelů v práci. Jak podpořit práci učitelů a zlepšit české školství.
|
11. 2021 – 3. 12. 2021
|
Pohybové dovednosti a aktivity žáků – dotazník pro učitele tělesné výchovy.
|
11. 2022 – 10. 2. 2022
|
Prevence rizikového chování a podpora nadaných a mimořádně nadaných žáků
|
16. 6. 2022 – 30. 6. 2022
|
Měření tělesné zdatnosti - vlastní měření proběhne v dalším školním roce.
|
- Základní údaje o hospodaření školy
- Údaje o dalších aktivitách školy
Inovace, nové metody výuky
Projekty školy:
Svazek škol Š:schkola
Partnerské školy založily v květnu 2007 přeshraniční Svazek škol „Š:schkola“, jehož obsahem je pravidelná vzájemná spolupráce a vzájemné soužití. K tomu již existují dobré předpoklady, neboť stávající partnerské vztahy vytváří širokou síť kontaktů. Do projektu je zapojeno více než 1000 dětí a 100 pedagogů a pracovníků škol, kteří společně úzce spolupracují na 11 školských zařízeních.
LVVZ
Lyžařský výchovně výcvikový zájezd pořádáme každý rok pro žáky 7. tříd v Rokytnici nad Jizerou. V tomto školním roce jsme uspořádali dva kurzy opět v Rokytnici nad Jizerou.
Letní sportovní kurz.
Do ŠVP jsme poprvé zařadili také letní sportovní kurz. Uspořádali jsme dva pobyty pro žáky 8. A a 8. B na Malé Skále u Turnova. Akce byla velmi dobře přijata žáky a bude pokračovat i v dalších letech.
Školní mléko
I v tomto školním roce jsme se zapojili do projektu „Mléko do škol“. Žáci celé školy dostávali 2x měsíčně neochucené mléko.
Celý projekt byl obohacen doprovodnými programy, kdy žáci měli možnost ochutnat další mléčné výrobky.
Ovoce a zelenina do škol
Již několik let jsme zapojeni do projektu „Ovoce a zelenina do škol“. Žáci 1. i 2. stupně 2x měsíčně obdrželi jeden nebo 2 kusy ovoce nebo zeleniny nebo 1 balení stoprocentní ovocné šťávy.
Bonusem byla dodávka ochutnávkových košů. Žáci se při ochutnávce seznámili s méně známými druhy ovoce a zeleniny.
Logopedická poradna
V tomto školním roce opět mohla v plném rozsahu obnovit činnost logopedická poradna. Ta zajišťuje péči pro všechny školní děti ZŠ Lidická, ZŠ TGM a ZŠ Donín.
Projekt je financován z GF města. Logopedická péče je poskytována zdarma.
Mikulášský turnaj 1. stupně v piškvorkách 2021
Předmětová komise 1. stupně uspořádala v rámci podpory talentovaných žáků tradiční Mikulášský turnaj v piškvorkách.
Vítězové třídních kol postoupili do školního kola, které se konalo 8. 12. 2021 v odpoledních hodinách. 8 finalistů z 1. – 5. ročníku sehrálo po rozlosování do dvojic napínavé hry. Hrálo se na 2 vítězné hry.
Po velmi napínavém boji nakonec zvítězil Jakub Rybář ze 4. A, 2. místo obsadil Jakub Smihrodský ze 3. třídy a na místě 3. se umístil Ondřej Jurek ze 4. A.
Souboj recitátorů na Lidické
Po dvouleté nechtěné přestávce se 22. března u nás na škole opět konala soutěž mladých recitátorů, na které se představili vždy dva recitátoři z každé třídy 1. stupně.
Tentokrát se soutěžilo ve dvou kategoriích. První kategorii tvořili žáci 1. třídy společně s žáky druhých tříd. Druhou kategorii pak žáci 3. třídy, 4. A a 4. B a žáci 5. třídy. Tak jako v minulých letech soutěžící nehodnotili učitelé, ale porota složená z žáků 6. A a 8. A třídy pod vedením pana učitele R. Škalouda. Soutěžící si opět připravili krásné a mnohdy i překvapivě dlouhé básničky. Ani letos porota neměla rozhodování vůbec jednoduché. Po velmi živé poradě rozhodla takto.
V první kategorii zvítězil Matěj Bujok z 2. B, který bez zaváhání zvládl dvanáctislokovou básničku. Na dalších místech se umístily žákyně 1. třídy Elen Manhartová a Viktorie Bobajevská. Ve druhé kategorii zvítězil nováček soutěže Nikolas Veselý ze 4. A. Na dalších místech pak skončila Karolína Víchová z 5. třídy a Nevečeřalová Ella Teresa ze 4. A. V mezičase, kdy se porota usilovně radila, dostali příležitost k přednesu i náhradníci soutěže. I oni se zhostili svého úkolu na jedničku.
Ekologické sběry.
Naše základní škola realizuje ekologickou výchovu také výchovou žáků k třídění odpadů. Vzhledem ke stavební činnosti ve škole jsme se v letošním roce sběrové soutěže zúčastnili pouze v oblasti sběru pomerančové kůry. Společnosti Byliny Mikeš s.r.o. jsme poslali 33 kg pomerančové kůry.
Charitativní akce
Již 20. rokem - sbírka hraček pro Kojenecký ústav Liberec a Dětský domov v Jablonném v Podještědí.
Tříkrálová sbírka.
Tříkrálová sbírka 2022 se uskutečnila opět pod záštitou Oblastní charity Liberec. Organizaci sbírky na naší škole převzala jako vždy vedoucí školní družiny paní Ivana Novotná. A jako vždy velmi úspěšně.
Světluška.
Světluška pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě - bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů.
Akce se zúčastnily dvě dvojice našich žáků.
Mediální tým
Na škole začal pracovat mediální tým pod vedení paní učitelky Jitky Poláčkové. Tento tým komunikuje s médii, s různými organizacemi, zajišťuje hladký průběh různých akcí pořádaných školou, píše články do časopisu Hrádecko a informuje veřejnost i prostřednictvím svých webových stránek nebo facebooku.
Mezi nejdůležitější akce letošního školního roku spolupořádané mediálním týmem patří:
- 13. a 14. 10. 2021 – Educa Week pro MŠ
- 17. 3. 2022 – Den otevřených dveří s názvem Škola hrou
- 10. 6. 2022 – Lidice 80, pietní akt
- 17. 6. 2022 – Akademie – hra na klavír
Školní parlament
Pod vedením paní učitelek Jitky Poláčkové a Markéty Šťastné pokračovala činnost školního parlamentu. Členové parlamentu se pravidelně setkávali jednou týdně na společných zasedáních. Žáci se domlouvali na společných akcích, spolupodíleli se na chodu školy a připomínkovali různé záležitosti týkající se organizace a chodu školy. Ve šk. roce 2021/2022 parlament naplánoval a realizovat tyto akce:
- 22. 10. 2021 Halloween – pohádkové převleky a vydlabávání dýní
- 17. 12. 2021 Vánoce s parlamentem – žáci navštívili třídy prvního stupně a měli pro ně připravené různé vánoční aktivity
- 28. 3. 2022 Den učitelů
- 31. 5. 2022 Speedcubing – skládání Rubikovy kostky na čas
- 1. 4. 2022 Den naruby – převleky dívek na kluky a naopak
- 29. 4. 2022 Den bez školních tašek
- 1. 6. 2022 Pyžamový den – výuka v pyžamu
Dále se žáci spolupodíleli na pomoci při různých akcích ŠD. Mezi ně patřily například Vánoční dílničky, Velikonoce v družině a Čarodějnické hrádky. Za celoroční práci si žáci zasloužili odměnu ve formě výletu a společného oběda v Jablonci nad Nisou u přehrady.
Přehled akcí
- 7. 9. 21 - TAJV sportovní den, vítěz O. Mlejnek. Účastník nár. finále v Poděbradech.
- 21. 10. 2021 a CodeWeek - programování pro 1. - 5. třídu
- 8. 12. 21 - Mikulášský turnaj v piškvorkách, 1. st.
- 13. 12. 2021 - Vánoční pingpongový turnaj 2. st.
- Únor a březen 2022 - návštěva nové laboratoře MatematikUm, 7. C, 8. B, 6. C a 7. B
- 22. 3. 2022 - recitační soutěž 1. stupeň
- 4. 4. 2022 - zápis do 1. tříd
- 7. 4. 2022 - Ukliďme Česko, zapojené třídy i ŠD
- 28. 4. 2022 - recitační soutěž 2. st.
- 29. 4. 2022 - 5. A čarodějnické vyučování
- V týdnech před 10. 6. 2022 - Lidice80 představení Lidic a historické souvislosti pro 1. i 2. stupeň
- Červen 2022 - Adaptační program pro předškoláky
- Tým z 6. A Zlatá pětka vyhrál vstup do IQ Landie
Projekty školy
Program
|
Název projektu
|
Dotace
|
Vl. podíl
|
Garant
|
DV MMR
|
Rekonstrukce tělocvičny ZŠ Lidická
|
1 295 129,- Kč
|
781 020,- Kč
zřizovatel
|
Mgr. Jaroslav Poláček
|
ČR, Laktea
REALIZACE
|
Školní mléko
|
Dle objednávky
|
|
Mgr. Ivana Nevyhoštěná
|
ČR, Bovys
REALIZACE
|
Ovoce do škol
|
|
0,-
|
Mgr. Ivana Nevyhoštěná
|
Interreg Č – S
Ukončeno, vyúčtováno
|
Řemesla v Trojzemí
|
4 400 000,- Kč
|
500 000,-Kč
Zřizovatel
|
Mgr. J. Poláček
Z. Janečková
|
OP VVV
REALIZACE
|
Potravinová pomoc dětem
|
16 800,- Kč
|
0,-
|
Mgr. D. Schejbalová
|
GF Hrádek nad Nisou
|
Lyžařský výcvikový zájezd
|
10.000,- Kč
|
100.000,- Kč
|
Mgr. Radim Dudek
|
GF Hrádek nad Nisou
|
MPDM ERN
|
5.000,- Kč
|
0,-
|
PaedDr. Ivana Vojtíšková
|
IROP
Ukončeno, probíhá vyúčtování
|
Rekonstrukce učeben pro výuku AJ, NJ a přírodních věd na ZŠ Lidická v Hrádku nad Nisou
|
1.744.349,- Kč
|
922.250,- Kč
Zřizovatel
|
Mgr. Jaroslav Poláček
|
Dotace města
Hrádek nad Nisou
|
Logopedická poradna
|
20 000,- Kč
|
0,-
|
Mgr. Ivana Nevyhoštěná
|
DF LK
|
Prevence na hrádeckých školách - dramatizace
|
22 500,- Kč
|
151 500,- Kč
zřizovatel
|
Mgr. I. Soukupová,
Mgr. A. Brabencová
Z. Janečková
|
Šablony III.
Podáno
|
Podpora žáků na ZŠ Lidická
|
754.964,- Kč
|
0,-
|
Mgr. Jaroslav Poláček
|
Dotace města Hrádek nad Nisou
|
Prevence
|
40.000,- Kč
|
0,-
|
Metodici prevence
|
DF LK
|
EDUCA – doprava žáků
|
12 000,- Kč
|
0,- Kč
|
Mgr. J. Poláčková
|
Dotace města Hrádek nad Nisou
|
Výstavba školních dílen
|
1 500 000,- Kč
|
500 000,- Kč vlastní projekty
|
Mgr. J. Poláček
|
Dotace města Hrádek nad Nisou
|
Rekonstrukce učeben pro 1. ročník
|
1 000 000,- Kč
|
0
|
Mgr. J. Poláček
|
Dotace města Hrádek nad Nisou
|
Rekonstrukce vstupní haly školy
|
254 000,- Kč
|
0
|
Mgr. J. Poláček
|
Investiční fond
|
Rekonstrukce kanceláře ředitele a rozšíření archivu
|
1 500 000,- Kč
|
500 000,- Kč vlastní projekty
|
Mgr. J. Poláček
|
Plán rozvoje školy
Plán rozvoje školy byl sestaven na základě:
- Koncepce školy vytvořené ředitelem školy
- Analýzy současného stavu a myšlenkové mapy
- Současných požadavků na moderní výchovu a vzdělávání.
Platnost plánu od roku 2021.
V rámci pedagogické péče je třeba posilovat a pevně ukotvit změny především v těchto oblastech:
- posílení výchovného působení na úkor vzdělání, zaměřit se především na komplexní rozvoj osobnosti, nejen na pouhé memorování vědomostí,
- od školy pro školu přejít ke škole pro život,
- od paměti k tvořivosti (od nižších poznávacích schopností k vyšším),
- od izolace jedinců s postižením k jejich integraci.
Cílem školy je v prostředí přátelského, tvořivého a bezpečného klimatu a otevřeného partnerství:
-
-
-
- vychovávat sociálně silné osobnosti schopné života v moderní občanské společnosti
- připravit je na další vzdělávání a celoživotní učení
- vybavit je znalostí cizích jazyků a schopností ovládat a účelně využívat informační a komunikační technologie.
- vybavit je dovedností umět vyhledávat a zpracovat informace potřebné pro život
- umožnit jim realizovat se v širokém okruhu zájmové činnosti a rozvíjet svůj talent a nadání
Bezpečné klima ve škole a mentoring
Jednou ze základních podmínek pro pocit bezpečí ve škole je uspokojování základních lidských potřeb (pyramida podle amerického psychologa A. Maslowa). Učení ve škole spadá do potřeby seberealizace. Tato teorie říká, že u dětí nemohou být uspokojovány výše umístěné potřeby, pokud nejsou uspokojeny všechny potřeby pod nimi. V praxi to znamená, že nemohu očekávat skvělé výkony od žáků, pokud nezajistím bezpečné klima ve škole a třídě. Hlavním tvůrcem bezpečného prostředí ve škole je učitel.
Všichni učitelé byli proškoleni v oblasti vyváření bezpečného prostředí třídy a školy a vytváření pravidel třídy a školy. Ředitel školy, výchovný poradce a metodik prevence byli proškoleni v oblasti poskytování mentoringu. V letošním roce navíc byli proškoleni všichni učitelé v oblasti konfliktní situace: rodič, žák, učitel.
Zápis do 1. ročníku
Na ZŠ Lidická bereme zápis spíše jako společenskou událost, při které si rodiče splní zákonnou povinnost zapsat dítě k povinné školní docházce. Je pravda, že žáci prokazují svoji připravenost na školní docházku. Jedná se ale o zábavné plnění úkolů na jednotlivých stanovištích. Rodiče jsou vždy přítomni a mohou činnost svého dítěte sledovat.
Letos ale bylo opět možné provést zápis běžným prezenčním způsobem, ale využili jsme zkušenosti z elektronického zápisu a nabídli rodičům předběžný zápis elektronicky. Zápis se tím zjednodušil.
Kritéria pro přijetí žáků k základnímu vzdělávání
Situace:
Základní škola Lidická má kapacitu školy 375 žáků. Kapacita byla ve školním roce 2021/2022 téměř naplněna. Školní docházku končili žáci dvou 9. tříd, a proto může škola otevřít ve školním roce 2022/2023 dvě první třídy. Žáci 1. A budou vzdělávání podle ŠVP s výukou německého jazyka od první třídy a budou se účastnit společné výuky s žáky německé ZŠ v Hartau podle schváleného vzdělávacího plánu svazku škol Š:schkola.
Kritéria:
1. Dítě s trvalým bydlištěm zákonného zástupce ve spádové oblasti školy.
2. Dítě po dovršení šesti let věku.
3. Kapacita školy.
Testování SCIO
Zapojili jsme se do testování žáků 9. tříd. Žáci byli testování v M, ČJ, studijních dovednostech a německém a anglickém jazyce. Výsledky žáků byly motivací pro učitele i žáky v přípravě na přijímací zkoušky. Pokračovali jsme v testování všech žáků 6. ročníku v M, ČJ a studijních dovednostech. Nezopakovali jsme závěrečné srovnávací testování v M a Čj v prvním, druhém a třetím ročníku.
V rámci testování Scio dosáhli někteří žáci výborné výsledky. Získali ocenění SCIO.
Olympiády a soutěže:
Účast žáků na olympiádách je dobrou přípravou na přijímací zkoušky a další podobné zkoušky znalostí a dovedností, které na nás v životě čekají. Velkým úspěchem je splnění podmínek školního kola a postup mezi nejlepší žáky v okresním, popř. krajském kole. V letošním roce se několik našich žáků probojovalo do okresního i krajského kola a zde úspěšně reprezentovali školu a město.
Logická olympiáda
Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování.
Logické olympiády se v tomto školním roce zúčastnilo 28 žáků školy. Do krajského kola postoupili 2 žáci. Patrik Pöschl se umístil na 11. místě v kategorii 6. – 9. ročník.
Město Hrádek nad Nisou připravovalo další ročník soutěže pro žáky 5. tříd mikroregionu Hrádecko - Chrastavsko. Realizací soutěže byla pověřena ZŠ Lidická, která připravila otázky do korespondenčních kol. Soutěž se v tomto roce uskutečnila v plném provedení základních kol. Finále proběhlo tradičním způsobem na hradě Grabštejn. Finále soutěže tentokrát nevyhrál tým ZŠ Lidická. Akce byla opět velmi úspěšná. Účast byla tentokrát umožněna mimo soutěž i dalším týmům v pořadí podle základní kola.
|
Zlatá pětka
Sportovní den mládeže s TAJV v ČR.
Sportovní den mládeže s TAJV se uskutečnil v tomto školním roce na naší škole poprvé. Zúčastnili se žáci 5. ročníku. Nejúspěšnější byl J. Mlejnek, který postoupil na národní finále do Poděbrad.
V letošním ročníku bylo celkem zrealizováno 200 sportovních turnajů, zapojilo se do soutěže 10.000 dětí a 200 vítězů postoupilo na Národní finále v Poděbradech (9. 12. 2021), kde měli ti nejúspěšnější reprezentanti možnost hájit barvy školy / města / obce / kraje, odkud získali nominaci na šampionát.
Na internetových stránkách www.tajv.cz/narodni-finale najdete výsledky z turnaje, zajímavosti z akce a také televizní reportáž z Národního finále v Poděbradech.
Nejlepší žáci ZŠ Lidická 2021/2022
Osobnost školy: Patrik Pöschl
Tichý, hodný, skromný, zvídavý, milý,
IQ za tři do vínku mu daly víly.
Hudebním talentem také disponuje,
s jedničkami od první třídy si pluje.
Mamka o něj vzorně pečuje,
on se za to úspěchy odměňuje.
S hlavolamy síly měří,
astrologii však nevěří.
Na gymplu ho čeká sláva převeliká,
co si jen Lidická počne bez Patrika?
Skokan roku: Thang Van Pham - „Lukáš Pham“
Lukáš je kluk se srdcem na dlani. Lidé, kteří ho znají, si ho váží pro jeho skromnost, obětavost, vstřícnost a ochotu pomoci druhým. Svým úsměvem od ucha k uchu ve třídě vždy navodí dobrou atmosféru. Jeho píle a cílevědomost se během letošního školního roku projevila na jeho výsledcích. Z kluka, který měl dříve na vysvědčení trojky, se rázem stal kluk s dvojkami a jedničkami. Nepochybuji, že si je udrží i příští rok.
Nejlepší žáci:
Beata Bérešová
Bea je holka do nepohody,
na Kristýně tě vytáhne z vody.
Ve StarDance by jistě uspěla,
mnohokrát též se sborem zapěla.
Ráda školu se cvičením skloubí,
poctivě protahuje svaly i klouby.
Legraci také nikdy nezkazí,
špatné známky jí vízo nekazí.
Srdce na správném místě prostě má,
při Educe princezna byla úžasná.
Dominika Dusová
Pod svazky police praská,
knížky jsou její láska.
Příběhy sepisuje s lehkostí,
neurazíš ji žádnou sladkostí.
S krevetkami si doma lebedí,
jak je úspěšná ani nevědí.
V soutěži MML zrak vytřela rázně všem,
první místo obsadila spolu s Patrikem.
Spolehlivá, svá a plná energie,
díky Domče každé místo hned ožije.
Wojciech Kurantowicz
Z osamoceného prima kluka,
pro kterého čeština byla muka,
vyklubal se usměvavý elegán,
jenž programuje a kreslí obvody sám.
Když školu reprezentuje,
často v noci ponocuje.
Všech akcí účastní se rád,
s mlékem není kamarád.
Bez našeho Wojty by nudný byl ten svět,
oblíbenou žvýkačku nabídne ti hned.
Bára Šimáčková
Bára ráda zpívá, tancuje,
“Svaz českých bohémů” miluje.
Na kroužek flétny stále chodí,
umělkyně se nám rodí.
Úspěch měla s fotkou z Hrádku,
nezradila by kamarádku.
Rozproudí každou zábavu,
svým smíchem vyčnívá z davu.
Se vším ochotně pomáhá,
pro ostatní síly namáhá.
Petra Hana Vávro
Sportovkyně tělem i duší,
za tým se rve, jak se sluší.
Poradí, co zlepšit se dá,
k bojovnosti nabádá.
Pétě práce není cizí,
oběd v ní hned zmizí.
Bratři ji doma rádi zlobí,
vízo jen pár dvojek zdobí.
Chce si stále průměr zlepšovat,
neváhá tomu čas obětovat.
Tereza Vávrová
Odmala je bojovnice,
o to si jí vážíme více.
Když zahraje na klavír,
v duši nám zavládne mír.
Zamyšlená, stále však pozitivní,
náladu v partě mnohokrát ovlivní.
Také jako Domča s oblibou čte
a na příbězích s ní spolupracuje.
Pro děti je ráda čarodějkou,
našli jsme v Terce pohodářku velkou.
Výsledky našich žáků v soutěžích a olympiádách.
Zeměpis:
Školního kola kategorie A se celkem zúčastnilo 13 žáků 6. ročníků.
Školního kola kategorie B se celkem zúčastnilo 15 žáků 7. ročníků.
Školního kola kategorie C se celkem zúčastnilo 29 žáků 8. a 9. ročníku.
V okresním kole se naši žáci umístili v jednotlivých kategorií na těchto místech:
kategorie A 13. místo Marek Miroslav Vávro, 21. místo Magdaléna Prokopová,
kategorie B 21. místo Tomáš Lutonský, 29. místo Ondřej Řeháček, 37. místo Hana Dimtrová
kategorie C 1. místo Patrik Pöschl, 40. místo Šárka Čížová, 45. místo Beata Bérešová
V krajském kole se Patrik Pöschl umístil na 1. místě a postoupil do celostátního kola v Praze, kde se umístil na 12. místě z 24 žáků.
Chemie:
Školního kola se účastnili celkem 3 žáci 9. ročníku. Všichni postoupili do okresního kola konaném na ZŠ Lesní v Liberci. Zde se umístili na těchto místech - 2. místo Patrik Pöschl, 14. místo Wojciech Kurantowicz, 18. místo Sára Šimáčková.
Do krajského kola postoupil Patrik Pöschl. Vybojoval zde nádherné 2. místo s počtem 89 bodů ze 100.
Český jazyk:
Olympiáda v českém jazyce.
Školní kolo 10 účastníků. 1. místo Patrik Pöschl 9. A, 2. místo Marie Rybáriková 8. A.
Okresní kolo 20. - 26. místo Patrik Pöschl, 59. - 62. místo Marie Rybáriková. Celkem se okresního kola OČJ účastnilo 69 žáků.
Školní kolo v recitaci - 2. stupeň
Kategorie 6. a 7. třída 1. místo Amálka Bérešová
Kategorie 8. a 9. třída 1. místo Šárka Čížová
Matematika:
Pythagoriáda – školní a okresní kolo 2021/22
Pythagoriáda je oblíbená matematická soutěž, které se zúčastňují žáci 6. – 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Jméno soutěže je podle význačného řeckého filosofa, matematika, astronoma, kněze – Pythagora ze Samu.
Školní kolo na naší škole proběhlo dne 2. 11. 2021, zapojili se do něj všichni žáci od 6. do 9. ročníku. V časovém limitu 60 minut žáci řeší 15 úloh zaměřených na prostorovou představivost, logické uvažování. Úspěšným řešitelem se stává žák, který má více než 10 bodů. Ten také postupuje do okresního kola.
Nejlepší řešitelé z ročníků:
6. ročník - 58 řešitelů
Jméno
|
třída
|
body
|
Kalaš Lukáš
|
6. A
|
11 – úspěšný řešitel
|
Prchalová Valerie
|
6. A
|
9
|
Jiránková Laura
|
6. A
|
7
|
Vávro Marek Miroslav
|
6. A
|
7
|
Nechvílová Lucie
|
6. B
|
7
|
Povolný Josef
|
6. C
|
7
|
Prokopová Magdaléna
|
6. C
|
7
|
Arteňuk Tomáš
|
6. A
|
6
|
Mlejnecká Barbora
|
6. A
|
6
|
Zadražil Jakub
|
6. B
|
6
|
Šafařík Štěpán
|
6. C
|
6
|
7. ročník – 53 řešitelů
jméno
|
třída
|
body
|
Brigant Tomáš
|
7. A
|
3
|
Gregor Nataniel
|
7. B
|
3
|
Macková Barbora
|
7. C
|
3
|
8. ročník – 50 řešitelů
jméno
|
třída
|
body
|
Rybáriková Marie
|
8. A
|
6
|
Bady Denis
|
8. B
|
6
|
Laluch David
|
8. B
|
6
|
Svatoš František
|
8. B
|
6
|
Svatoš Matěj
|
8. B
|
6
|
Tafičuk Jiří
|
8. B
|
6
|
9. ročník – 40 řešitelů
Jméno
|
třída
|
body
|
Pöschl Patrik
|
9. A
|
12 – úspěšný řešitel
|
Čížová Šárka
|
9. A
|
7
|
Šmídová Adéla
|
9. A
|
6
|
Okresní kolo Pythagoriády se konalo ve dnech 7. 12. a 8. 12. 2021 distanční formou. Oba naši matematici dopadli výborně, oba se opět stali úspěšnými řešiteli. Lukáš Kalaš se ve své kategorii P6 s počtem 57 účastníků umístil na 6. místě, Patrik Pöschl se v kategorii P9 s počtem 19 účastníků umístil na 4. místě.
Matematická soutěž PANGEA pro školní rok 2021/22
Soutěž pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, které baví počítání.
V tomto roce se koná již devátý ročník pro žáky českých škol u nás i v zahraničí. Letošním tématem jsou CESTOVATELSKÉ OBJEVY (NÁMOŘNICTVÍ) a HRY. Soutěž probíhá ve dvou kolech – školní a finálové. Žáci řeší 15 úloh různé náročnosti ze společenskovědních a přírodovědných oborů, jejich řešení se posílá k dalšímu zpracování. Po několika týdnech jsou k dispozici výsledky, případné pozvání do finálového kola. Naše škola se může pochlubit, že v minulých kolech vzešel vždy z našich žáků účastník i finálového kola. Každoročně soutěž zaštiťují význačné osobnosti, letos jsou patroni soutěže Petr Horký - spisovatel, producent, moderátor, youtuber a cestovatel a Richard Konkolski – český mořeplavec a vítěz řady námořních závodů, který třikrát obeplul zeměkouli.
Na naší škole se do letošního ročníku zapojilo z 6. ročníku 18 počtářů, ze 7. ročníku 10 počtářů, z 8. ročníku 21 žáků a z 9. ročníku 10 žáků. Soutěž proběhla koncem února, nyní v dubnu přišlo vyhodnocení. Soutěže se zúčastnily tisíce dětí z celé republiky, v kategorii pro 6. ročník 9 308 žáků, v kategorii pro 7. ročník 8 758 žáků, v kategorii pro 8. ročník 8 848 žáků, v kategorii pro 9. ročník 7 478 žáků. Naši počtáři opět dosáhli velmi pěkných výsledků. Lukáš Kalaš z 6. A se ve své kategorii umístil na 1. místě ve škole, na 3. místě v Libereckém kraji a na 34. místě v republice. Postupuje do finálového kola, které se bude konat v červnu v Praze. V dalších kategoriích se umístili na 1. místě Hanka Dimtrová ze 7. A, František Svatoš z 8. B a Patrik Pöschl z 9. A.
Matematický klokan na ZŠ Lidická
Obecné informace
Mezinárodně koordinovaná soutěž Matematický klokan byla vytvořena podle obdobné soutěže, která byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. V roce 2016 se již této soutěže účastnilo přes 6 milionů soutěžících z více než 60 zemí celého světa sdružených v asociaci Kangourou sans frontieres, jejíž koordinační centrum je v Paříži. V ČR se soutěž Matematický klokan konala poprvé v roce 1995. Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci.
Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 6 kategorií: Cvrček (2. - 3. třída ZŠ), Klokánek (4. - 5. třída ZŠ), Benjamín (6. - 7. třída ZŠ), Kadet (8. - 9. třída ZŠ), Junior (1. - 2. ročník SŠ) a Student (3. - 4. ročník SŠ). Soutěží se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu, obvykle v pátek ve třetím březnovém týdnu, takže žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici. Ve všech kategoriích soutěžící řeší soubor testových úloh ve stanoveném čase, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku takový počet bodů, kolik je v kategorii úloh.
V olomouckém centru se vyhodnocují statistické výsledky za celou Českou republiku, nejlepší řešitelé v každé kategorii jsou odměněni věcnou cenou. Statistické výsledky spolu se zadáním soutěžních úloh a správnými odpověďmi jsou uveřejněny ve sborníku každého ročníku, který vydává JČMF.
Informace z naší školy
Žáci naší školy se soutěže účastní již desítky let, s výjimkou loňského roku, kdy probíhala distanční výuka. Je už tradicí, že se soutěže účastní žáci ze všech ročníků v kategoriích od Cvrčka po Kadeta.
V kategorii Cvrček se zúčastnilo 47 malých počtářů, nejlépe si vedli žáčci ze 3. A - Jakub Sedmihrodský, získal 65 bodů, Adéla Podaná, získala 61 bodů, Barbora Sokolíčková, získala 59 bodů.
V kategorii Klokánek se zúčastnilo 54 žáků, nejlépe si vedli Karolína Víchová z 5. A, získala 99 bodů, Alexandr Kureš ze 4. B, získal 87 bodů, Hana Lucinová z 5. A, získala 83 bodů.
V kategorii Benjamín se zúčastnilo 93 žáků, nejlépe si vedli Marek Miroslav Vávro z 6. A, získal 80 bodů, Lukáš Kalaš z 6. A, získal 74 bodů, Hana Dimtrová ze 7. A, získala 72 bodů.
V kategorii Kadet se zúčastnilo 89 žáků, už tradičně nejlepšího výsledku dosáhl Patrik Pöschl z 9. A, získal úžasných 108 bodů, Jiří Tafičuk z 8. B získal 60 bodů, Marie Rybáriková z 8. A získala 58 bodů.
Matematická olympiáda
Patrik Pöschl – 9. A – v okresním kole MO se umístil na 10. místě a v krajském kole MO se umístil na 7. místě
Výtvarná výchova:
Výtvarná soutěž Módní design 2022
VOŠ, SPŠ a SOŠ Varnsdorf obor Fashion design vyhlašuje každý rok pro žáky základních škol návrhářskou soutěž. Letos se konal již 8. ročník, úkolem bylo navrhnout kostým s tematikou DOMINO. Do soutěže se zapojilo deset škol, odborná porota hodnotila 58 prací. Naše škola se do soutěže zapojila již po šesté a vždy se módní návrhy umístily na předních místech. Nejinak tomu bylo i letos, sedm módních návrhářek si se svými modely opět vedlo skvěle.
Sára Janečková ze 7. A se stala vítězkou soutěže, Valentýna Zrnovská z 8. B se umístila na čtvrtém místě.
Fyzika:
Fyzikální olympiáda
info a možnost kopírování přímo z webu po kliknutí na odkaz:
https://www.hradek.eu/page4.aspx?zaz=1654-31795
https://www.hradek.eu/page4.aspx?zaz=1654-31966
Přírodopis:
Ročníkové projekty z přírodopisu
Během školního roku pracovali žáci na těchto projektech:
6. ročník – chov potemníka moučného
7. ročník – planě rostoucí byliny – herbář
8. ročník – zajímavosti lidského těla
9. ročník – geologické zajímavosti ČR a světa.
Anglický jazyk:
Olympiáda v anglickém jazyce
Kategorie: I. A (6 and 7 graders)
II. A (8 and 9 graders)
Školní kolo
Kolo 1 : poslech, gramatika/čtení
- všichni přítomní studenti 6., 7., 8., 9. ročníků
Kolo 2 : ústní část
- kat. I. A 2 studenti
- kat. II. A 5 studentů (pozvaných 6)
RESULTS:
CAT. I.A
|
6 and 7 graders
|
1st place
|
Tomáš Brigant (7. A)
|
2nd place
|
Dominika Balogová (7. B)
|
CAT. II.A
|
8 and 9 graders
|
1st place
|
Nicol Pumprlová (9. A)
|
2nd place
|
Adéla Šmídová (9. A)
|
3rd place
|
Scarlet Baum(9. A)
|
4th place
|
Nicolette Novotníčková (8. A)
|
5th place
|
Tereza Látová (8. B)
|
Okresní (I. A) a krajské (II. A) kolo se uskutečnilo v Liberci– DDM Větrník .
Další soutěže a akce školy:
Název soutěže
|
Termín konání
|
Noc filmových nadějí
|
4. 5. - 12. 9. 2021
|
1:0 pro němčinu
|
červen 2021 - 4. 11. 2021
|
Hokus Fokus
|
1. 4. - 30. 9. 2021
|
Bobřík informatiky
|
10. a 18. 11. 2021
|
Florbal 8. - 9. ročník dívky
|
11. listopadu 2021
|
Pišqworky
|
16. listopadu 2021
|
Lidice21
|
12. 1. - 25. 3. 2022
|
Festival vědy a techniky
|
26. 10. 2021 - 16. 3. 2022
|
Prezentiáda
|
1. 2. - 1. 4. 2022
|
Děti památkám, památky dětem
|
23. 2. - 30. 4. 2022
|
Vybíjená 4. - 5. ročník dívky
|
20. dubna 2022
|
McDonald's Cup 1. - 3. ročník
|
22. dubna 2022
|
McDonald's Cup 4. - 5. ročník
|
29. dubna 2022
|
McDonald's Cup 4. - 5. ročník (Okresní finále)
|
13. května 2022
|
O Pohár Mikroregionu Hrádecko-Chrastavsko
|
24. května 2022
|
Futsal 8. - 9. ročník dívky (Konferenční finále)
|
25. května 2022
|
Jednotní v rozmanitosti
|
9. - 31. 5. 2022
|
1:0 pro němčinu
|
12. 4. - 7. 6. 2022
|
Moje město Liberec
|
2. 3. - 16. 6. 2022
|
VEX IQ Challenge
|
leden - 23. 6. 2022
|
- Další záměry školy, zhodnocení, závěr
Očekávané problémy pro další školní rok.
Očekávané problémy školy souvisí se stavem budovy a potřebou údržby.
- Úpravy a rekonstrukce kmenových tříd a chodeb
- Vybudování školních dílen.
- Rekonstrukce vstupní haly školy.
- Rekonstrukce ředitelny a rozšíření archivu
Podpora vzdělávání na ZŠ Lidická
Projekt byl zaměřen na podporu inkluzivního vzdělávání - financování speciálního pedagoga na škole a asistentů, podpora ICT ve výuce, realizace badatelských klubů. ZŠ Lidická podala žádost a obdržela 100% dotaci ve výši 754 964 Kč. Realizace projektu úspěšně probíhá do 31. 10. 2022.
Plnění koncepce školy.
V základních rysech plníme cíle stanovené v koncepci školy.
Plán aktivit na další období:
Práce metodických sdružení
-
- Tematicky zaměřené školní akce metodických sdružení (AV)
- Motivovat žáky II. stupně k lepšímu vztahu k němčině (úkol pro metodické sdružení)
- Úkol pro předmětové komise, vedení školy, ŠPP – semináře k využívání HW a SW (JP)
- Pravidla pro předmětové komise – počet setkání ročně, způsob zápisu z jednání, povinné výstupy
- Zjistit možnost a způsob zapojení předmětových komisí na plánování společných školních aktivit a PR školy (AV)
- Úkol pro předmětové komise – navrhnout volitelné předměty (JP)
- Úkol pro předmětové komise – navrhnout projektové dny (JP)
- Ujednotit metodické postupy a přístupy - metodická sdružení jazyků, ale i dalších předmětů (AV)
Pomůcky, učebnice
-
- Dokoupení multilicencí NNŠ (IN)
-
- Doplnit fond učebnic Nj (AV)
- Vybavit učitelskou knihovnu aktuálními zdroji (metodiky, didaktiky, příručky, námětovníky...)(SS)
Pedagogická práce
-
- Sebehodnocení žáků (JV)
-
- Formativní hodnocení (IK)
- Zavádění interaktivní výuky do všech předmětů (IN)
- Intenzivněji analyzovat důvody neprospěchu (IK)
- Pokračovat v testování na 1. stupni (JP)
- Zaměřit se na kvalitu komunikace osobní i elektronické:
učitel – vedení
učitel – učitel
učitel - rodič, rodič - učitel (IN)
-
- Vzájemné “hospitace” pedagogů (JV), vzájemné sdílení zkušeností získaných na seminářích - podělit se s ostatními (v rámci aprobací, oborů) (SS)
- Využívat dobrých nápadů, postupů, kvalitní práce jednotlivých pedagogů k ovlivňování práce ostatních pedagogů.. (IK)
- Motivovat ke konstruktivistickému způsobu výuky (používat aktivizační metody výuky), upouštět od toho tradičního transmisivního (frontální výuka) (SS)
Speciálně pedagogická práce, Inkluze
-
- Zapojení většího počtu pedagogů do práce s dětmi s SPU (IN)
-
- Užší spolupráce pedagogů se speciálními pedagogy ve škole (IN)
-
- Sdílení zkušeností - práce s dětmi se SPUCH (IN)
-
- Doplňkové výukové aktivity/skupiny zaměřené na rozvoj a podporu žáků se SVP (IK)
-
- Role rodiny ve vzdělávání žáků se SVP – zákonní zástupci součástí speciálně pedagogické péče (IK)
- Zajištění intenzivnější spolupráce s psychologem PPP (IK)
Profesní rozvoj pedagogů
-
- Stanovení povinného počtu školení během 2 let (např. 3) (JP)
- Úkol pro ŠPP – hledat školení pro celý pedagogický sbor (JP)
- Vytvořit sdílenou tabulku zdrojů možných k využívání digitálních technologií při distanční výuce (aplikace, weby zdarma, které používáme mimo MS Teams) (SS)
- Praktické školení v oblasti moderních výukových metod (aktivizační metody výuky) (SS)
Provoz školy
-
- Problematika záchodů - dozorů,… promyslet, zda by se dalo jinak zajistit bezpečí a hygienu (vzhled?)
- Dodržovat pravidla slušného chování (IN) a etický kodex (SS)
- Vhodné lavice pro žáky - na půdě je plno lavic, které jsou nějak poškozené a již se nedají použít. Zároveň sladění lavic na začátku školního roku je prakticky nemožný. U nás ve třídě často padají dolů a nedají se dotáhnout. (PU)
- Jednotné lavice a židle v každé třídě - na začátku školního roku je velký problém sladit lavice a židle stejného typu a barvy v kmenových třídách (PP)
- Funkční žaluzie ve třídách (MŠ)
- Kabinet chemie a fyziky, skříně i vybavení (MŠ)
- Vybudovat kabinet zeměpisu a dějepisu, udělat prostor pro uskladnění lyžařského vybavení
- Vybavení vestibulu - zařídit jako “chillout” zónu sloužící k setkávání (žáků, učitelů a rodičů..) - židle, stolečky, křesílka, květina (SS)
- možnost vzniku odborné učebny hudební výchovy v plánované půdní vestavbě, menšího rozsahu bez lavic (pouze židle) ale nutnost stabilní instalace digitálního pianina a dalších hudebních nástrojů pro okamžité a operativní použití, nákup nových učebnic HV a zpěvníků Já písnička 1-5 (alespoň pro dvojici). V odpoledních hodinách by zde mohla probíhat i výuka "hry na klavír", možnost lepšího využití i klávesových nástrojů.
Spolupráce s odborovou organizací
Činnost odborové organizace má plnou podporu vedení školy. Členové MO ČMOS se podílí na řízení školy v oblasti:
- stanovení rozpočtu přídělu finančních prostředků do FKSP,
- stanovení zásad čerpání FKSP,
- hodnocení rizik školy v rámci BOZP,
- projednání kolektivní smlouvy,
- projednání zásad pro odměňování pracovníků školy,
- vyjádření se k plánu personálního obsazení školy a k propouštění pracovníků školy.
Zhodnocení a závěr
Výsledky práce školy:
- Všichni žáci byli přijati na zvolené střední školy a učiliště. Letošní výsledky přijímacího řízení lze opět považovat za velmi úspěšné. Úspěšní jsme také byli v okresních a krajských kolech olympiád. Omezeně pokračovala výuka v česko-německých třídách. Připravujeme projekty pro další období.
- Pokračujeme v rozvoji příhraniční spolupráce - projekt svazku škol Schkola.
- Mezinárodní projekty škole pomáhají k vybavení školy nad běžný standard. Škola rozšiřuje aktivity do oblasti zdravého životního stylu. Velmi úspěšná je projektová činnost - příprava a realizace vzdělávacích projektů ze zdrojů EU.
- Škola je velmi aktivní v oblasti prevence sociálně patologických jevů. Zaměřili jsme se na podporu a organizaci mimoškolních aktivit. Podali jsme společný projekt hrádeckých škol v rámci Dotačního programu Libereckého kraje. Projekt nebyl schválen, ale je v plné výši podpořen městem Hrádek n ad Nisou a bude realizován od září 2022.
- Rozvíjíme aktivity v oblasti minimalizace šikany, kyberšikany a bezpečného klimatu ve škole.
- Novým tématem je pro nás ROBOTIKA. Rozvíjíme činnost místního centra robotiky – Klub robotiky ZŠ Lidická.
- V letošním roce se úspěšně realizovaly stavby, které zlepšují prostředí a vybavení školy. Financování staveb zajišťuje město Hrádek nad Nisou z projektů a vlastního rozpočtu.
Výroční zprávu projednala a schválila Školská rada ZŠ Lidická dne ….